Haberler

PALA; “BURSA TURİZMDE SINIF ATLAMAYA BAŞLADI”

Font Boyutu

15 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

PALA; “BURSA TURİZMDE SINIF ATLAMAYA BAŞLADI”
- MERİNOS AKKM GENEL KOORDİNATÖRÜ SEMİH PALA, “MERİNOS AKKM’DE 31 AYDA 1800 FAALİYET YAPILDI. 1 MİLYON 200 BİN KİŞİ HAREKETİ OLUŞTU” DEDİ.
- PALA: “MERİNOS AKKM, TÜRKİYE’NİN EN ETKİN, EN YOĞUN VE EN ÇOK KULLANILAN KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİDİR.”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve yönetilen Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Semih Pala, Bursa’nın hızla turizm şehri olması için başta Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kurumların harekete geçtiği, şehrin turizm noktasında sınıf atlamaya başladığını söyledi.

Bir televizyon programına konuk olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Semih Pala, Cumhuriyet dönemi sanayisinin sembollerinden biri olan eski Merinos fabrikasının kongre ve kültür merkezine dönüşüm süreci ve yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Merinos fabrikasının ülke tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Pala, dünyadaki ekonomik gidişata göre Merinos’ta da özelleştirme sürecinin başladığını aktardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merinos’un tapusunun Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni verildiğini ifade eden Pala, amacına uygun, tarihi ve kültürel mirasa uygun bir şekilde dönüştürülerek devasa kongre ve kültür merkezi ve park alanı oluşturulduğunu hatırlattı. Bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin döneminde başlatılan çalışmaların, bu dönem Recep Altepe başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandığını anlatan Pala, Türkiye çapındaki kongre ve kültür merkezinin vatandaşın hizmetine sunulduğunu söyledi.

“Profesyonel bir şekilde işletiliyor”
Devasa kompleksin ‘kongre merkezi’ ve ‘kültür merkezi’ olmak üzere iki farklı hedefi bulunduğunu belirten Pala, “Merinos Parkı içerisindeki kompleks, Recep Altepe başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışı sonucunda cesaretli bir şekilde belediye şirketi Binted tarafından özel sektör mantığıyla işletiliyor ve yönetiliyor. Bu Bursa modeli Türkiye’de ilk ve tektir. Bizi eleştirenler olabilir, onları da saygıyla dinleriz. Şu anda Merinos AKKM, Türkiye’nin en etkin, en yoğun ve en çok kullanılan kongre ve kültür merkezidir. 6 Haziran 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve işletmeye alınan Merinos AKKM’de, 31 ayda 1800 faaliyet yapıldı. Boş günü ve boş zamanı yok. 1 milyon 200 bin kişi hareketi oluştu. Yurtdışından, şehir dışından veya kendi şehrimizden gelen herkese en iyi şekilde hizmet verildi. Son derece profesyonel bir şekilde işletiliyor” dedi.
Bu zamana kadar gelen uluslararası ve ulusal programlardan da bahseden Pala, “Geçen aylarda ev sahipliği yaptığımız psikiyatri kongresinde bin 500 psikiyatrisi ağırladık. Bu insanlar Bursa’nın otellerinde kaldı, yemek yedi, gezdi. Yine İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması’na ev sahipliği yaptık. Başbakanımızın da katıldığı 1. Türk-Arap Turizm Fuarı’nı düzenlendi. İş Kadınları Zirvesi, İMKB Kongresi ve Fuarı, Ulusal Temiz Enerji Kongresi, Uluslararası TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği, Türk İslam Şehirleri Sempozyumu, Uluslararası Saç Festivali, Cumhuriyet Resepsiyonu, Anayasa Platformu gibi daha birçok önemli programa ev sahipliği yaptık. Bunları bilmeyenler Merinos AKKM sitesinden yapılan çalışmaları görebilir” diye konuştu.
Merinos AKKM’de birçok kültür faaliyetlerin de yapıldığını anlatan Semih Pala, Lüküs Hayat, Komedi Dükkanı, Özel Hayatlar, İsim Şehir Hayvan, Pinokyo, Alice, Shrek, Disney live! Mickey’in Müzik Festivali, Reis Bey, Macbeth, Barbaros, Notre Dame, Harem, Otello, Midas’ın Kulakları, Seyahatname, Şen Dul gibi önemli tiyatro, bale ve görsel çalışmaları ağırladıklarını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve sanata verdiği destek neticesinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın 2 yıldır Merinos AKKM’yi kullandığını hatırlatan Pala, Bursa’nın sosyal ve kültürel merkezi haline geldiğini söyledi.
Bursa’daki turizm alanında önemli çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Pala, “Şehre gelen turist sayısını artırmak için başta Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kurumlar harekete geçti. Son dönemde uluslararası marka oteller Bursa’yı tercih ediyor. Şehrimiz turizm noktasında sınıf atlamaya başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin de bu yönde önemli çalışmaları var. Ayrıca Bursa’nın dünya çapında tanıtılması maksadıyla Bursa Kongre ve Tanıtım Hizmetleri AŞ kuruldu. Büyükşehir Belediyesi ve Merinos AKKM de bu çalışmalar önemli katkı sunuyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.01.2013 | Okunma sayısı:2722

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir