Haberler

‘Sağlıklı Kentler’in gündemi uyuşturucuyla mücadele

Font Boyutu

 13 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

‘SAĞLIKLI KENTLER’İN GÜNDEMİ UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
- TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN SAĞLIKLI BİR KENT OLMA YOLUNDA İLK ADIMLARI EN RADİKAL ŞEKİLDE ATTIĞINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, “ÖNCELİĞİMİZ İNSANIMIZIN SAĞLIĞI VE MUTLULUĞUDUR. UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KONUSUNDA HERKESİN ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUĞU ALMASI, İNSANLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ, BU KONUDA ORTAK HAREKET EDİLMESİ VE SORUNUN ÇÖZÜLMESİ ŞARTTIR” DEDİ.

BURSA – Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın sağlıklı bir kent olma yolunda ilk adımları en radikal şekilde attığına değinerek, “Önceliğimiz insanımızın sağlığı ve mutluluğudur. Uyuşturucuyla mücadele konusunda herkesin üzerine düşen sorumluluğu alması, insanların bilinçlendirilmesi, bu konuda ortak hareket edilmesi ve sorunun çözülmesi şarttır” dedi.

Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu toplantısı, Bursa’da Sağlıklı Kentler Birliği hizmet binasında yapıldı. Toplantıda; 6 – 8 Mayıs tarihlerinde Gebze’de yapılacak olan ‘Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Bağımlılık İle Mücadele’ temalı konferans programı, birlik üyelerine yönelik eğitim önerileri, Kentli Dergisi içeriği, ile Sağlıklı Kentler Birliği üyelerinin çalışmalarına yönelik fikirler ve araştırma projeleri önerileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

“Hedef, sağlıklı toplum ve sağlıklı şehir”
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker başta olmak üzere alanında uzman isimlerle Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu toplantısını yaptıklarını belirterek, “Sağlıklı bir ülke ve sağlıklı kentler için yapılması gerekenler konuşuldu, Sağlıklı Kentler Birliği’nin önümüzdeki aylarda izleyeceği politikalar belirlendi. Sağlıklı Kentler Birliği olarak en büyük hedefimiz, Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucusu ve başkanlığını sürdüren Bursa olarak, sağlıklı bir toplumu ve şehri oluşturulmasıdır” diye konuştu.
Başkan Altepe, bu hedefle kentlerde atılması gereken adımlar ve yapılması gereken çalışmaları titizlikle değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bizler en güzel uygulamaları ilk önce Bursa’da yapalım istiyoruz. Karbon emisyonu, hava kirliliği ve çevre ile ilgili suların, derelerin ve toprağın temizliğine yönelik her türlü çalışma bu kapsamda değerlendiriliyor” dedi.

“En önemli konu uyuşturucuyla mücadele”
Kentin sağlıklı geleceğine odaklı çalışmalar konusunda uygulama yapılmasının önemini vurgulayan, bu çalışmaların da örnek bir kent ve Sağlıklı Kentler Birliği’nin de başkanlığını yürüten Bursa’dan başlaması gerektiğine dikkati çeken Altepe, “Şu anda en önemli konu uyuşturucuyla mücadele, özellikle sentetik uyuşturucu gündemde. İnsanları uyuşturucudan uzak tutmak için uzun vadeli çalışmalar ve gençlerin sportif faaliyetlere teşvik edilmesi konusunda yapılması gerekenler ele alındı. Uyuşturucuya bulaşmış insanlara yönelik müdahaleler, kurulması gereken tedavi merkezlerinin kurulması için de Türkiye ve dünyadaki örnekleriyle ilgili taramalar yapıldı. En güzel uygulamaları en kısa zamanda Bursa’da başlatalım ve Bursa da Türkiye’ye örnek olsun” şeklinde konuştu.

Bursa sağlık için radikal adımlar atıyor
Başkan Altepe, Bursa’nın sağlıklı bir kent olma yolunda ilk adımları en radikal şekilde attığına değinerek, “Bursa’dan tüm ülkeye yayılacak olan bu vizyonla birlikte tüm Türkiye de mesafe almış olacak. Bizim 1. gündem maddemiz önce insanımızın sağlığı ve mutluluğudur. Özellikle uyuşturucuyla mücadele konusunda neler yapılacağı, bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu alınması, kentlilik bilincinin geliştirilmesi, insanların bilinçlendirilmesi, bu konuda ortak hareket edilmesi ve sorunun çözülmesinin gerekliliği şart” dedi.
Başkan Altepe, uyuşturucuyla ilgili olarak toplumu bilinçlendirmek ve harekete geçirmek adına kamu spotları hazırladıklarını ve RTÜK’ten onay çıktıktan sonra halkı bilinçlendirmek adına her mecrada gösterime sunulacağını da sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.01.2015 | Okunma sayısı:3045

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu