Haberler

“SANATA VE SANATÇIYA SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZ”

Font Boyutu

 13 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

“SANATA VE SANATÇIYA SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZ”
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BUSİAD’IN DESTEĞİYLE BURSA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN COMTEMPORARY İSTANBUL ÇAĞDAŞ SANAT BULUŞMASI’NDA BURSA’NIN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEMİ VURGULADI.
- BAŞKAN ALTEPE: ““SANATA VE SANATÇIYA SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZDİR.”

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin sanata önem verdiğine dikkat çekerek, “Sanata ve sanatçıya sahip çıkmak görevimizdir” dedi.

Comtemporary İstanbul Çağdaş Sanat Buluşması, Bursalı sanatseverleri, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nde (BUSİAD) bir araya getirdi.
Akbank Özel Bankacılık desteğiyle çağdaş sanatın gelişmesi, yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması ve Türkiye’nin başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren Comtemporary İstanbul, sanata duyulan ilgiyi ve desteği İstanbul’un dışında da artırmak için İzmir ve Adana’da gerçekleştirilen ‘Çağdaş Sanat Buluşmaları’nı bu kez Bursa’ya taşıdı.
Comtemporary İstanbul Direktörü Emin Mahir Balcıoğlu, her gelişinde farklı bir Bursa ile karşılaştığını belirttiği konuşmasında çalışmalarının detaylarını aktardı. Sanatın yaşam kalitesini olumlu yönde artırdığına dikkat çeken Balcıoğlu’nun ardından Akbank Özel Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fikret Önder, Türkiye’de sanatın gelişmesine önem verdiklerini ifade etti. Önder, organizasyona 4. kez sponsor olduklarını kaydederek, çalışmanın çağdaş sanat anlayışının Anadolu’ya yayılması konusuna katkı sağladığını kaydetti.

“Sanatkar olmak zordur”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Comtemporary İstanbul’un Bursa’da da hayata geçirilmesinin sevincini yaşadığını söyleyerek, “Sanatın gelişmesi ve tanıtımı için yapılan çalışmalar sanata duyulan ilgiyi günden güne arttırmaktadır. Özellikle kentler, sanatın ve medeniyetin beşiğidir. İstanbul ve Bursa her zaman sanatın beşiği olmuş ve sanatın en güzel örneklerinin verildiği kentlerdir. Sanat evrenseldir. Sürekli yükselen bir değer olan sanata ve sanatçıya sahip çıkmak, görevimizdir. Biz de her zaman sanatın ve sanatçının yanındayız. Sanatkar olmak zordur” diye konuştu.
Başkan Altepe, sanatın insan yaşamını zenginleştirdiğini ve anlamlı kıldığını da sözlerine ekledi.
Açılış konuşmalarının ardından ‘Estetik Değer Tutku’ başlıklı seminerin konuşmacılarından Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı, sanat eleştirmeni ve küratör Prof. Dr. Ali Akay, ‘Türkiye’de çağdaş sanatın dünü ve bugünü’ konulu sunumunu yaptı. Seminerde ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Aylin Seçkin, ‘Türkiye’de sanat piyasası, ekonomik göstergeler’ ve Sotheby’s Müzayede Evi Türkiye Yöneticisi Oya Delahaye de ‘Koleksiyon nasıl kurgulanmal, ne alınmalı?’ konularında görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.10.2010 | Okunma sayısı:6053

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir