Haberler

Sahillerin kullanım hakkı Büyükşehir´de

Font Boyutu

 12 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

SAHİLLERİN KULLANIM HAKKI BÜYÜKŞEHİR’DE

-       GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ´NE AİT KARACAALİ VE HASANAĞA İZCİLİK VE EĞİTİM TESİSLERİ, 5 YIL SÜREYLE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE GEMLİK BELEDİYESİ´NE DEVREDİLDİ.

-       DEVREDİLEN TESİSLERİN EN KISA SÜREDE MODERNİZE EDİLECEĞİNİ VE YATAK KAPASİTESİNİN 300’E ÇIKARTILACAĞINI AÇIKLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BUNDAN SONRA KAMP YERİ ARAYAN SPORCULARIN, İZCİLERİN VE GENÇLERİN AKDENİZ SAHİL BÖLGELERİNE GİTMESİNE GEREK KALMAYACAĞINI BİLDİRDİ.

BURSA - Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne ait Karacaali ve Hasanağa izcilik ve eğitim tesisleri, 5 yıl süreyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gemlik Belediyesi´ne devredildi. Devredilen tesislerin en kısa sürede modernize edileceğini ve yatak kapasitesinin 300’e çıkartılacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bundan sonra kamp yeri arayan sporcuların, izcilerin ve gençlerin Akdeniz sahil bölgelerine gitmesine gerek kalmayacağını bildirdi.

Sahillerin devrine ilişkin imzalar, Bursa Valiliği’nde yapılan törenle atıldı. Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa´daki sahilleri daha etkin kullanma adına, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne ait Karacaali ve Hasanağa İzcilik ve Eğitim Tesisleri´nin Büyükşehir Belediye ve Gemlik Belediyesine devrini onayladı. 12 ve 8 dönümlük araziler üzerine kurulan tesisler, Büyükşehir ve Gemlik Belediyeleri tarafından modernize edilecek, ortak kullanım alanı olarak 5 yıl süreyle gençliğin hizmetinde olacak.

Denizden istifade oranı artacak

Atılan imzaların hayırlı olması dileğinde bulunan Vali Münir Karaloğlu, "Bu şehirde yaşayanların denizden daha iyi istifade etmesini nasıl sağlarız diye Hem Karacaali, hem Hasanağa kampında gözlemlerde bulunduk. Fakat seneler önce o günkü koşullar ile yapılmış. İçerisindeki demirbaşlar eskimiş. Artık bu günün ihtiyaçlarına cevap veremez duruma gelmiş. ‘Karacaali´yi Büyükşehir´e, Hasanağa´yı da Gemlik Belediyesi’ne kullandırabilir miyiz?’ diye, Gençlik ve Spor Bakanlığımızla görüşmeler gerçekleştirdik" dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin Karacaali kampını hızlı bir şekilde onardığını ve geçen yıl kullandığını hatırlatan Karaloğlu, "Artık hizmetlerin yerelden, birinci elden yürütülmesi hükümetimizin de ana hedeflerinden bir tanesi. Bu işleri Ankara´dan koordine etmeye gerek yok. Yerelde Büyükşehir´in eli değecek, Valilik ve Gençlik, Spor İl Müdürlüğümüzün ortak yürüttüğü çalışmalarla bu kamplar ile benzeri yerlerin kalitesi artacak. Sahile sıfır olan bu güzel tesisler, kamp dönemleri dışında halkımıza da açılabilir. Ben inanıyorum ki o kamplar gelecek sene çok daha güzel mekanlara dönüşecektir" diye konuştu.

Yatak kapasitesi 300’e çıkacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, devri yapılan tesislerde en kısa sürede modernizasyon çalışmalarının başlayacağını açıkladı. Gençlerin eğitilmesi, sporcuların kamp yapması ve izcilerin yetiştirilmesi konusunda uzun yıllar hizmet veren tesislerin yapılacak yenilemeler ve ek tesislerle daha modern, daha etkin bir şekilde hizmet vereceğini kaydeden Başkan Altepe, “Tamamlandığında ve yeniden hizmete alındığında bu tesisler, Bursamız için büyük şans olacak. İnşallah burada, geleceğimize yönelik çok güzel hizmetler verilecek. Yatak kapasitesi 300’e çıkacak ve gençlerimizin, kamp alanı arayan sporcularımızın Akdeniz sahil bölgelerine gitmesine gerek kalmayacak” şeklinde konuştu.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da yapılan protokolle Gemlik sahillerinin yılın 12 ayı kullanılabilir duruma getirildiğini söyledi. Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin de devredilen iki tesisin teknik bilgileri ve kullanım şekliyle ilgili bilgiler verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 12.12.2014 | Okunma sayısı:3566

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu