Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

RAHVAN ATLAR BİN YILLIK GELENEK İÇİN KOŞTU

Sitenizde Yayınlayın...

 29 EYLÜL 2012

BASIN BÜLTENİ

RAHVAN ATLAR BİN YILLIK GELENEK İÇİN KOŞTU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘RAHVAN ATLAR KOŞUSU’ SAYESİNDE BİN YILLIK GELENEK COŞKUYLA YAŞATILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Rahvan Atları Koşusu’, sayesinde ecdat yadigarı bir gelenek daha coşkuyla yaşatıldı. Çekişmeli yarışların gerçekleştiği etkinliğe katılan Başkan Altepe, bu geleneğin yaşatılmasına katkı veren tüm rahvan atçılara teşekkür etti.

Yunuseli hayvan pazarı alanında yapılan Rahvan Atlar Koşusu’na Bursa’nın yanı sıra Kütahya, Afyon, İzmir, Antalya, Balıkesir, Denizli, İzmit ve Aydın’dan 110 rahvan at katıldı. ‘Baş’, ‘Başaltı’, ‘Büyük Orta’, ‘Küçük Orta’, ‘Deste’, ‘Taylar’, ‘Tozkoparan’, ‘Arap Doludizgin’, ‘Yerli Doludizgin’ ve ‘İthal Rahvan’ branşlarında yapılan yarışlar gün boyu renkli görüntülere sahne oldu. Tüm yarışmacıların katıldığı şeref koşusu ile başlayan koşuları Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile çok sayıda vatandaş izledi.

“Ata yadigarına sahip çıkıyoruz”
‘Rahvan Atları Koşusu’ ile bin yıla ulaşan geleneklerden birini daha yaşatmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Ecdadımızın yadigarı olan bir kültürü, bu kültüre yakışır güzel bir organizasyonla hayata geçiriyoruz. Bursa’da yaşayan Rahvan atı yetiştiricilerinin yanı sıra çevre illerden de katılım olması bizi çok sevindirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönem ecdadımızın tüm emanetlerine sahip çıkıyoruz. 100’lerce yıl ecdadımızı sırtında taşıyan rahvan atlar da kültürümüzün önemli bir parçası. Hem bu geleneğin yaşatılması hem de rahvan at sayısının artırılması için bu çalışmalarımız sürecek. Bu etkinliğe katılarak bu geleneğin yaşatılmasına katkı sağlayan tüm rahvan atçılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da yerel yönetimlerin bu tür değerlere sahip çıkmasının yanında sivil toplum örgütlerinin de bu kültüre değer vermesinin önem taşıdığını söyledi.

Bursa Rahvan Atçılık Kulübü Başkanı İhsan Gür ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katkıları sayesinde bu geleneğin ecdada yakışır bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür eden Gür, “Ben çarşıda 55 senelik kuyumcuyum. Önceden çarşımıza sadece seçim zamanı gelip, ‘oyunuzu bize verin’ derler, bir daha uğramazlardı. Ancak Başkanımız Recep Altepe, sağ olsun hem çarşılarımızı ihya etti hem kültürümüze sahip çıktı. Bu kültürümüze sahip çıkmaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Osmangazi Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Ödülleri Başkan Altepe verdi
‘Rahvan Atları Koşusu’nda tüm yarışların tamamlanmasının ardından dereceye giren atların sahiplerine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarafından ödülleri verildi. Baş kategorisinin birincisi Mustafa Sertkaya birincilik şiltini Başkan Altepe’nin elinden alırken, Bursa Rahvan Atçılık Kulübü Başkanı İhsan Gür ise katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye plaket verdi.

Baş kategorisi birincisi Mustafa Sertkaya, Başaltı kategorisi birincisi Hikmet Ürgüt, İthal Rahvan kategorisi birincisi Mustafa Sertkaya, Büyük orta birincisi Ahmet Gökçe, Küçük orta birincisi Ali Dedeoğlu, Deste birincisi Zafer Çavuşoğlu, 4’lü Taylar birincisi Birol Babanoğlu, 3’lü Taylar birincisi Mustafa Çetin, 2’li Taylar birincisi Mehmet Koçak, Safkan birincisi Şükrettin Gedik ve Yerli Doludizgin birincisi Enver Öztürk ile bu kategorilerde dereceye giren at sahipleri katılım sertifikası ve toplam 49 bin TL para ile ödüllendirildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


11386_rahvan_at_yarlar_201209291736.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 29 Eylül 2012 Saat 17:34

Okunma Sayısı: 37135

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları