Haberler

Polonya ile 600 yıllık ilişkiler anısına protokol

Font Boyutu

 07 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

POLONYA İLE 600 YILLIK İLİŞKİLER ANISINA PROTOKOL
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’YLE VARŞOVA GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ‘TÜRKİYE’YLE POLONYA ARASINDA RESMİ İLİŞKİLERİN BAŞLAMASININ 600. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE’ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında ‘Türkiye’yle Polonya arasında resmi ilişkilerin başlamasının 600. yıldönümü nedeniyle’ işbirliği protokolü imzalandı. Tekstil sektöründe güç birliği yapılmasını ve iki kültür arasında zengin kültürel öğelerin ortaya çıkartılmasını hedefleyen protokole; Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Başkanvekili Abdullah Karadağ, Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi adına da Rektör Pawel Novak imza koydu.

Heykel’deki tarihi başkanlık binasında Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ’ın ev sahibi olduğu buluşmaya, Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Pawel Novak, Rektör Vekili Dorota Budacz, öğretim üyeleri Anna Makulec ve Magdalena Komar ile Tercüman Wladyslaw Chilmon katıldı. Başkanvekili Abdullah Karadağ, imzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini söyledi. Protokol kapsamında iki ülke arasında hem kültürel hem de sektörel bazda ilişkilerin masaya yatırılacağını, Bursa’nın tekstil sektöründeki deneyimiyle Polonya’nın akademik birikimi arasında bir sinerji oluşturulmaya çalışılacağını kaydeden Karadağ, “Türkiye ile Polonya arasında resmi ilk ilişkiler bundan tam 600 yıl önce başladı. Bir dönem kesintiye uğrasa da bugün aynı sıcaklık konumunu koruyor. İnşallah Polonyalı akademisyenlerle imzaladığımız bu protokol, var olan ilişkileri daha da ileri seviyeye çekecektir” dedi.

Konuklarına Bursa hakkında bilgiler de veren Başkanvekili Karadağ, Polonya’yla ilişkilerin Bursa’dan başladığını hatırlattı. Bursa’nın Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran şehir olduğunu vurgulayan Başkanvekili Karadağ, “Türkiye ile Polonya arasında bir köprü var ve bu köprüyü sağlıklı bir şekilde ilerleyen günlere aktarmak çok önemli. Bunun için en isabetli şehirlerden bir tanesindesiniz. İnşallah hem sizin hem de bizim ilgimizle, ilişkilerimiz nice 600 yıl daha sürer” diye konuştu.

Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Pawel Novak ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle imzaladıkları protokolün kendileri için bir onur vesilesi olduğunu ifade etti. Bursa’nın tekstil ve Osmanlı kenti olarak bilindiğini, Bursa’yla bütünlük oluşturmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirten Novak, “Bu işbirliğimiz gelecekte de çeşitli kapılar açacaktır. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başkanvekili Karadağ ile Rektör Novak, işbirliği protokolünü imzaladı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, günün anısına misafirlerine el yapımı İznik çinisi, ipek mendil ile Bursa’yı tanıtan kitaplar hediye etti. Varşova Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Pawel Novak da Başkanvekili Karadağ’a zenginliklerini anlatan bir kitap ile Polonya el sanatları bir ürün takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 07.11.2013 | Okunma sayısı:2324

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir