Haberler

RAYLI SİSTEM AĞI İKİYE KATLANIYOR

Font Boyutu

15 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

RAYLI SİSTEM AĞI İKİYE KATLANIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUGÜNE KADAR YAPILAN 22 KİLOMETRELİK RAYLI SİSTEM AĞINA, TRAMVAY HATLARIYLA BİRLİKTE 24,5 KİLOMETRE DAHA EKLEMEYİ PLANLIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, GÖRÜKLE KAMPÜSÜNDE DEVAM EDEN RAYLI SİSTEM İNŞAATINI YERİNDE İNCELEDİ VE ALTINŞEHİR, ERTUĞRUL İLE ÖZLÜCE İSTASYONLARINDA 2 AY İÇİNDE DENEME SEFERLERİNİN BAŞLAYACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar 22 kilometrelik raylı sistem gerçekleştiğini hatırlatarak, şehir içi tramvay hatları ile birlikte bu dönem toplam 24,5 kilometrelik yeni hattı sisteme dahil etmeyi planladıklarını söyledi.

Başkan Altepe, Bursaray Görükle hattı inşaatı kapsamında Görükle Kampüsü’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Raylı sistem çalışmalarının en önemli ulaşım yatırımı olduğunu dile getiren Başkan Altepe, Görükle hattının ilk 3 durağı olan Altınşehir, Ertuğrul ve Özlüce istasyonlarında deneme seferlerinin iki ay içinde başlayacağını söyledi. Kampüs içinden geçen hatta da çalışmaların hızla sürdüğünü kaydeden Başkan Altepe, yılsonu gibi çalışmaların bitmesini ve 2011’in ilk aylarında da hattın tamamen sisteme entegre olmasını planladıklarını açıkladı. Başkan Altepe, Görükle hattının devreye girmesiyle öğrencilerin yanı sıra her gün Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giden binlerce hastanın kesintisiz ve konforlu ulaşım imkanına kavuşacağının altını çizdi.

Bir dönemde 24,5 kilometrelik hat
İhalesi geçen dönem yapılmasına rağmen Görükle hattında yapılan akılcı düzenlemelerle sağlanan yüzde 36’lık tasarrufla inşaatına başlanan Emek hattındaki çalışmaların da hızla sürdüğünü dile getiren Başkan Altepe, Emek kavşağının temelinin atılmasıyla bu hat üzerinde de bir sorun kalmadığını belirtti.
Önümüzdeki yılın ortalarında Emek hattının da sisteme dahil edileceğini kaydeden Başkan Altepe, Kestel hattı ile ilgili projelerin de hazırlandığını ve gerekli onayların alındığını belirtti. Bu hattaki çalışmalara başlamak için kaynak arayışının sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Kestel hattıyla birlikte bir dönemde 17 kilometrelik hattı devreye sokmuş olacağız. Bunun yanında Cumhuriyet Caddesi ve Heykel-Garaj hattında tramvay seferlerinin başlamasıyla, bugüne kadar yapılan 22 kilometrelik raylı sistem hattına toplam 24,5 kilometre daha ilave etmiş olacağız. Bu çalışmaların hayata geçmesiyle ulaşım projelerimizle bu döneme damgamızı vurmuş oyacağız” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.05.2010 | Okunma sayısı:9288

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir