Haberler

Pala, “Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması için Orduevi’nin başka yere taşınması gerekir”

Font Boyutu

06 NİSAN 2013

BASIN BÜLTENİ

Pala, “Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması için Orduevi’nin başka yere taşınması gerekir”
- Bursa Kent Konseyi (Bkk) Başkanı Semih Pala, Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünde Tophane’deki Bey Sarayı’nın artık ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek Genelkurmay Başkanlığı’na açık çağrıda bulundu.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünde Tophane’deki Bey Sarayı’nın artık ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek Genelkurmay Başkanlığı’na açık çağrıda bulundu.

Bursa’nın, tarihin her döneminde çekim merkezi olduğunu belirten Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, bu topraklarda her zaman büyük işlerin yapıldığını ifade edildi. 8500 yıl öncesine ait yerleşim yerlerinin bulunduğu Bursa’nın Bitinya, Bizans ve Selçuklu devletlerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Pala, “Büyük bir coğrafyaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin temelleri de burada atıldı. Atalarımız hiçbir zaman asimilasyon yapmadı. Eğer yapsaydı Balkanlarda bu kadar topluluk çeşitliliği olmazdı. Bursa Kent Konseyi olarak şehrin konuları ve meseleleriyle yakından ilgileniyoruz. Bursa bir dünya şehri diyoruz. Bu yüzden Bursa’nın dünya şehri olması için gerekli adımlar da atılmalıdır. Bursa birçok dünya mirasını barındırıyor. Bunun başında Bursa’nın fethiyle yakından ilgili olan ‘Bey Sarayı’ gelmektedir” dedi.
Bursa Kent Konseyi Başkanı olarak Genelkurmay Başkanlığı’na ve ilgili idarelere bir çağrıda bulunan Pala, “687 yıl önce Orhan Gazi ve diğer 5 padişah tarafından kullanılan, 130 yıl başkentlik yapmış Bursa’da devletin yönetildiği Bey Sarayı hala ortada yok. Bey Sarayı, Osmanlı’nın Bursa’yı fethinden öncede bulunuyordu ve dünya mirası için önemli merkezdir. Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması için Tophane’deki Orduevi’nin başka bir yere taşınması gerekir. Artık bunun zamanı geldi ve geçiyor. Biran önce mirasın ortaya çıkarılması için Bursa’nın 687. yıldönümü münasebetiyle yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünü kutluyor, şanlı ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.04.2013 | Okunma sayısı:3557

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir