Haberler

RAMAZAN COŞKUSU MERİNOS PARK’TA YAŞANACAK

Font Boyutu

 29 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

RAMAZAN COŞKUSU MERİNOS PARK’TA YAŞANACAK
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RAMAZAN EĞLENCELERİNİN YENİ ADRESİ HALİNE GELEN MERİNOS PARK’TA OSMANLI MİMARİSİNİ ANDIRAN STANTLARDAN OLUŞAN ‘RAMAZAN MAHALLESİ’ OLUŞTURDU.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BERABERLİĞİN VE PAYLAŞMANIN SİMGESİ OLAN RAMAZAN AYININ BURSA´DA ANLAMINA YAKIŞIR ŞEKİLDE YAŞANMASI İÇİN DOLU DOLU BİR RAMAZAN PROGRAMI HAZIRLADIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Temaşa-i Ramazan programıyla, 11 ayın sultanı Ramazan, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve paylaşma duygularının yanında konser ve etkinlikle coşku içinde geçecek. Merinos Park’ta, Osmanlı mimarisini andıran stantlardan oluşturan Ramazan Mahallesi’nde program hakkında bilgi veren Başkan Altepe, Ramazan ayının Bursa’da anlamına yakışır şekilde geçirilmesi için güzel bir program hazırladıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Parkı’nda düzenlediği basın toplantısında Ramazan ayı boyunca ‘Temaşa-i Ramazan’ programı çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinlikler ve yapılacak sosyal hizmetler hakkında bilgi verdi. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından organize edilen etkinliklerde hiçbir masraftan kaçınmadıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Ramazan ayı, coşku, heyecan ve bereketin yanında, paylaşma duygularımızı en üst seviyeye çıkarıyor. Bu ayda yardımlaşmalar artıyor, toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerini sergiliyoruz. Bir ay boyunca dirlik, düzen ve huzuru hissediyoruz. Bu geleneksel coşkunun sürekliliğini korumak için yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Ramazan mahallesi kuruldu
Ramazan eğlencelerinin merkezinin bu yıl da Merinos Park olduğunu kaydeden Başkan Altepe, park içerisine iftar sonrası vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir Ramazan Mahallesi kurulduğunu söyledi. Osmanlı mimarisini andıran startlardan oluşan Ramazan Mahallesi’nde ticari alışveriş mekanlarının yanında sivil toplum örgütleri ve vakıfların da kendilerini tanıtma faaliyetleri yapabilecekleri mekanlar oluşturuldu. Başkan Altepe, tasavvuf müziğinden, animasyon gösterilerine, karagöz-hacivat oyunlarından, tiyatroya, orta oyunundan, faslı ramazan konserlerine, saz ekibinden, sanatçılara, sema gösterilerine kadar birçok farklı etkinliğin Ramazan ayında Bursalılarla buluşacağını kaydetti.

Her gece ayrı bir coşku
Ramazan ayını her gününü ayrı bir coşku içinde geçirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, etkinlik takvimi kapsamında vatandaşları farklı sanatçılarla buluşturuyor. Ahmet Feyzi’nin Tasavvuf Müziği Konseri ile start alacak etkinliklerde, Bedirhan Gökçe, Ahmet Şahin, Ümit Tokcan, Hüseyin Taşçeşme, Sinan Topçu, Nurettin Çelik, Veysel Bilen, İbrahim Sadri, Yücel Arzen, Tanini, Halil Çay, Orhan Hakalmaz, İstanbul Sazendeleri, Sami Savni Özer, Mesut Yavaş, Sırrı Yunus, İbrahim Benlioğlu, Uğur Aslan ve Kadir Arı, Bursalılarla buluşacak. Yine etkinlikler kapsamında sema gösterileri, Orta oyunu ve Tiyatro gösterileri de Ramazan’a ayrı bir renk katacak. Düzenlenecek olan Ege Gecesi, Karadeniz Gecesi, Akdeniz Gecesi, Bosna Hersek Gecesi, Doğu Anadolu Gecesi, Güneydoğu Anadolu Gecesi, Kerkük Gecesi, Kafkas Gecesi, Marmara Gecesi ve İç Anadolu gecesi ile farklı kültürler ve renkler Bursa’da buluşacak.

Ramazan her köşede hissedilecek
Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne özel etkinliklerin de bölgeye hareket getireceğini ifade eden Başkan Altepe, Pirinç Han, Kozahan, Fidan Han, Ertuğrul Meydanı ve Kayhan Meydanı’nı Büyükşehir Belediye Orkestrası ile Çalgı Mektebi’nin konserler vereceğini, çocuklara özel etkinlikler düzenleneceğini kaydetti. Cumhuriyet Caddesi’nin mahya benzeri süslemelerle geceleri de ışıl ışıl olacağını vurgulayan Başkan Altepe, yazlık sinema kumpanyasının da Ramazan ayı boyunca devam edeceğini hatırlattı. Osmanlı’da mahya geleneğinin ilk olarak Bursa’da Yıldırım Camii’nde başlatıldığını dile getiren Başkan Altepe, bu geleneği en iyi şekilde yaşatacaklarını kaydetti. Kestel, Gürsu, Gemlik ve Mudanya’daki birer camide mahyaların kurulacağını vurgulayan Başkan Altepe, Ulu Cami, Yeşil Cami, Emirsultan Camii, Murat Hüdavendigar Camii, Muradiye Camii, Yıldırım Camii ve FSM Edebali Camii’nin mahyalarla süsleneceğini belirtti.

Erzak yardımları sürecek
Onbir ayın sultanı Ramazan ayının dolu dolu yaşanması gerektiğine inandığını söyleyen Başkan Altepe, “Etkinliklerimizin Ramazan ayının manevi atmosferine zenginlik katacağını düşünüyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle yaptığımız çalışmaların bir diğer boyutu da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermektir. Bu doğrultuda da gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi dar gelirlilere erzak yardımlarımız bu yıl da sürecek. 25 bin civarında erzak 7 ilçedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Dar gelirli vatandaşlarımızın iftar ve sahurlarını kendi evlerinde mutluluk içinde yapmalarını hedefliyoruz. Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki katlı otoparkta kurulan ve yoksul vatandaşların yanında iftar saatinde evine ulaşamayan herkese hizmet verecek olan aşevinden her gün 4 bin kişiye sıcak yemek dağıtılacak. Orhangazi parkı, Osmangazi Metro istasyonu, Yeşil Türbe yanı ve Merinos Parkı’nda vatandaşlara iftar saati çorba ve ekmek dağıtımı yapılacak” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 29.07.2011 | Okunma sayısı:5905

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu