Haberler

Sanat aşkı engel tanımıyor

Font Boyutu

10 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

SANAT AŞKI ENGEL TANIMIYOR

  • BEDENSEL ENGELLİ MUHARREM CANDAN’IN YAKMA RESİM SERGİSİNDEKİ ESERLER, BAŞTA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ OLMAK ÜZERE TÜM DAVETLİLERİ HAYRAN BIRAKTI.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, HERKESİN AYNI ZAMANDA BİR ENGELLİ ADAYI OLDUĞUNU HATIRLATARAK, “FIRSAT VERİLDİĞİNDE NELERİN YAPILABİLDİĞİNİ HEP BİRLİKTE GÖRÜYORUZ” DEDİ.

BURSA - Bedensel engelli Muharrem Candan’ın yakma resim sergisindeki eserler, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere tüm davetlileri hayran bıraktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, herkesin aynı zamanda bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak, “Fırsat verildiğinde nelerin yapılabildiğini hep birlikte görüyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü ve Bursa Engelliler Federasyonu tarafından düzenlenen sergide, bedensel engelli Muharrem Candan’ın yakma resimleri izlenime sunuldu. Vakıf Kültürü Müzesi’ndeki serginin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da katıldı. Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından birçok farklı etkinlik yapıldığını dile getiren Başkan Aktaş, Muharrem Candan’ı bu mutlu gününde yalnız bırakmak istemediğini söyledi.

“Hepimiz engelli adayıyız”

Serginin açılışında konuşan Başkan Aktaş, fırsat verildiğinde, imkân sağlandığında nelerin yapılabileceğini hep birlikte bu sergide gördüklerini söyledi. Herkesin aynı zamanda bir engelli adayı olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, “Allah göstermesin bir kaza geçirebiliriz ve bizim de bir uzvumuzda hasar oluşabilir. Eğer konuya bu bilinçle yaklaşırsak, engelli vatandaşlarımıza çok daha iyi fırsatlar sağlayabiliriz. Bu konuda son yıllarda çok ciddi çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. Bundan 30-40 yıl önce Almancı diye tabir ettiğimiz yurt dışında yaşayan insanlar tatil için Türkiye gelip anlatırlardı. Orada engelliler için okullar, rehabilitasyon merkezleri olduğunu söylerlerdi. Biz de başımız önde ‘acaba bir gün bizim ülkemizde de olacak mı’ diye düşünürdük. Bugün ise hem daha iyi durumdayız hem de daha iyi neler yapılabilir noktasında çalışıyoruz. Ben sanatı ile bizi buraya toplayan Muharrem kardeşimizi ve ailesini tebrik ediyorum” dedi.

Yakma resimleri ile sanatseverlerden tam not alan Muharrem Candan ise, “İçimdeki ışığın hayata yansıyan dünyası şimdi burada. Beraberce dünyamı hissetmeye, keyif almaya ve keyif vermeye, sanatın gerçek değerini paylaşmak için bir aradayız. Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim” dedi.

Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Zembilci de özellikle engelsiz müze projesi kapsamında tüm müzeleri engelli vatandaşlar için de gezilebilir mekanlar haline getirilmesi noktasında yapılan çalışmalara teşekkür etti.

Açılış töreninin ardından sergiyi gezen Başkan Aktaş ve davetliler eserleri tek tek inceleyip, başarısı nedeniyle genç sanatçıyı kutladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.12.2017 | Okunma sayısı:1794

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu