Haberler

OYUNCAK SERGİSİ İLE ZAMAN YOLCULUĞU

Font Boyutu

9 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

OYUNCAK SERGİSİ İLE ZAMAN YOLCULUĞU

- BURSA’DA OYUNCAK SERGİSİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, UMURBEY´DEKİ TOFAŞ BURSA ANADOLU ARABALARI MÜZESİ´NDEKİ OYUNCAK SERGİSİ’Nİ AÇTI.
- EL YAPIMI OYUNCAKLARDAN GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİ İLE ÇALIŞANLARA KADAR ONLARCA FARKLI OYUNCAĞI TEK TEK İNCELEYEN BAŞKAN ALTEPE, ÇOCUKLUK GÜNLERİNE DÖNDÜ.

BURSA – Tofaş tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Umurbey Hamamı, oyuncak sergisine ev sahipliği yapıyor. Geçmişten bugüne uzanan özel bir koleksiyona ev sahipliği yapan sergi, ziyaretçilerini tadına doyulmaz bir zaman yolcuğuna çıkarıyor.
Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi´nin alt kısmında yer alan hamam şeklindeki sergi salonunda, 100 yıl içerisinde başta Rahmi Koç tarafından biriktirilmiş çok sayıda oyuncak sergileniyor.
Serginin açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa´nın yeni müzelere ve tarihi eşyaların sergilendiği organizasyonlara önem verdiğini söyledi. Bütün dünyada kullanılan değişik oyuncakları bir arada görmenin keyifli olduğunu anlatan Başkan Altepe, “Bursa kültür ve medeniyetin şekillendiği şehirlerden birisidir. Biz de müzeciliğin gelişmesi için her türlü adımı atıyoruz. Buradaki Anadolu Arabaları Müzesi gibi, Kent Müzesi’ni kurduk. Bilim ve Teknoloji Müzesi, Kent Tarihi Bursa Müzesi, Tarım Müzesi, Zeki Müren Müzesi gibi çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bizim her zaman yanımızda olan Tofaş´a teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde güzel sergilerin yapılacağı alanlar olacak” dedi.
Serginin ilginç bir konuya sahip olduğunu belirten Başkan Altepe, “Hepimiz çocukken bu oyuncaklara sahip olmak isterdik. Bu oyuncaklara sahip olanlar dünyanın en şanslı insanlarıydı. Büyüklerin ve çocukların bu oyuncakları görmesi önemli. Çocukların kendisini geliştirmesi için oynadığı oyuncakların büyük önemi oluyor. Bu sergi bizim için yol gösterici olacak. Bizim içimizde hep bir çocukluk yanımız var. Bu serginin de sadece çocukların değil, büyüklerin de dikkatini çekeceğine inanıyorum" diye konuştu.
Tofaş Başkanı Ali Pandır da sosyal sorumluluk projelerinden birisi olan oyuncak sergisi ile eğitici, öğretici, eğlenceli bir konsepte çocukların ve içindeki çocuğu yaşatan yetişkinlerin hayal dünyalarını zenginleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Eski bir ipek fabrikası iken 2002 yılında restorasyonu tamamlanarak Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi´ni Umurbey Mahallesi´nde hizmete açtıklarını hatırlatan Pandır, "2008 yılında da resmi açılışı yapılan Tofaş Sanat Galerisi ile Umurbey Hamamı, yepyeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İlk sergimiz Eski Hamam Eski Tas sergimizden sonra, 31 Aralık 2011´e kadar ziyaret edilebilecek oyuncak sergimiz ile çocukların hayal dünyalarını genişletmeyi, tasarımın gücünü göstermeyi hedefledik. Bursa halkı için değer oluşturan sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz" dedi. Başkan Altepe ve beraberindekiler, daha sonra hamamın değişik odalarında yer alan sergiyi ilgiyle gezdi. Başkan Altepe, Pinokyo´nun yer aldığı kartondan sahnede Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Erdoğan Bilenser ve Ali Pandır ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.05.2011 | Okunma sayısı:13176

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu