Haberler

SATRANCIN EN İYİLERİ BURSA'DA BULUŞTU

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’, satranç ustalarını Bursa’da buluşturdu.
‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nda Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Rusya, Mısır, Brezilya, Ermenistan, İsrail, Hindistan, Yunanistan ve Azerbaycan’dan gelen sporcuların ‘Dünya Şampiyonluğu’ için yarışacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Kültür Merkezi'nde yapılan açılış töreninde, doğasından tarihine ve kültürel değerlerine kadar pek çok güzelliği bünyesinde barındıran Bursa’nın bir şampiyonaya ev sahipliği yapmasının önemine değindi. Bursa’nın birikimli bir kent olduğunu belirten Başkan Altepe, “Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve bir tarih başkenti olan Bursa’da bu kentin güzelliklerini ortaya çıkarmak ve yaşayan canlı bir tarih şehrini ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bursa’yı tanıdıkça daha çok seveceksiniz. Çünkü insanlar tanımadıkları yerlerin düşmanıdır” diye konuştu.

Başkan Altepe, genç sporculara moral verdi
Satrancın beyin sporu olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Fransız matematikçi ve düşünür Pascal’ın açıklamasından örnek vererek, “Şampiyona boyunca satranç tahtasında insan zihninin jimnastik hareketlerini izleyeceğiz. Dünya’nın önde gelen satranç ustaları ülkeleri adına Bursa’da yarışacaklar. Takımlarımız, dünya şampiyonluğu için hamle yapacaklar” dedi.
Tüm sporculara başarılar dileyen Başkan Altepe, daha sonra şampiyonaya Türkiye adına katılan sporcularla bir araya gelerek başarılar diledi. Genç sporcular da zorlu bir mücadeleye katıldıklarını belirterek, başarı için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Dünyanın en iyileri şampiyonluk için yarışacak

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) As Başkanı Ali Nihat Yazıcı, dünya çapında bir şampiyonanın Bursa’da yapılmasından mutluluk duyduğunu belirterek, “Türkiye’de son yıllarda satranç alanında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye, bu spor dalında dünyanın en önemli takımı haline geldi. Bu şampiyonada dünyanın en iyi satranç takımları yarışacak” dedi. Türkiye’de yapılan satranç çalışmalarıyla 1 milyon 700 bin gence satranç öğretildiğini kaydeden Yazıcı, “Türkiye’de lisanslı 250 bin sporcumuz, 42 bin antrenörümüz ve 2005 ile 2009 yılları arasında kazanılan 81 dünya ve Avrupa derecemiz var” şeklinde konuştu.
FIDE Başkanı ve Kalmıkya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kirsan Ilyumzhinov ise 2010 yılı başında şampiyona için Bursa’da buluşulmasının sembolik bir değer taşıdığını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda satrancın dünyada gelişmesi için önemli organizasyonlara sahne olduğunu ifade eden Ilyumzhinov, “Biz bir aileyiz” dedi.

Türkiye ilk turda ABD ile karşı karşıya gelecek
Konuşmaların ardından ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nın ev sahibi olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursa Valiliği ve organizasyona destek verenlere plaket takdim edildi. Büyükşehir Belediye Bandosu, Bursa Mehter Takımı ve Kılıç Kalkan ekibinin gösterileri ve İstanbul Vurmalı Çalgılar Topluluğu’nun performansıyla renklenen törende, Bursaspor takımı altyapı futbolcularının katılımıyla kura çekilişi yapıldı. Çekilişte, şampiyonanın ilk turunda Azerbaycan ile Ermenistan, Türkiye ile ABD, Hindistan ile Yunanistan, Rusya ile Brezilya ve Mısır ile İsrail karşı karşıya geleceği belirlendi. Şampiyonanın ilk karşılaşmaları 5 Ocak Salı günü (YARIN) saat 15.00’da Merinos Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Ülkelerin 4 asil, 2 yedek sporcu ile katıldığı şampiyonada 4’er masa üzerinden 9 tur oynanacak ve tüm ülkeler birbiriyle bir kez karşılaşacak. Turnuva sırasında eş zamanlı olarak Dünya Satranç Federasyonu FIDE’nin Başkanlar Kurulu toplantısı da gerçekleştirilecek.

Türkiye’yi temsil ediyorlar
Yunanistanlı antrenör Efstrations Grivos’un eğitmenliğinde çalışan Türkiye Milli Takımı’nda Ankara’dan Kıvanç Haznedaroğlu ve Mustafa Yılmaz, İstanbul’dan Mert Erdoğdu, İzmir’den Emre Can ve Burak Fırat ve Antalya’dan Barış Esen, ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil ediyor.
Dünyanın önde gelen satranç ustalarını Bursa’da buluşturan şampiyona, Bursalı satrançseverlere ve satranç öğrencilerine hayranı oldukları ustaları izleme şansı sunuyor. Şampiyonadaki karşılaşmaların tamamı, turnuva için özel olarak tasarlanan internet sitesinden dünyanın dört bir yanından canlı olarak izlenebilecek. Şampiyona ile ilgili bilgilere, http://wtcc2009.tsf.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Tarih: 04.01.2010 | Okunma sayısı:5025

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir