Haberler

Sahneden secdeye yolculuk

Font Boyutu

 18 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

SAHNEDEN SECDEYE YOLCULUK
- RABİA CHRİSTİNE BRODBECK İBRAHİM PAŞA KÜLTÜR MERKEZİ’NDE NASIL MÜSLÜMAN OLDUĞUNU ANLATTI

BURSA- Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak geldiği Bursa’da Kültür A.Ş. ve Hanımlar Kültür ve Dayanışma Derneği (HAKÜDAD) tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kültürden İrfana” programına konuk olan Rabia Christine Brodbeck, hayat hikâyesini, nasıl Müslüman olduğunu ve İslam’ı seçtikten sonra yaşadıklarını anlattı.

2009 yılında New York Kitap Festivali’nde maneviyat ödülü kazanan, dünyaca ünlü Amazon kitap sitesinde uzun süre çok satanlar listesinde kalan “Fakr’a Övgü-Sahneden Secdeye Yolculuk” isimli kitabından alıntılarla ilahi aşkı anlatan tasavvuf yazarı Rabia Christine Brodbeck, İsviçreli bir ailenin ikinci ve son çocuğu olarak gözlerini dünyaya açtığını söyledi. Sekiz yaşında bale eğitimi almaya başlayan ve 36 yaşına geldiğinde dünyanın en önemli balerinlerinden biri olarak kabul edilen Brodbeck, performans gösterileri için gittiği ABD’nin New York kentinde tasavvuf sohbeti yapılan bir mescidin hayatını tamamen değiştirdiğini ve böylece kendisinin de İslam ile tanıştığını ifade etti. Yolda yürürken karşılaştığı Türk mescidi ve o mescidin girişinde yazan “Varlık hiçlikle başlar” yazısı ile ikinci hayatının kapısını araladığını belirten Brodbeck, büyük bir Mevlana hayranı olduğunu ifade etti.

“Dinimi yaşamak için İstanbul’a yerleştim”
Brodbeck, New York’ta Müslüman olmasına vesile olan o günü ise şöyle anlattı; ‘Öncelikle söylemem gerekiyor ki Hz. Mevlana büyük bir şahsiyet ve dünya için önemli. Zaten Müslüman olmamda tasavvufun büyük katkısı var. Gelelim bugünlere nasıl ulaştığıma. Müslüman olmadan önce New York’ta Müslüman Türklere ait mescitte, kürsüdeki hoca, insan-ı kâmil olmayı anlatıyordu. Anlatılanlardan çok mescidin atmosferinden etkilendim. Bir yıl boyunca İslam’ı araştırdım ve nihayet Müslüman oldum. Çok sevdiğim baleyi, alkışları, arkadaşlarımı dahası ailemi ve gösterişli hayatımı geride bırakıp ardıma bile bakmadan seçtiğim dini yaşamak için 1992’de İstanbul’a yerleştim. Rabia adını aldım ve Müslüman olarak hayatında yeni bir sayfa açtım. Yani uzun lafın kısası yeniden doğdum. New York’taki Türk mescitte müthiş bir şey vardı. Göremediğim ancak hissettiğim bir güç beni çok etkiledi. Allah doğru zamanda, doğru yerde bana hidayet verdi ve uyuduğum uykudan uyandırdı.”

Kuran’a bakarak İslam’ı anlamak gerekir”
İslam’ın nuruyla aydınlanan o günden sonra Müslüman olan ve Rabia ön adını alan Christine Brodbeck, yeni yaşam ve kültürüne adapte olarak yeni bir yuva kurmakta zorlandığını ancak aile hayatlarına geleneklerini değil, İslam dininin emirlerini yerleştirerek kültür farkını aşmayı başardığını dile getirdi. Türkiye’de İslam diniyle geleneklerin iç içe girdiğini belirten Brodbeck, insanlara değil Kur’an’a bakarak İslam’ı anlamak ve yaşamak gerektiğini söyledi. İnsanların dini, hayatın dışında bırakmalarına anlam veremediğini belirten Rabia Christine Brodbeck; “Müslüman olmasaydım evlenmezdim. Çünkü aile olmanın manasını bilmiyordum. Din aile hayatının temelinde olmalıdır. Allah Kur’an’da bize her şeyi anlatıyor aslında. Eşim de ben de kendi kültürümüze ait kuralları evimize sokmadık. Bu yüzden de fazla çatışma yaşamadık. İlk yıllarda sorunlar yaşandı ancak onlara da dinimizin emrettiği ölçülerde çözüm bulduk” ifadelerini kullandı.

İslam gösteri değil samimiyet dinidir
Sadece Müslümanlığı benimsemekle kalmayan, İbn Arabî, Abdülkadir Geylani, Mevlana, Beyazıd-ı Bestami gibi büyük sufilerin kılavuzluğunda ilahi aşkla beslendiğini ifade eden Rabia C. Brodbeck, “Mevlana’nın şiirleri var, İlahi aşka susuzluğu dile getiren... Onlar üzerine çalışmalar var, ona hayran oluyorlar ama bir mistik gibi. Muhyiddin Arabî’yi de aynı şekilde, biz analiz etmeyi seviyoruz ya, bilimi, mantık yürütmeyi… İslam’a bağlamadan mistik bir yol olarak anlatılınca batı insanı onu seviyor ama bağlanmaya gelince bir "Ama..." var. Amel eksik, bazı sorunlar var. Bir de bazı tasavvuf cemaatleri var, batıda yaygın. Ama onlar da kostüme çok önem veriyor. “Biz dervişiz” diye ellerinde değnekler filan, İslam gösteri değildir. İslam samimiyet dinidir”diye konuştu. Programın sonunda okurları ile sohbet edip kitaplarını imzalayan Brodbeck’e Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan imzalı kendisi adına dikilen çınar fidanının sertifikası takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.04.2016 | Okunma sayısı:1912

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir