Haberler

Sanayi Bursa’nın vazgeçilmezi

Font Boyutu

 4 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

SANAYİ BURSA’NIN VAZGEÇİLMEZİ
- BURSA’NIN SANAYİDEN VAZGEÇMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINA DUYARLI ÜRETİM DENETİMLERİNİ TAVİZSİZ SÜRDÜRECEKLERİNİ, BURSA’YI SANAYİSİYLE, TARIMIYLA ÖRNEK BİR ÜRETİM KENTİ HALİNE GETİRECEKLERİNİ SÖYLEDİ.
- KAYAPA SANAYİ BÖLGESİ’NİN ‘ISLAH OSB’ STATÜSÜNE ALINMASI NEDENİYLE DÜZENLENEN BAYRAK TÖRENİNE KATILAN BAŞKAN ALTEPE, BURSA’DA SANAYİ ÜZERİNE YÜRÜTTÜKLERİ ÇALIŞMALARA DEĞİNDİ.

BURSA - Bursa’nın sanayiden vazgeçmesinin mümkün olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevre ve insan sağlığına duyarlı üretim denetimlerini tavizsiz sürdüreceklerini, Bursa’yı sanayisiyle, tarımıyla örnek bir üretim kenti haline getireceklerini söyledi.

Kayapa Sanayi Bölgesi’nin ‘Islah OSB’ statüsüne alınması nedeniyle düzenlenen bayrak törenine katılan Başkan Altepe, Bursa’da sanayi üzerine yürüttükleri çalışmaları değindi. Törende; Vali Münir Karaloğlu, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kayapa Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (KSİAD) Başkanı Yalçın Toy ve sanayiciler de yer aldı.

“Kalkınmanın lokomotifi sanayidir”
Bursa’nın hedefinin her alanda gelişmek olduğunu, bunu yaparken başta doğal güzellikler olmak üzere tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını vurgulayan Başkan Altepe, ortaya koydukları vizyonun herkesçe takip edildiğini hatırlattı. Daha fazla üreterek Bursa’yı daha fazla güçlendirmenin peşinde olduklarını, sanayinin kan kaybetmemesi gerektiğini belirten Başkan Altepe, “Kalkınmanın lokomotifi sanayidir. Sanayi olmadan bunların hiçbiri olmaz. 1.5 kilo uçak parçasının parası, 50 TIR fındık yapıyor. Dengeyi sağlamak gerekiyor. Geçmişten, yaşananlardan, çöken ülkelerden, şehirlerden ibret almamız gerekiyor” dedi.

Başarının sırrı ortak projeler
Bursa’nın kazanımlarının bu şehirde yaşayan herkesin ortak malı olduğunu kaydeden Başkan Altepe, başarılı stratejilerle üretimi, ardından da refahı artırmanın peşinde olduklarını söyledi. Görüş ayrımına düşmeden bu uğurda tüm kurum ve kişilerle ortak projeler geliştirdiklerini anlatan Başkan Altepe, “Tüm bu çalışmalarımızın karşılığı olarak, Bursa’da raylı sistem araçlarını üretebiliyoruz. Tramvaylar, metro vagonları, katma değeri yüksek sanayi parçaları artık burada yapılıyor. Bunlardan vazgeçemeyiz. Gelişim devam etmeli ve her alanda Bursa kalkınmalı” diye konuştu.

Denetimler aralıksız sürüyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sanayide üretim artarken çevre konusunda tavizsiz hareket edeceklerini açıkladı. Bursa Valiliği’yle birlikte başta boyahaneler olmak üzere üretim yapan tüm işletmeler üzerinde denetlemelerde bulunduklarını söyleyen Başkan Altepe, “Tabiri caizse herkesin röntgenini çekiyoruz. Çevre ve insan sağlığına saygılı üretim konusunda kararlıyız. Sanayiciler üzerine düşeni yapacak. Ekstra yatırımlarla inşallah kısa süre sonra üretimde arzu edilen noktaya geleceğiz” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, ıslah OSB statüsüne geçen Kayapalı sanayicileri kutlayarak, bölgenin başta İzmir Yolu olmak üzere ara ve ana arterlere bağlanması konusundaki çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Çevri kirliliğine ‘0’ tolerans”
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, Bursa’nın sanayici kimliğinin ortadan kaldırılamayacağını savundu. 2023’te dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına girmeyi, 523 milyar dolar ihracat yapmayı hedefleyen Türkiye’nin üretimden vazgeçmesinin mümkün olmadığını kaydeden Karaloğlu, “Hem üreteceğiz hem de üretirken çevreye, insan sağlığına duyarlı hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı. Çevre ve insan sağlığına duyarlılık konusunda ‘0’ toleransla hareket ettiklerini vurgulayan Karaloğlu, “Biz sanayicinin yanında yer alacağız fakat sanayici de çevre ve insan sağlığına duyarlı hareket edecek” açıklamasında bulundu.

“Sanayi olmadan zenginlik olmaz”
BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da, zenginliğin kaynağının sanayi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’yi dünya devi yapmanın yolunun sanayicilerin sorunlarının çözülmesinden geçtiğini söyledi. Sanayi olmadan toplumsal kalkınmanın arzu edilen seviyelere çekilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Topuk, “O sorunlardan biri de ıslah OSB konusudur. Kayapa bölgemiz ıslah OSB statüsünü kazanarak, OSB olma yolunda en büyük engeli aşmıştır. Sırada Akçalar ve Yenice var. İnşallah diğer bölgelerimiz de en kısa zamanda ıslah OSB statüsünü kazanırlar” dedi.
Törende, KASİAD Başkanı Yalçın Toy ile Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de birer selamlama konuşması gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından Kayapa’nın ıslah OSB statüsüne alınmasına ilişkin bayrak, protokol üyeleri tarafından göndere çekildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.11.2014 | Okunma sayısı:3217

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu