Haberler

RAHVAN ATLARI BÜYÜKŞEHİR İÇİN KOŞTU

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Rahvan Atları Koşusu’, Dikkaldırım Mihraplı Eski Kavaklığı’nda heyecanlı anlara sahne oldu.

Bursa’nın yanı sıra Balıkesir, Antalya, Konya, Afyon, Kuşadası, Kütahya, İzmir ve Gölcük’ten de gelen yaklaşık 150 atın yarıştığı koşu, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. ‘Baş’, ‘Başaltı’, ‘Büyük Orta’, ‘Küçük Orta’, ‘Deste’, ‘Taylar’, ‘Tozkoparan’, ‘Arap Doludizgin’, ‘Yerli Doludizgin’ ve ‘İthal Rahvan’ branşlarında yapılan yarışlar gün boyu renkli görüntülere sahne oldu. Yapılan duanın ardından tüm yarışmacıların katıldığı şeref koşusu ile başlayan koşular, adeta izleyicilerin nefeslerini kesti.

 

Büyükşehir, ata yadigarını bugüne taşıdı

‘Rahvan Atları Koşusu’ ile geleneklerden birini daha yaşatmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursamız’ın kalbinde, ecdadımızın yadigarı olan bir kültürü, bu kültüre yakışır güzel bir organizasyonla hayata geçiriyoruz. Bursa’da yaşayan Rahvan atı yetiştiricilerinin yanı sıra çevre illerden de katılım olması bizi çok sevindirdi” dedi. Rahvan atları kültürünün geleceğe taşınması adına bu kültürle uğraşanlara yönelik özel bir alan hazırlanacağını da sözlerine ekleyen Altepe, dünyanın cennet köşesi Bursa’nın her yönden örnek olmak için önemli bir misyon üstlendiklerini ifade etti. Başkan Altepe, “Bursa, herkesin yaşamak istediği bir kent. Bursa’da ecdadımızın yadigarına, sanata ve kültüre sahip çıkalım. Tarih başkenti Bursa’da bu konuda gerekeni yapacağız. Geçmişte tarih yazan atalarımızın rahvan atı kültürü gibi kültürel değerlerimizi elbirliğiyle tanıtacağız. Tesisler yaparak bunları kente kazandıracağız. Bursa, her zaman olduğu gibi bu işin de merkezi olsun istiyoruz” diye konuştu.

 

Cemal Hünal, Başkan Altepe’yi tebrik etti

Rahvan atlarına kişisel özveriler göstererek bu kültürü yaşatmaya çalışanlara hem maddi hem de manevi destek sağlama hedefini de taşıyan ‘Rahvan Atları Koşusu’nu, 7’den 70’e her yaştan insan dikkatle seyretti. Yarışları izleyenler arasında, çekimleri Bursa’da gerçekleştirilen ‘Kış Masalı’ dizisinin oyuncularından Cemal Hünal da vardı. Hünal, “Rahvan Atları Koşusu, çok başarılı bir organizasyon olmuş. Çok beğendim ve gerçekten keyif aldım. Sizleri tebrik ederim” diyerek Başkan Altepe’nin elini sıktı.

 

Ödülleri Başkan Altepe verdi

‘Rahvan Atları Koşusu’nda 10 branştaki tüm yarışların tamamlanmasının ardından dereceye koşuda giren atların sahiplerine ödülleri verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile koşuyu organize eden Bursa Rahvan Atçılar Kulübü Başkanı İhsan Gür, dereceye giren atların sahiplerine madalyalarını, katılım sertifikalarını ve bin TL ile 7 bin TL arasında değişen toplamda 30 bin TL değerindeki para ödüllerini verdi. Gür, “Biz şerefli bir toplumun çocuklarıyız. Binicilik ve Rahvan atı kültürü, Oğuzlar’a kadar uzanıyor. Bu kültürü desteklerinizle daha ileriye götüreceğimize inanıyoruz” diyerek teşekkür ettiği Başkan Altepe’ye desteklerinden dolayı plaket takdim etti.

 

‘Rahvan Atları Koşusu’ ödülleri

 

Tozkoparan

1. Mustafa Yılmaz

2. Kamil Turan

3. Ekrem Akıncı

4. Celalettin Yaşar

 

Taylar (Dörtlü)

1. Bedri Canbay

2. Hasan Özese

3. Başkan Ziya

4. Ali Boğan

 

Deste

1. İbrahim Kayası
2. İsmail İpek
3. Ayhan Karakuş
4. Salih Şimşir

 

Küçük Orta

1. Zafer Çavuşoğlu
2. Kasap Rıdvan
3. Tahsin Geçer
4. Tahsin Yılmaz

 

Büyük Orta

1. Sadık Erdoğmuş
2. Mehmet Barut
3. Ferhat Tak
4. Ali Karan

 

Başaltı

1. Bedri Canbay
2. Ahmet Gökçe
3. Mesut Akarel
4. Boksör Cevat

 

Baş

1. Zafer Çavuşoğlu
2. Osman Sertalan
3. Mustafa Sertkaya
4. Sait Ağlaşan

 

İthal Rahvan

1. Mustafa Sertkaya
2. Özcan Yiğit

 

Yerli Doludizgin

1. Engin Kessoğan
2. İsmet Öztürk
3. İzzet Taban
4. Erol Öztürk

 

Arap Doludizgin

1. Mustafa Babik
2. Tarık Dikencik

Tarih: 27.09.2009 | Okunma sayısı:8547

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir