Haberler

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ (SKB) GÖLCÜK'TE TOPLANDI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ve halen Büyükşehir Belediyesi liderliğinde ‘Sağlıklı Şehir Oluşturma’ çalışmalarını yürüten Sağlıklı Kentler Birliği, encümen toplantısını Gölcük’te gerçekleştirdi.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Büyükşehir Belediye Bakanı Recep Altepe başkanlığında ve Gölcük Belediyesi ev sahipliğinde yapılan toplantıda, bir önceki toplantıda alınan kararlar doğrultusunda çalışmalarını hızlandıran ve yeni projelerle yeni bir sürece giren Türkiye Sağlıklı Kentler Hareketi için yeni kararlara imza atıldı.

 

SKB, Avrupa Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağları üyeliğine hazırlanıyor

2005 yılında kuruluşunun ardından Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağlarına yaptığı akreditasyon başvurusu kabul edilen Sağlıklı Kentler Birliği, ulusal ağ çalışmalarını 5.Faz’da da sürdürmeyi planlıyor. Ulusal Ağlar içerisinde aktif rol alan Sağlıklı Kentler Birliği’nin, DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağları başvurusu toplantısını da görüşen encümen, konuyu Birlik Meclisi’nin onayına sunulmak üzere uygun buldu. Akreditasyonun gerçekleşmesiyle uluslararası platformda etkin işbirlikleri kurulacak ve Türkiye Ulusal Ağ olarak temsil edilebileceğini belirten yetkililer, DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na üye olmak isteyen Türk şehirlerinin öncelikle, DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağlarında Türkiye Ulusal Ağı olarak kabul edilen Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olmaları gerektiğini belirtti.

 

SKB’den Mardin çıkarması

SKB, ‘Herkes İçin Sağlık’ prensibiyle kentlerde başlattığı çalışmaları daha da geliştirmek amacıyla her yıl düzenlediği konferansların 5.’sini, 22 – 24 Ekim tarihlerinde Mardin’de gerçekleştirecek. “Tüm Politikalarda Sağlık ve Sağlık Alanında Eşitlik” başlığı altında düzenlenecek olan toplantı programını da değerlendiren birlik encümeni, yetkililerden toplantı ile ilgili detaylı bilgi aldı.

Türkiye’deki 26 belediyeden 14 belediye başkanı, pek çok üst düzey bürokrat ve üniversitelerden uzmanların katılacağı ‘5. Yıl Konferansı’na Sağlıklı Kentler Birliği DSÖ Kent Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Agis Tsouros misafir olacak Konferans programı çerçevesinde ‘11.Olağan Meclis Toplantısı’nda da Denizli, Kahramanmaraş ve İzmir / Karşıyaka belediyelerini üyeleri arasına katacak olan Sağlıklı Kentler Birliği’nin üye sayısı toplantı sonunda 34’e çıkacak.

Tarih: 02.10.2009 | Okunma sayısı:7045

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir