Haberler

Sahillerde dönüşüme start

Font Boyutu

 16 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

SAHİLLERDE DÖNÜŞÜME START
- GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÇALIŞMALARLA BURSA’NIN SAHİP OLDUĞU ZENGİNLİKLERİ BİR BİR AÇIĞA ÇIKARTAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ŞİMDİ DE UZUNLUĞU 115 KİLOMETREYİ BULAN SAHİLLERDE DÜZENLEME FAALİYETLERİNE START VERDİ.
- GEMLİK’TEN BAŞLATILAN VE 115 KİLOMETRELİK MUDANYA İLE KARACABEY SAHİLLERİNİ KAPSAYAN KIYI HARİTASI ÇALIŞMALARININ SONUÇLARINA GÖRE UYGUN PROJELERİN HAZIRLANACAĞINI VE BU PROJELERİN ONAY İÇİN BAKANLIĞA SUNULACAĞINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ONAY VE YETKİNİN ARDINDAN HIZLI BİR ŞEKİLDE İNŞAAT FAALİYETLERİNE BAŞLAYACAKLARINI AÇIKLADI.
- BAŞKAN ALTEPE’YLE BİRLİKTE KIYI İNCELEME GEZİSİNE KATILAN GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI REFİK YILMAZ İSE, SAHİLLERİN GÜZELLİĞİ VE YAŞANABİLİRLİĞİNİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARLA BUNDAN SONRA ÇOK DAHA FAZLASIYLA ORTAYA ÇIKACAĞINI İFADE ETTİ.

BURSA - Gerçekleştirdiği çalışmalarla Bursa’nın sahip olduğu zenginlikleri bir bir açığa çıkartan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de uzunluğu 115 kilometreyi bulan sahillerde düzenleme faaliyetlerine start verdi. Gemlik’ten başlatılan ve 115 kilometrelik Mudanya ile Karacabey sahillerini kapsayan kıyı haritası çalışmalarının sonuçlarına göre uygun projelerin hazırlanacağını ve bu projelerin onay için bakanlığa sunulacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, onayın ve verilen yetkinin ardından hızlı bir şekilde inşaat faaliyetlerine başlayacaklarını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sahillerin yeniden düzenlenmesi ve turizme kazandırılması yönünde Gemlik’te başlatılan çalışmaları yerinde inceledi. Bursa’nın en önemli değerlerinden birinin sahil kenti özelliği olduğunu kaydeden Başkan Altepe, tüm kıyı kentlerinde yapacakları düzenlemelerle Bursa sahillerini Bursa’ya yakışır hale getirmek istediklerini söyledi. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak bu konudaki faaliyetlere ağırlık verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “İlk olarak potansiyel bölgelerdeki bütünleşik kıyı planlarının yapılması gerekiyordu. Yetkileri bakanlıktan aldık ve sıkı bir şekilde 1/25000 ölçekli plan çalışmalarını başlattık” dedi. Sahillerle ilgili başlatılan çalışmaların da diğerleri gibi örnek niteliğinde olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Daha önce Türkiye’de yapılmış benzeri bir çalışma bulunmuyor. Denizden 200 metre kadar açığa duran alanın; batimetrik, hidrografik, oşinografik ve jeodezik ölçümlerle adeta röntgeni çekiliyor. Yerin haritaları yeniden çıkartılıyor” diye konuştu.

Harita, onay ve start…
Başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından bütünleşik kıyı planlarının ortaya çıkacağını ve onay için bu planların bakanlığa sunulacağını belirten Başkan Altepe, alınan onayın ardından yapılan yetkilendirmeyle birlikte Gemlik, Mudanya ve Karacabey’de yapılacak projelerin Bursa’nın gerçek anlamda bir sahil kenti olduğunu tüm dünyaya göstereceğini ifade etti. Başkan Altepe, “Türkiye’de ilk kez bu derece nitelikli bir çalışma yapılmış oluyor. Sahillerin düzenlenmesinin yanında liman şehirlerinin oluşması, balıkçı barınaklarının revize edilmesi, ilgili bölgelerin gerçek anlamda bir turizm kenti haline gelmesi sağlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, bir ilki daha başlatmış oluyor. Şehrimiz ve insanımız için hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Başkan Altepe’yle birlikte kıyı inceleme gezisine katılan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise, başlatılan çalışmalarla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Gemlik, Mudanya ve Karacabey sahillerine fiilen el attığını söyledi. Sahillerin güzelliği ve yaşanabilirliğinin Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalarla bundan sonra çok daha fazlasıyla ortaya çıkacağını ifade eden Yılmaz, “Gösterdiği hassasiyetten dolayı sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.12.2014 | Okunma sayısı:4542

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu