Haberler

SAĞLIKLI KENTLER ÜRGÜP’TE BULUŞTU

Font Boyutu

17 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

SAĞLIKLI KENTLER ÜRGÜP’TE BULUŞTU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 12. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ÜYE BELEDİYELERİN KATILIMIYLA ÜRGÜP’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
- SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ BAŞKANI ALTEPE, SAĞLIKLI KENTLER İÇİN SAĞLIK VE SAĞLIĞI İLGİLENDİREN TÜM KENTSEL VE ÇEVRESEL KONULARDA EŞİTSİZLİKLERİ AZALTMAK İÇİN ÇALIŞTIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığındaki Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, 12. Olağan Meclis Toplantısı’nı Ürgüp’te yaptı. Başkan Altepe, Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri olarak, yaşanabilir, sağlıklı kentler için sağlık ve sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizlikleri azaltmak ve
kent yoksulluğu ile mücadele etmek amacıyla işbirliği içerisinde çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, 5. faz ana temaları konusunda bilgi paylaşımını içiren 12. Olağan Meclis Toplantısı’nı Ürgüp Perissia Otel’de yaptı. Ürgüp Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantının açılış törenine Ürgüp Kaymakamı Çetin Oktay Kaldırım, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ile üye belediyelerin başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Ürgüp Kaymakamı Kaldırım, sahip olduğu değerleriyle birçok medeniyete beşiklik eden Ürgüp’te böyle bir toplantının gerçekleşmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Ürgüp’ün dünya çapında tanınan bir turizm merkezi olduğunu hatırlatan Kaldırım, geçen yıl 1,5 milyonu yabancı olmak üzere 2 milyon 100 bin turistin Ürgüp’ü gezdiğini vurguladı. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ise UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ilçelerinin turizmin yanı sıra tarım açısından da önemli bir konumda olduğunu kaydetti.

Hedef; eşitsizlikleri azaltmak
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Sağlıklı Kentler Birliği’nin, şehirde yaşayan ve çalışan insanların fiziki, psikolojik ve çevresel refahlarını geliştirmeyi amaçlayan uzun dönemli bir kalkınma hedefini bünyesinde barındırdığını söyledi. Başkan Altepe, yaşanabilir, sağlıklı kentler için sağlık ve sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizlikleri azaltmak ve kent yoksulluğu ile mücadele etmek amacıyla işbirliği içerisinde çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Kentlerin ayrılmaz dinamikleri olan bireylerin gerek kişisel beklentileri gerekse yaşam ihtiyaçları gereği değişken bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Sosyoekonomik durumları, eğitim düzeyleri,
kültürel yapıları, yaşları, yerleşim konumları değişkenlikte etkin rol oynamaktadır. Bu değişken yapı içersinde beliren, yoksulluk, şiddet, sosyal dışlanma, kirlilik,
standardın altında olan barınma, evsiz insanlar ve göçmenler,
sağlıksız yerleşim planlaması, kadın ve çocuk haklarının göz ardı edilmesi
sivil toplum kuruluşlarının eksikliği gibi konular kentlerin mihenk taşlarını kaydırmakta ve sağlıklı şehir planlamasının önüne geçmektedir. Bizler belediyeler olarak hem kamuya olan sorumluluğumuz hem de insan olmanın getirdiği sosyal sorumluluğumuz neticesinde; sivil toplum kuruluşları kamu kurumları ve kentte yaşayan bütün paydaşlar ile uyumlu bir şekilde çalışarak, sürekli kalkınmayı ve sürdürülebilir sağlığı yaşamalı ve yaşatmalıyız. Bizler hizmetlerimizi sunarken önce insan faktörünü ön plana aldık” dedi.

İnsan odaklı hizmet
Sağlıklı kentlerin ancak insan odaklı hizmetle oluşturulabileceğini dile getiren Başkan Altepe, bu doğrultuda Bursa’da hayata geçirilen çalışmalardan da örnekler verdi. Ulaşımın sağlıklı kentler oluşturmada çok önemli bir faktör olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bu anlamda, şehrimizde ulaşıma nefes aldıracak projelere imza atmaktayız. 700’ den fazla proje ile adeta yeni bir Bursa inşa ediyoruz. Bu projelerin içinde ulaşım projelerine öncelik veriyoruz. Bursaray Üniversite Görükle hattı, Organize sanayi- Emek hattı, Kestel hattı, şehir içi tramvay hatları, güney çevre yolu, şehir içi ulaşım çözümleri gibi çalışmalarımız projelerimizden sadece birkaçı olmakla beraber ulaşım da bizleri ferahlatan girişimleridir. Vizyon sahibi kentlerin yöneticileri, sağlıklı ve yaşanabilir olan fiziksel ve sosyal ortamları hazırlamakla yükümlüdürler. Bireyler temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sosyal olanaklara ihtiyaç duyarlar. Bu sosyal olanaklardan biri olan spor alanında yaptığımız çalışmalarla şehrimizde yaşamayı keyifli hale getirme arzusundayız” diye konuştu.

Başarıya teşvik ödülleri
Toplantıda ayrıca sağlıklı şehirlerde en iyi uygulamalar da ödüllendirildi. Sağlıklı Kentler Birliği tarafından, sosyal sorumluluk, sağlıklı şehir planlaması ve sağlıklı yaşam kategorilerinde düzenlenen ve 30 projenin katıldığı yarışmada ödüller sahiplerini buldu. Ankara Çankaya Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Gebze Belediyesi, örnek uygulamalarıyla ödüle layık görüldü. Yarışmada dereceye giren belediyelere ödülleri Başkan Altepe tarafından verildi.

Birliğe 7 yeni üye
Toplantıda birliğe üye olma talepleri de değerlendirildi. Bursa-Osmangazi, Yalova- Altınova, Osmaniye-Kadirli ve Aydın’ın Didim, Buharkent, Sultanhisar ve Yenipazar ilçe belediyelerinin üyelik başvuruları oybirliğiyle kabul edildi. Üyelik başvuruları kabul edilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bilgi birikimi paylaşımı açısından bu üyeliğe büyük önem verdiklerini söyledi. Sağlıklı Kentler Birliği yönetimine teşekkür eden Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan ise Birlik Başkanı Altepe’ye el dokuması bir kilim hediye etti. Afyonkarahisar Belediyesi’nin üyelikten ayrılma talebi de oybirliğiyle kabul edildi.
Encümen üyelikleri seçiminin de yapıldığı toplantıda, Gölcük Belediye Mehmet Ellibeş, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Recep Demirhan, Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Ahmet Süzer ve Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Haydar Han encümen üyeliklerine seçildi.

Toplantının ikinci bölümünde, iki bilimsel oturum gerçekleştirildi. ‘Sağlıkta Eşitlik’ ana başlığında yapılan ilk oturumda, Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Emel İrgil ve Doç.Dr. Kayıhan Pala ile Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Bülent Kılıç, Türkiye ve dünyadaki sağlık alanındaki eşitsizliklerden örnekler vererek, eşitsizliklerin kaldırılması için yapılması gereken uygulamalar hakkında bilgi verdi.
‘Planlama Kentsel Hizmetler ve Yönetimde Eşitlik’ ana başlığında yapılan ikinci oturumda da İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Mehmet Ocakçı, Prof.Dr. Handan Türkoğlu ile araştırma görevlisi Serdar Kaya ile Bursa Büyükşehir belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker, planlama ve yönetimler eşitlik konuları hakkında sunum yaptı.
Başkan Altepe, sunumlarıyla sağlıklı kentlere yol gösteren öğretim üyelerine günün anısına birer plaket verdi.
Başkan Altepe, toplantının ardından Ürgüp’ün tarihi mekanlarını gezdi.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 17.05.2010 | Okunma sayısı:8062

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir