Haberler

SARAYBOSNA 130 YILLIK ÖZLEMİNE KAVUŞTU

Font Boyutu

 

27 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

SARAYBOSNA 130 YILLIK ÖZLEMİNE KAVUŞTU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE, HAYIRSEVER İŞ ADAMI DURMAZLAR MAKİNA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN DURMAZ’IN KATKILARIYLA YAPTIRILAN VE 130 YIL ÖNCE YIKILAN SARAYBOSNA STARİGRAD’TAKİ TARİHİ BAKIRBABA CAMİİ TÖRENLE İBADETE AÇILDI.

SARAYBOSNA – Saraybosna’da 130 yıl önce Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde yıkılan tarihi Bakırbaba Camii, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ın katkılarıyla, yeniden inşa edilerek törenle ibadete hizmete açıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bakırbaba Camii önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’in, Türkiye’nin Avrupa’nın ortasındaki kardeşi olduğunu söyledi.

Saraybosna’da dönemin zengin tüccarlarından Bakır Baba tarafından 1544 yılında yaptırılan bu güne kadar 3 defa yıkılan Bakır Baba Camii’nin yeniden ibadete açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başkan Altepe, “Bugün burada Saraybosna için Bosna Hersek ve kültürümüz için çok önemli bir eser olan ecdadımızın yadigarı ve 130 yıl önce yıkılarak yok edilmiş bu topraklardan silinerek, kazınarak, atılmak istenmiş olan bu izlerin tekrar oluşması bu eserin tekrar ortaya konmasından dolayı bu güzel törende bulunuyoruz. Bizler dost ve kardeş Bosna Hersek’te bulunmaktan çok mutluyuz. Biz burada kendimizi kendi evimizde hissediyoruz. Çünkü sizler zaten kardeşimiz, akrabalarımız, dostlarımızsınız. Onun için bugün, bu güzel vuslat ve bu güzel birleşme gerçekleşiyor. Sizler bizim Avrupa’da kültürümüzü yaşatan, inancını yaşayan ve bunu sürdürmekte kararlı, azimli olan ve her zaman için Türkiye’nin de desteği ile bunu sürdürecek olan çok değerli dostlarımızsınız. Bu kültürü, bu inancı yaşatmak konusunda ortaya konacak olan tüm faaliyetlerde her zaman savaşta ve barışta, sıkıntılı ve mutlu günde beraber olacağız. AK Parti iktidarı ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her zaman için sizlerin arkasında olacaktır. Aynı zamanda bizler de hükümetimiz gibi yerel yönetimler olarak, sivil toplum kuruluşları ile dost ve akraba kuruluşlarla birlikte her zaman için sizlerin yanındayız. Bu güzel açılışın gerçekleşmesi konusunda büyük katkıları olan ve kendisini tanımaktan büyük mutluluk duyduğum Hafız Hacı Mulic’i rahmetle anıyorum. Onun yerine biz onun hedeflerini en iyi şekilde el birliği ile gerçekleştirmiş olduk. Bu eserlere her zaman destek olan değerli iş adamlarımızı da şükranlarımızı arz ediyorum. Çok değerli Starigrad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayric de Saraybosnalıların 130 yıllık bu hasretini gidermemizde öncülük ve yardım ettiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Durmazlar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ın bu projeye hiç düşünmeden destek verdiğini hatırlatan Altepe, buraya bu eseri yapmaya tek başına talip olduğunu belirten Durmaz’a teşekkür etti.

Manevi açıdan çok önemli bir eser
Bosna Hersek Reisul Uleması Mustafa Ceriç de yapısı açısından küçük ancak manevi açıdan çok büyük bir eserin açılışının gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Bu açılışta üç Recep isminin bir araya geldiğini belirten Ceriç, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen, Başkan Recep Altepe’nin gayretleriyle ile Recep ayında açılması kısmet olan bu eserin Saraybosna için büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi. Ceriç, “Bizi yüzyıllarca unutturmaya çalıştılar. Hafızamızı silmeye çalıştılar. Hem kendimizi hem tarihimizi, hem coğrafyamızı, hem de kültürümüzü yok etmeye çalıştılar. Ama her zaman aramızdaki bazı insanlar buna izin vermediler. Bu tarihi eseri ayağa kaldıran Hafız Hacı Muliç de onlardan birisidir. Bizim hafızamız çok önemli. O hafızayı silmeye çalışıyorlardı. Biz buna izin vermiyoruz. Ancak bundan sonra tüm Saraybosna vatandaşlarına buradan sesleniyorum uyanın. Uyanma zamanı geldi. Hepiniz kalkın ve bunu yapmaya çalışanlara izi vermeyin. Türkiye’den gelen kardeşlerimize ve bu caminin yapımına katkıda bulunan herkesi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” dedi.
Starigrad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç de başta Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursalı hayırsever iş adamları olmak üzere Saraybosna ve Bosna Hersek için büyük bir manevi anlam taşıyan bu caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından okunan Kuran-ı Kerim ve dualar eşliğinde caminin açılışı gerçekleştirildi. Törende Bosna Hersek Reisul Uleması Mustafa Ceriç, caminin yapımını gerçekleştiren iş adamı Hüseyin Durmaz’a caminin sembolik anahtarını verdi. Bosna Hersek Reisul Uleması Mustafa Ceriç, Başkan Altepe’ye de katkılarından dolayı teşekkür ederek, caminin maketini hediye etti.
Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İnegöl Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş, Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ile birlikte Bursa’dan çok sayıda bürokrat ve iş adamı katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.06.2011 | Okunma sayısı:5315

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu