Haberler

Şadırvanlı minare restore ediliyor

Font Boyutu

25 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

ŞADIRVANLI MİNARE RESTORE EDİLİYOR
- BURSA’DA YILDIRIM BEYAZIT DÖNEMİNDE 1390 YILINDA KARA TİMURTAŞ PAŞA VEYA OĞLU ALİ BEY TARAFINDAN YAPTIRILDIĞI SANILAN TİMURTAŞ PAŞA CAMİİ’NDEN BAĞIMSIZ AYRI OLARAK YAPTIRILAN ALTI ŞADIRVAN ÜSTÜ MİNARE, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLİYOR.
- CAMİ İLE ARASINDAN YOL GEÇEN ŞADIRVANLI MİNARE RESTORASYON SÜRERKEN, 6 ASIRLIK TİMURTAŞ PAŞA CAMİİ’NİN VAKIFLAR’DA BULUNAN PROJESİ ONAYLANINCA CAMİ DE AHŞAP PENCERELERİ VE CEPHE DÜZENLEMESİYLE ORİJİNAL GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’YA ÖZGÜ BİR ESER OLAN ALTI ŞADIRVAN ÜSTÜ MİNARENİN RESTORASYONUN ARDINDAN BÖLGEYE DEĞER KATACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa’da Yıldırım Beyazıt döneminde 1390 yılında Kara Timurtaş Paşa veya oğlu Ali Bey tarafından yaptırıldığı sanılan Timurtaş Paşa Camii’nden bağımsız ayrı olarak yaptırılan altı şadırvan üstü minare, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Cami ile arasından yol geçen şadırvanlı minare restorasyon sürerken, 6 asırlık Timurtaş Paşa Camii’nin Vakıflar’da bulunan projesi onaylanınca cami de ahşap pencereleri ve cephe düzenlemesiyle orijinal görüntüsüne kavuşacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’ya özgü bir eser olan altı şadırvan üstü minarenin restorasyonun ardından bölgeye değer katacağını söyledi.

8500 yıllık arkeolojik dönemden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda tarihi miras çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ve bu çalışmalarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, ayrıcalıklı bir eseri daha özgün kimliğine kavuşturuyor. Sultan Külliyeleri başta olmak üzere kent merkezinde el değmedik eser bırakmayan, hatta yer altında kalmış eserleri de bir bir gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Demirtaşpaşa Mahallesi’ndeki tarihi Timurtaş Paşa Camii’ne ait altı şadırvan üstü minare olan yapıda da restorasyon çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Bursa’ya özgü bir yapı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Beyazıt döneminde 1390 yılında Kara Timurtaş Paşa veya oğlu Ali Bey tarafından yaptırıldığı sanılan Timurtaş Paşa Camii minaresinde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Cami ile arasından yol geçen, altında da şadırvan bulunan minarenin Bursa’ya has ayrıcalıklı bir eser olduğunu belirten Başkan Altepe, “Kentin merkezinde, Demirtaşpaşa Mahallesi’nde bulunan bu minare, camiden ayrı olması ve altında da şadırvan bulunması nedeniyle nadir eserlerden biri. Restorasyon çalışmalarımızla özgün haline dönecek. Bunun yanında caminin de orijinal görüntüsünü olması için hazırladığımız projeler Vakıflar’da onayda. Onay çıkınca çalışmalara başlayacağız ve ahşap pencere uygulamaları ve cephe düzenlemesiyle tarihi cami de özgün kimliğine kavuşacak. Yapacağımız çalışmalar bölgeye değer katacak” dedi.
Demirtaşpaşa Mahallesi Muhtarı İhsan Tozaklı da mahalleye değer katacak çalışmalar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 25.09.2017 | Okunma sayısı:2369

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu