Haberler

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ DENİZLİ’DE TOPLANDI

Font Boyutu

15 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ DENİZLİ’DE TOPLANDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN BAŞKANLIĞINI YÜRÜTTÜĞÜ SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ’NİN 6. YIL KONFERANSINDA ‘KENTSEL HİZMETLERDE SAĞLIĞI ETKİLEYEN POLİTİKALAR’ KONUSU ELE ALINDI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ REFİK YILMAZ, “SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ, ŞEHİRLERİMİZ İÇİN DİNAMİK BİR YAPIYA SAHİPTİR” DEDİ.
- DENİZLİ BELEDİYE BAŞKANI NİHAT ZEYBEKCİ, SAĞLIKLI ŞEHİRLER İÇİN ORTAK BİR SORUMLULUK BİLİNCİ OLUŞTURULMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ.
- SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ, NİSAN AYINDA DA BURSA’DA TOPLANACAK.DENİZLİ – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 6. yıl konferansı, Denizli Richmond Otel’de gerçekleştirildi.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Denizli Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen, ‘Kentsel Hizmetlerde Sağlığı Etkileyen Politikalar’ konulu toplantıda, Bursa’da yaşanan sel felaketinden dolayı üzüntü duyduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, Denizli’nin kısa süre önce birliğe üyeliğinin kabul edildiğini belirtti.

“Dünya standartlarında kriterler belirlenmeli”
Sağlıklı kentlerin önemine dikkat çeken Başkan Zeybekci, kimsenin çevreye, yaşadığı kente veya dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan çevre kirliliğine duyarsız kalamayacağını söyledi. Artık ortak bir sorumluluk bilinci oluşturulması gerektiğini belirten Başkan Zeybekci, “Dünya standartlarında bir sağlık kriterine uygun olarak bir standart birliği oluşturmak gerektiğini düşünüyoruz. Katı atık çalışmaları, içme suyundaki kriterler, yerleşim kriterleri nedir gibi konularla ilgili ortak standartlar oluşturulmalı. Ülkeye ve bölgeye göre bölgesel standartlar geliştirerek, toprak, su, çevre ve gelecek kirliliğinin önlenmesini hedef alan çalışmalar yapılmalı, hassasiyet geliştirilmelidir. Ayrıca bilgi alışverişi ile gerekirse tüm üyelerin bu tür konuları taahhüt altına almaları gerekiyor” diye konuştu.
Geleceğin dünyası ve geleceğin şehirleri adına Sağlıklı Kentler Birliği’nin önemli olduğunu düşündüğünü ifade eden Zeybekci, “500 bin nüfuslu bir belediye olan Denizli’de 250 bin kişinin yaşadığı alanda içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu çalışmaları başlatıp, 3 altyapıyı birden değiştirdik. Öte yandan komşu yerleşmelerle de işbirliğine giderek Pamukkale havzasında bir damla arıtılmamış suyun olmadığı alan bulunmaması konusunda çalışıyoruz. Katı atıkta da iyi noktadayız’ diyerek Denizli Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. Denizli’de altyapının bittiği noktalarda Türkiye’nin en temiz suyunun bulunduğu iddiasını taşıdıklarını da söyleyen Zeybekci, Sağlıklı Kentler Birliği’nin, yerel yönetimlerin ve vatandaşların menfaatlerini, karşılıklı olarak inceleyip en iyiye taşıyacağına inandığını söyledi.

“Bursa’yı çağdaş bir marka kent seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Bursa’da yapılan çalışmaları detaylıca anlattığı konuşmasında, “Bursa’yı çağdaş bir marka kent seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.
Bursa’da sağlıklı bir gelecek planlamak amacıyla projelerine yön verdiklerini anlatan Yılmaz, “Hizmetleri üretirken, hiçbir zaman tek yönlü değil, şehrin özelliklerini, artısını, eksisini, düşünerek çok yönlü planlama yapmalıyız. Ulaşımdan altyapıya, sportif ve kültürel faaliyetlerden sosyal yardımlara kadar her alanda yapılanlar kente değer katmaktadır” diye konuştu.
Şehirlerin birbirinden farklı yaşam standartlarına sahip bireyleri bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Yılmaz, kentleri olduğundan daha sağlıklı noktaya taşımak için kesin kararların alınarak, toplumsal bilincin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Başkanvekili Yılmaz, sağlıklı şehirler projesinin her geçen gün daha iyiye gitmeyi hedefleyen bir vizyona sahip olduğunu belirterek, “Bizleri bugün Denizli’de bir araya getiren, kent sorunları için akılcı bir yöntem olan sağlıklı şehirler projesidir. Sağlıklı Kentler Birliği, şehirlerimiz için yeni çözüm ve yöntemleri öğrenmek amacıyla, çevresini geliştirebilen, kaynaklarını genişleten bir misyona ve dinamik yapıya sahiptir. Sağlıklı Kentler Birliği’nin temel amacı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 5. Faz ana hedefi doğrultusunda, sağlıklı bir şehir gelişimi ve değişimi uygulayarak, daha sağlıklı şehirler ve mutlu yüzler oluşturmak, bu hizmeti daha fazla şehre yaymak ve şehirlerarasındaki işbirliğini arttırmaktır” şeklinde konuştu.

Sağlıklı kentlerin önemi
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da kentlerin yaşadıkları sıkıntıların atlatılması noktasında yaşananların iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, vatandaşların moral değerlerini yükselten çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.
Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili Mehmet Ellibeş de birliğin kuruluş aşamalarından ve özveriyle sürdürülen çalışmalarından bahsetti.
Denizli Valisi Yavuz Erkmen de birliğin, bilgi ve deneyim paylaşımını hedeflediğine değinerek, “Bu tip toplantılar bir anlamda bölgenin de daha iyi tanınmasına olanak veriyor. Denizli, temizliği, güzelliği, tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra sanayisiyle de öne çıkmaktadır” dedi.
Erkmen, birliğin sağlıklı kentlerin oluşumuna önemli katkı sağladığını işaret etti.
Konuşmaların ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’ye plaket ve sertifika verdi. Zeybekci de Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Denizli ve Bursalı yerel yöneticilere Kocaeli’ye özgü hediyeler verdi.

Birlik Nisan’da Bursa’da toplanacak
Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen Sağlıklı Kentler Birliği 13. Olağan Meclis toplantısında, Sağlıklı Kentler Birliği’nin Nisan ayı toplantısının Bursa’da yapılmasına oybirliğiyle karar verildi.
Öte yandan Muğla Belediyesi’nin de Sağlıklı Kentler Birliği’ne üyeliği kabul edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 15.10.2010 | Okunma sayısı:6325

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu