Haberler

'REİS BEY'DEN 'MERHAMET' DERSLERİ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı ‘Reis Bey’ ile ‘merhamet’ olgusuna dikkat çekiyor.

Usta sanatçı Özer Tunca’nın yönetmenliğinde sahnelenen ‘Reis Bey’, Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan prömiyerinde hem oyuncularına hem de sanatseverlere heyecanlı anlar yaşattı.

 

Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği oyun, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçılarının başarılı performanslarına sahne oldu. Ömrü otel odalarında geçen yalnız, taş kalpli bir ağır ceza hakimi olan Reis Bey, verdiği yanlış bir kararın ardından yaşadığı iç sorgulaması ile seyircileri de ‘merhamet’ olgusu üzerinde düşünmeye yöneltti. İki perdede seyirciyle buluşan sanatçılar, oyunun sonunda izleyiciler tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Gösterim öncesinde ise oyunu izlemeye gelen sanatseverlere Necip Fazıl Kısakürek’in kitapları armağan edildi.

 

Başkan Altepe sanatçıları tebrik etti

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Geleneksel ve çağdaş kültürün bir arada bulunduğu ‘Sanat Şehri’ Bursa için çalışıyoruz. Başarılı performanslarından dolayı sanatçılarımızı kutluyor, nice başarılarına bu sahnede şahit olmak istiyoruz” diyerek, tebrik ettiği sanatçılara çiçek verdi.

Yönetmen Özer Tunca, ‘Reis Bey’i Bursa’da sahnelemenin heyecanını yaşadığını söyleyerek, tiyatroseverleri oyunu izlemeye çağırdı. Tunca, “Reis Bey, prömiyerini yaptı. Bundan sonra haftanın 3 günü sahnedeyiz. Perşembe, cuma ve cumartesi günleri Bursalıları oyumuza bekliyoruz. Çok sıcak, samimi, keyifli bir oyun oldu” diye konuştu. Oyuncu Nihal Türksever de Bursalıların oyundan keyif alacağına inandığını dile getirdi.

 

Zengin kadro

Dekorunu Tayfun Çebi, kostümlerini Funda Çebi ve ışık tasarımını Zeynel Işık’ın yaptığı oyunun müziği Oktay Köseoğlu imzasını taşıyor. Şehir Tiyatrosu’nda ilk kez bu kadar kalabalık bir kadronun aynı sahneyi paylaştığı oyunda M. Eren Topçak, Çetin Cambaz, Didem Hun Liman, Müge Açıkdüşünenler, Bülent Uçar, Burhan Narınç, Nihal Türksever, E. Ertan Akman, Murat Liman, Nilgün Türksever Görgü, Uğur Serener, Ebru Ergüç, Hakan Demir, Fatih Ateş, Kazım Güçlü, Aykan Yılmaz, Günay Y. Güney, Gürkan Sargın, Esra Yaşar, Cansu Can, Melih Kurtarıcı, İlyas Avcı, Şahin Asa, Zafer Pamukoğulları, Sedat Tavşan, Fahrettin Beşik, Sevgin Mutlu, Coşkun Bostancı, Ramazan Göktürk, Melih Kurtarıcı, Gürsel Korkmaz, Armağan Y. Bilgin ve Canberk Çam rol alıyor.

Tarih: 26.12.2009 | Okunma sayısı:8401

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir