Haberler

ŞAİRLER MEHMET AKİF VE MEVLANA SEVGİSİNİ ŞİİRLERİYLE ANLATTI

Font Boyutu

 31 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

ŞAİRLER MEHMET AKİF VE MEVLANA SEVGİSİNİ ŞİİRLERİYLE ANLATTI
- İSTİKLAL MARŞI’NIN YAZARI MEHMET AKİF ERSOY VE ANADOLU’NUN ÖNEMLİ DEĞERLERİNDEN OLAN MEVLANA HAZRETLERİ, BURSA KENT KONSEYİ ŞAİRLER VE YAZARLAR ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞİİR DİNLETİSİ’NDE ANILDI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu tarafından düzenlenen şiir dinletisinde, Anadolu’nun milli ve manevi değerlerinde önemli yer tutan Mehmet Akif Ersoy ve Mevlana Hazretleri, okunan şiirlerle anıldı.

Bursa’da şairleri ve yazarları bir araya getirerek kültürel konulara katkıda bulunmayı amaçlayan Bursa Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu, ‘Mehmet Akif Ersoy´u ve Mevlana´yı Anma Şiir Dinletisi’ düzenledi. Bursa Devlet Korosu Dede Efendi Salonu’ndaki dinletiye Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcıları Necati Şahin, Lütfi Taşçı, Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Faruk Anbarcıoğlu ve vatandaşlar katıldı.
Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Necati Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla bir çatı kuruluşu olarak herkese ve her kesime hizmet verdiklerini söyledi. Bugüne kadar gönüllülerin katkısıyla 4 bin 700 faaliyet yapıldığını anlatan Şahin, yapılan çalışmalarla Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti. Mevlana hazretlerinin ve Mehmet Akif Ersoy’un gönül dünyasının abide şahsiyetleri olduğunu ifade eden Şahin, programı hazırlayan Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu’na teşekkür etti.
Bursa Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Faruk Anbarcıoğlu ise, kültür hazinemizin iki değerli mücevherini anmaktan gurur duyduklarını söyledi. Mevlana deyince ilk olarak sema gösterileri, hümanist fikirlerin akla geldiğini dile getiren Anbarcıoğlu, “Mevlana hazretlerinin ruh dünyası, içinde kopan fırtınaları pek konuşulmadı. Fikirlerinin temelinde ilahi aşk, Allah’a kulluk yapmak vardır. Mevlana’daki insan sevgisinde aşkın önemli yer vardır. Ona göre insanın sonsuz olanla irtibat kurabilmesi ancak aşk ile olur. ‘Ne olursan ol, yine gel’ derken, insanlığı hep bir çıkış noktasına çağırmıştır. O asla Müslüman mahallesinde salyangoz satmamıştır. Mevlana, bir dinden uzak olarak yaşayan insanlara, ‘Ey korkuyla cismi kirlenmiş insan, temizlenmek istiyorsan tövbe havuzuna girmelisin’ demiştir. Allah’ı tanıdıkça daha çok seven Mevlana hazretleri, gönül dili sayesinde yüzyıllardır insanları etkilemektedir” dedi.
Konuşmaların ardından Mehmet Kantarcı tarafından Hazreti Mevlana’nın hayatını anlatan bir sunum yapıldı. Daha sonra şairler kendi yazdıkları şiirleri ve Mehmet Akif Ersoy ile Mevlana’ya ait eserleri seslendirdi. Şairler iki önemli şahsiyeti mısralarla anlattı. Hamiyet Annaç Akyıldız’ın sunuculuğunu yaptığı programda, Faruk Anbarcıoğlu, Turgut Tüfetçibaşı, Seyfidar Taban, Ömer Ekinci Micingirt, Muhittin Laçin, Nuran Bağlamaç, Muhsin Aktaş, Niyazi Başarır, Bedia Yener, Emin Zeybek, Gönül Aydemir, Yasemin Reyhani Şahbaz, Adil Acar, Armağan Bilgin, Sevim Yakıcı ve Tomris Üner canlı performanslarını sergiledi. Programda sahne alan semazenler de gösterileriyle beğeni topladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 31.12.2012 | Okunma sayısı:3844

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir