Haberler

SANATA ENGEL YOK

Font Boyutu

21 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

SANATA ENGEL YOK
- BURSA KENT KONSEYİ CAM SERAMİK ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN DÜZENLENEN EĞİTİMLERE KATILAN ENGELLİLER, KENDİ YAPTIKLARI SANAT ESERLERİYLE TAKDİR TOPLADI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Cam Seramik Çalışma Grubu tarafından düzenlenen kursa katılan engelli vatandaşlar, kısa bir eğitimin ardından ortaya koydukları eserlerle takdir topladı.

Bursa Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cam Seramik Çalışma Grubu, sanat ile engelliler arasında engellerin kalkması amacıyla kurs düzenledi. Kursa katılan Engelliler Meclisi üyeleri, gönüllü eğitmenlerin gözetiminde el becerilerini geliştirdi. Kursun ardından tamamı engelliler tarafından yapılan eserler, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Gürses Sergi Salonu’nda açılan ‘Engellilere sanatla terapi’ seramik sergisinde sergilendi.
Serginin açılışında konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, katılımcılarla birlikte çok önemli ve Türkiye’ye örnek çalışmalar yapmaya devam ettiklerini söyledi. Çalışmaların hızlanarak devam edeceğini belirten Başkan Pala, “Bu çalışma, gönüllüler arasındaki dayanışmaya güzel bir örnektir. Bursa Kent Konseyi çatısı altında engellilerin rehabilitasyonu için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Bu anlamlı çalışmaya katkı sunan Cam Seramik Çalışma Gurubuna teşekkür ediyorum. Engelli arkadaşlara sanatı sevdirmeleri, bir şeyler öğretmeleri çok önemli bir gönüllülüktür. Emek harcayan Engelliler Meclisi üyelerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez ise Engelliler Meclisi olarak aktif bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Sanat engel tanımaz diyerek Bursa Kent Konseyi çatısı altında Cam Seramik Çalışma Gurubu ile birlikte yola çıktıklarını dile getiren Sönmez, kurs sonunda engellilerin değerli eserler ortaya koyduğunu anlattı. Böylece engellilerin her alanda var olduğunu gösterdiklerini söyleyen Sönmez, bundan sonra engellerin her alanda var olması için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Cam Seramik Çalışma Grubu adına konuşan Cansu İmra, sanatın anlaşılması ve daha çok insana ulaşması için uğraştıklarını vurguladı. Gönüllü olarak böyle bir projeyi gerçekleştirdiklerini belirten İmra, tek beklentilerinin gözlerde bir ışık ve tebessüm olduğunu, istediğinde de engellerin nasıl kaldırıldığını gösterdiklerini ifade etti. Açılışta bulunan BUSMEK Koordinatörü Muhammet Soysal, böylesi önemli bir etkinliğin kendisini duygulandırdığını belirtti. Soysal, engellilere bir şeyler öğretmenin, sanatın içerisine çekmenin ve beceri kazandırmanın çok büyük mutluluk olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve beraberindekiler, stantları tek tek gezerek, eser sahiplerinden bilgi aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 21.05.2011 | Okunma sayısı:3698

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir