Haberler

"SARIKAMIŞ" AĞLATTI

Font Boyutu

 Bursa'da Uludağ Üniversitesi ile Kars, Bursa, Ardahan, Iğdır Dernekleri Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği Sarıkamış şehitlerini anma gününde duygusal anlar yaşandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından organizasyon komitesi adına açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Volkan Akyol, "90 bin şehidi anmak için düzenlediğimiz törenin amacı; Türküyle, Çerkeziyle, Kürdüyle hep birlikte bu vatana ne koşullarda sahip olduğumuzu hatırlatmak, birlik, beraberliğimizi pekiştirmektir" dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ise, "Nazlı hilalimizin vatanımız üstünde dalgalanması için ecdadımızın ne fedakarlıklar yaptığını görmek için Sarıkamış'a bakmak yeterlidir" diye konuştu.Açılış konuşmalarından sonra söz alan eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, katılımcılara Rus askerlerinin çektiği Sarıkamış şehitlerinin resimlerini ve görüntülerini izletti. Donan Osmanlı askerlerinin Ruslar tarafından çukurlara doldurulması ve köpeklerin donmuş askerlerin cesetlerini yemesi görüntüleri izleyenleri hüzünlendirdi. Gösterimden sonra konuşma yapan Halaçoğlu, sözleriyle de dinleyenleri duygulandırdı. Halaçoğlu, "Tarihçi olarak tarih karşısında objektif kalmak vazifem olduğu halde bir vatan evladı olarak bu görüntüler karşısında duygularıma hakim olamıyorum. 95 yıl önce yaşananlar her insanın kanını dondurur, fakat bir Türk evladı olarak beni daha da derin etkiliyor. Bu insanlar vatan için, bayrak için, ezan için köpeklere yem oldular. Bu coğrafyayı korumak için biz torunlarının da birlik beraberlik içinde yaşamamız, uyanık olmamız, çok çalışıp güzel vatanımızı yüceltmemiz gerekir" dedi.

Halaçoğlu, katılımcılar tarafından dakikalarca alkışlandı. Konuşmasından sonra Yusuf Halaçoğlu'na Rektör Cengiz tarafından plaket verildi.

Tarih: 28.12.2009 | Okunma sayısı:4331

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir