Haberler

‘Raylı’ üretimde çıta yükseldi

Font Boyutu

15 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

‘RAYLI’ ÜRETİMDE ÇITA YÜKSELDİ
- TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ TRAMVAYINI ÜRETEREK TARİHE GEÇEN BURSA, METRO VAGONLARINI DA SÜRECE DAHİL ETTİ.
- ÖZEL BİR FİRMA TARAFINDAN ÜRETİLEN TÜRKİYE’NİN İLK METRO VAGONLARINI İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “İNŞALLAH HIZLI TRENİ DE ÜRETEREK, BURSA’YI RAYLI SİSTEMLER ALANINDA DÜNYA LİGİNE SOKACAĞIZ” DEDİ.

BURSA - Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek tarihe geçen Bursa, metro vagonlarını da sürece dahil etti. Özel bir firma tarafından üretilen Türkiye’nin ilk metro vagonlarını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “İnşallah hızlı treni de üreterek, Bursa’yı raylı sistemler alanında dünya ligine sokacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistemler alanında üretimler yapan Durmazlar Fabrikası’nı ziyaret etti. Başkan Altepe, burada Durmazlar Makine Raylı Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan’dan metro vagonu üretim bandında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm metropoliten kentlerin en önemli probleminin ulaşım olduğunu belirtti. Belediyeler olarak bütçenin yaklaşık 3’te 2’sini yaşanan ulaşım sıkıntısını gidermek için kullandıklarını ve bu uğurda ilk etapta kokusuz, dumansız ve gürültüsüz ulaşım şekli olan raylı sistemleri tercih ettiklerini belirten Başkan Altepe, Bursa’da Pazar payı yüksek tramvayın ardından metro vagonunun üretilmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

Önce tramvay
Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Bursa’da Türkiye’nin ilk yerli tramvayının üretildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Bu araçlar, dünyada emsalleriyle yarışacak kalitede yapıldı. Şu anda başta Bursa olmak üzere kent caddelerinde başarıyla boy gösteriyor. Avrupa araçlarının giremediği eğimlerde bile hiçbir problem yaşamaksızın yol alıyor” diye konuştu.

Sonra metro
Başarılı tramvay uygulamasından sonra Bursa’nın yine aynı şekilde metro vagonlarını da üretmiş olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bundan sonra inşallah metro araçlarımız da başta Bursaray olmak üzere tüm metro hatlarında görev yapabilecek. Gerek tramvay gerekse metro hatlarında yerli araçları kullanabileceğiz” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Durmazlar Fabrikası’nda üretimi yapılan metro vagonlarını inceledi. Türkiye’nin yerli metro vagonu üreten 6. ülke firmanın da 7. firma olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Şimdiden sonra metro vagonlarımız da istatistiklere dahil olmuş olacak. Bursa olarak bu başarıya imza atmanın onurunu yaşıyoruz. Emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bursa’ya ve ekonomimize hayırlı uğurlu olsun” açıklamasında bulundu.

Hedef: Hızlı tren
Başkan Altepe, fabrika ziyareti kapsamında üretimi yapılan yüksek teknolojiye sahip hızlı tren alt yapı taşıyıcı parçalarını da inceledi. Bursa’nın otomotivde önemli bir merkez olduğunu, tramvay üretimiyle dikkatleri üzerine çektiğini belirten Başkan Altepe, hızlı tren taşıyıcı alt parça üretiminin ‘Marka Kenti Bursa’ imajına ciddi katkı sağladığını vurguladı. Hızlı tren taşıyıcı alt parçalarının Bursa’da üretimi yapılan yüksek teknolojili en önemli öğelerden biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “İnşallah adım adım hızlı trenin üretimi de burada gerçekleşiyor. Kısa zaman sonra artık hızlı trenin tamamı Bursa’da üretilebilir hale gelecek” ifadelerini kullandı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 15.09.2014 | Okunma sayısı:5662

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu