Haberler

Rahvan atları ‘Cumhuriyet Bayramı’ için koştu

Font Boyutu

26 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

Rahvan atları ‘Cumhuriyet Bayramı’ için koştu
- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Rahvan Atları Yarışları Cumhuriyet Bayramı Koşusu’, bin yıllık geleneği bugünde yaşattı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Geleneksel Rahvan Atları Yarışları’nda dereceye giren atların sahiplerine ödüllerini verdi.
- Başkan Altepe, “Bursa’da sadece eserlerimizi değil soyut mirası da canlandırıyor, ecdat emaneti tüm değerlerimize sahip çıkıyoruz” dedi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Rahvan Atları Yarışları Cumhuriyet Bayramı Koşusu’, Ürünlü’de gerçekleştirildi. Ecdat yadigarı bin yıllık geleneğin bugüne taşındığı yarışlarda, dereceye giren atların sahiplerine ödülleri törenle verildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve 6.’sı yapılan ‘Rahvan Atları Yarışları’ bu yıl ‘Cumhuriyet Bayramı’na ithafen gerçekleştirildi. Ürünlü’de yapılan ‘Geleneksel Rahvan Atları Yarışları Cumhuriyet Bayramı Koşusu’na ilgi yoğundu. Rahvan atı sahiplerinin atlarıyla katıldığı yarışlar ‘Baş’, ‘Başaltı’, ‘Büyük Orta’, ‘Küçük Orta’, ‘Deste’, ‘Üçlü Taylar’, ‘Dörtlü Taylar’, ‘Tozkoparan’, ‘Yerli Dörtnal’, ‘Arap Dörtnal’ ve ‘İthal Rahvan’ kategorilerinde yapıldı. Tüm gün süren yarışlar, heyecanlı ve renkli görüntülere sahne oldu. Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilgiyle izledikleri yarışlarda dereceye giren rahvan atlarının sahiplerine ödüllerini verdi. Vatandaşlar da yarışları ilgiyle izledi.

“Ecdat emaneti tüm değerlerimize sahip çıkıyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentte tüm değerlere ve ecdada sahip çıkmanın gururunu yaşadığını ifade ederek, “Ülkemize hizmet edeceğiz, kültürümüze sahip çıkacağız. Ecdat emaneti olan tüm değerlerimize sahip çıkıyoruz. Sadece eserlere değil, soyut mirasımıza da sahip çıkıyoruz. İhsan Gür ve ekibi, Bursa’da rahvan atı kültürüne yoğun emek vererek bu sporu tekrar canlandırdı. Bizler de en güzel tesisleri yapacağız, Ürünlü bu yarış için bir hafta içinde hazırlandı. Önümüzdeki sene burası çok daha güzel bir hale gelecek. Tribünleriyle, kuleleriyle ve tüm gerekli düzenlemeleriyle Türkiye’nin en güzel tesisini buraya kazandıracağız” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursalıların rahvan atları yarışlarına büyük ilgi gösterdiğini ifade ederek, yarışlara Bursa’da yaşayan Rahvan atı yetiştiricilerinin yanı sıra farklı illerden katılımın da olduğunu sözlerine ekledi.

Karaloğlu’ndan Altepe’ye tam destek
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise Türk kültüründe atın çok önemli olduğunu hatırlatarak, at sporunun desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Vali Karaloğlu, “Bursa Büyükşehir Belediyesi, gelecek sene bu araziye Türkiye’nin en iyi tesisini yapacak, biz eminiz. Her konuda olduğu gibi ata sporumuz rahvan atı biniciliğine de değer verdiği için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Vali Karaloğlu, ilerleyen yıllarda yarışların daha profesyonel bir arenaya taşınacağına inandığını ifade etti.

“Başkan Altepe, Bursa için bir şanstır”
Bursa Rahvan Atçılık Kulübü Başkanı İhsan Gür de rahvan atı sporunun tarihini anlatarak, “Oğuzlardan bugüne gelen at sporudur, rahvan. Bu rahvan atlarıyla Türkler, dünyada 3 nesile sahip olmuş. Oğuzlardan Osmanlı’ya dek bu atlarla çok büyük başarılar elde edilmiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da bu geleneğe sahip çıktı. Başkan Altepe’nin katkıları sayesinde bu geleneği yaşatıyoruz, kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bursa’da tarihinden sporuna kadar her alanda önemli işlere imza atan Başkan Altepe, Bursa için bir şanstır” dedi. Gür, desteklerinden dolayı teşekkür ettiği Başkan Altepe’ye, bir kupa hediye etti. Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, yarışların ardından dereceye giren sporculara ödüllerini verdi.

Yarışlarda dereceye girerek ödül alan rahvan atı sahipleri aşağıdadır:

Baş
Mustafa Erbaş
Mustafa Küçük
Mehmet Barut
İbrahim Şerbetçi

Başaltı
Derya Dağcan
Melih Opuç
Mustafa Küçük
Tecelli Ersoy

Büyükorta
Ayhan Karakaş
Nihat Erbay
Muhammer Pırlanta
Ali Osman Yılmaz

Küçükorta
Musa Dayı
Cengiz Cenk
Adnan Durmaz
Turgut Özdemir

Deste
Aşçı Halil İbrahim
Derya Dağcan
Muhammer Pırlanta
Halil İbrahim Dinçbaş

4’lü taylar
Şahap Gürsoy
Tecelli Ersoy
Hüseyin Kabadayı
Aşçı Halil İbrahim

3’lü taylar
Mehmet Emin Demir
Mustafa Tepekule
Enver Aga
Halil Altın

Tozkoparan
Mahmut Genelioğlu
Çakır Efe
Uğur Çömlekçi
İsmail Uç

Yerli Dörtnal
Engin Kesdoğan
Hasan Öztürk
Ali Demir
Gündoğan Kurumlu

Arap Dörtnal
Berat Ulup
Tarık Dikencik
İbrahim (Kent Ormanı)
Ali Demir

İthal Rahvan
Erguvan Sevim
Ahmet Gökçe
Hakan Uğur
İsmail Celep

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.10.2014 | Okunma sayısı:6085

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu