Haberler

‘SAĞLIKLI KENTLER’ DENİZLİ’DE MORAL DEPOLADI

Font Boyutu

 18 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

‘SAĞLIKLI KENTLER’ DENİZLİ’DE MORAL DEPOLADI
- TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ’NİN ‘KENTSEL HİZMETLERDE SAĞLIĞI ETKİLEYEN POLİTİKALAR’ KONULU 6. YIL KONFERANSI SONA ERDİ.
- KATILIMCILAR, KONFERANSIN ARDINDAN DENİZLİ’DE TARİHİ VE TURİSTİK MEKANLARI GEZEREK MORAL DEPOLADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin Denizli’de yapılan 6. yıl konferansı sona erdi.

Denizli Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Pamukkale’deki Richmond Otel’de gerçekleştirilen ve iki gün süren oturumlarda; altyapıdan ulaşıma, sosyal belediyecilikten obeziteye kadar pek çok konu, alanlarında uzmanların sunumlarıyla incelendi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nden Çevre Yüksek Mühendisi Yeşim Dedeoğlu, ‘Bursa’da Katı Atık Entegre Yönetim Çalışmaları’ konulu sunumunda, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’daki katı atık çalışmalarından örnekler verdi. Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Servet Büyükpoyraz’ın ‘Sağlıklı Kentler Ulaşım Politikaları – Otopark Politikaları’ konusunda çalışmalarını anlattığı toplantılarda ayrıca Denizli, Pamukkale, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Tepebaşı ve Gölcük belediyelerinden uzmanlar, çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Uluslararası uzmanlardan sağlıklı şehir uygulamaları
‘Kentsel Hizmetlerde Sağlığı Etkileyen Politikalar’ ana başlığında gerçekleştirilen konferansa katılan Dr. Joao Breda ve Christian Schweizer, sağlıklı ve beslenme ve ulaşım konularında deneyimlerini aktardı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Beslenme, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlığın Geliştirilmesi Birimi’nden Kıdemli Yönetici Dr. Joao Breda, ‘Sağlıklı Beslenme ve Obeziteyi Önlemek İçin Yerel Eylem’ konusunda görüşlerini dile getirdi.
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Avrupa Çevre ve Sağlık Bölümü Bulaşıcı Hastalıklar, Sağlık, Güvenlik ve Çevre Birimi’nden Teknik Görevli Christian Schweizer ise ‘Ulaşım ve Kentsel Kalkınma: Sağlık bu alandaki politikaların içerisine nasıl girer?’ konusunu anlatırken, şehirlerde bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının sağlıklı yaşamı destekleyeceğini ifade etti.

Belediyeler arasında deneyim paylaşımı
Konferansın kapanış konuşmasını yapan Denizli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, toplantıda yapılan sunumlarda, hiçbir belediyenin birbirine rakip olmadığını gördüğünü belirterek, son 15 yıldır belediyelerin önemli çalışmalara imza attığına işaret etti. HABITAT toplantılarını hatırlatan Gökoğlan, Türkiye’deki belediyelerin dünya ile entegre olması gerektiğini kaydetti. Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Yardımcısı ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de kentlerin yapmakta olduğu projelerini paylaşarak, bu paylaşımın toplantının yapıldığı yöreyi görüp incelemeyi de beraberinde getirdiğini dile getirdi. Ellibeş, oturumlarda anlatılanların belediyelerin bundan sonraki projelerine de fikir vereceğine inandığını kaydetti.

Tarihi mekanları gezdiler
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, oturumlarda sunumlar yapan uzmanlara teşekkür plaketi verdi. Daha sonra tüm kalımcılar, Denizli’deki tarihi ve turistik mekanları gezerek, moral depoladı. Denizli’nin beyaz cenneti Pamukkale, Karahayıt ve Laodikia’yı gezen Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri, tarihi mekanlarda bol bol fotoğraf çektirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.10.2010 | Okunma sayısı:9006

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir