Haberler

PALA; “MERİNOS AKKM PROFESYONELCE İŞLETİLİYOR”

Font Boyutu

 22 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

PALA; “MERİNOS AKKM PROFESYONELCE İŞLETİLİYOR”
- MERİNOS AKKM GENEL KOORDİNATÖRÜ SEMİH PALA, “BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MERİNOS AKKM’Yİ İŞLETEREK TAŞIN ALTINA ELİNİ DEĞİL, BAŞINI SOKTU”

BURSA – Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Semih Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi tarafından işletilen ve yönetilen Merinos AKKM’nin profesyonel kadrolar tarafından en iyi şekilde işletildiğini belirtti.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Semih Pala, Line TV’de kamuoyunun merak ettiği soruları cevapladı. 40 yıldır Bursa’nın siyaset, cemiyet, kültür ve iş dünyası içerisinde aktif bir şekilde yer aldığını söyleyen Pala, mücadeleci bir kimliğe sahip olduğunu, hiçbir zaman kavgacı olmadığını belirtti. ‘Geçmişte Bursa’ya hizmet etmiş herkesten Allah razı olsun’ diyen Pala, yönetici sıfatı bulunduğu için geçmişle ilgili konuşmadığını, sadece Bursa’ya hizmet etmek istediğini ifade etti. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Merinos AKKM’nin, Başkan Recep Altepe devrinde de 70 trilyon aktarılarak tamamlandığını söyleyen Pala, “Merinos AKKM, Recep Altepe başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışıyla işletilmektedir. Türkiye’de belediye şirketi tarafından işletilen ilk ve tek devasa kongre ve kültür merkezidir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığı günden bu yana 1 milyon 200 bin kişi hareketi olmuş, 1800 faaliyet yapılmıştır. Boş zamanı olmayan bir kongre ve kültür merkezidir. Bursa Büyükşehir Belediyesi burayı işleterek taşın altına elini değil, başını soktu. Bize ‘3 ay sonra kaçarsınız batarsınız’ dediler, ama 4 sene oldu ve Merinos AKKM’yi Türkiye’de bir numara yaptık” dedi.

“Büyük salon 2000 kişilik olsaydı kongreleri ve konserleri getirmekte sıkıntı yaşanmazdı”
Uluslararası kongrelerin getirilememesiyle ilgili soruyu da cevaplayan Pala, “Kongre kültür merkezi işletmek başka bir şey, o işletmenin içerisinde kültürel faaliyetler yapmak başka bir şeydir. Bizim işimiz, kongre merkezini işletmektir. Bize ‘Bursa’ya uluslararası kongre getirin’ dediler. Getirelim dedik ama Bursa’ya kongre gelmiyor. Ulusal kongreler bile Bursa’ya zor geliyor. 3 bin kişilik bir kongreyi Bursa’da yapma şansınız yok. Çünkü Merinos AKKM’nin en büyük salonu 1603 kişiliktir. Bunun da net kullanılabilen rakamı 1100’dür. Bu bizim için büyük sıkıntıdır. Konser bile alamıyoruz. Çünkü organizatörler koltuk sayısını yeterli bulmuyor. Eğer büyük salon zamanında kongrelere uygun olarak yapılsaydı, en az 2000 kişilik olsaydı kongreleri ve konserleri getirmekte de sıkıntı yaşanmazdı. Merinos AKKM’yi birçok eksiğine rağmen en iyi şekilde işletiyoruz. Kongre veya fuar getiren herkese de işletmemiz açıktır” diye konuştu.
Merinos AKKM’de sadece kotluklu tiyatro salonları olmadığını, balo, konferans ve çok amaçlı salonlarının da bulunduğunu hatırlatan Pala, herkese ve her kesime hitap ettiklerini, her görüşteki insanlara, her siyasi partiye salonlarını kiraladıklarını anlattı. Merinos AKKM’nin AIPC ve ICCA gibi uluslararası kongre ve fuar kuruluşlarına üye olduğunun bilgisini de veren Pala, sıfırdan kurulan donanımlı bir ekiple Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yurt dışındaki ve ülke içerisindeki fuarlara ekibin katıldığını söyledi. Uluslararası Diş Hekimleri Kongresi ve Fuarı, Ulusal Psikiyatri Kongresi ve Sergisi, Türkçe Olimpiyatları, İMKB Kongresi ve Fuarı, Uluslararası Mahalle Kültürü Sempozyumu, Uluslararası Saç Festivali, Uluslararası Yaşlanma Kongresi, Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali, ATCEX (1.Türk-Arap Turizm Fuarı) gibi birçok uluslar arası çalışmayı ağırladıklarını belirten Pala, “Bursa Valisi Şahabettin Harput turizm konusuna hassasiyetle yaklaşıyor. Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, BTSO, GÜMTOB, TÜRSAB gibi kuruluşlarla ‘Kongre ve Tanıtım AŞ’ kuruldu. Barselona modelinde örnek alındı. Profesyonel kadrolarla yurtdışından Bursa’ya turist çekmek için çalışmalara başlanıyor” dedi.

“Bursa’yı dünya şehri yapmak isteyen büyükşehir belediye başkanı var”
Seçimle iş başına gelerek başkanlığını yürüttüğü Bursa Kent Konseyi hakkında da bilgi veren Semih Pala, farklı görüşlere sahip her kesimden gelen insanların katkılarıyla 43 ayda 4 bin 725 faaliyet yapıldığı ve Türkiye’ni en aktif ve en güçlü kent konseyini oluşturduklarını ifade etti. Kent konseylerinin bütçesi bulunmadığını dile getiren Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek katkılarıyla şehri ilgilendiren her konuyu gündeme taşıdıklarını anlattı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevi dolayısıyla belediye çalışmalarına değinen Pala, bu dönemde yapılan hizmetlerin son 20 yılda yapılanlardan fazla olduğunu dile getirdi. Bursa’nın son yatırımlarla dünya şehri olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Pala, “Bursa’nın kendi kabuğunu aşması için 45 bin kişilik stadyum yapılıyor. Gerekirse bir tane daha yapılır. Kapalı spor salonları, yüzme havuzları, kayak pistleri, oteller, üniversiteler yapılıyor. Bursa’yı dünyanın önemli şehirlerinden biri yapmak isteyen ve bu yönde çalışan büyükşehir belediye başkanı var” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 22.01.2013 | Okunma sayısı:2664

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu