Haberler

OSMANLI’DA İPEK YOLU TÜM YÖNLERİYLE ELE ALINIYOR

Font Boyutu

1 ARALIK 2010

BASIN BÜLTENİ

OSMANLI’DA İPEK YOLU TÜM YÖNLERİYLE ELE ALINIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN “OSMANLI’DA İPEK YOLU ÇALIŞTAYI”NDA İPEK YOLU EKONOMİK, SİYASİ VE KÜLTÜREL BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM YÖNLERİYLE MASAYA YATIRILACAK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi soyut kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmalarına “Osmanlı’da İpek Yolu Çalıştayı’nı da ekledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen çalıştayda ipek yolu, ekonomik, siyasi ve kültürel başta olmak üzere tüm yönleriyle masaya yatırılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen “Osmanlı’da İpek Yolu Çalıştayı’, 3 Aralık 2010 Cuma günü yapılacak. Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan dünyaca ünlü ticaret yolunun Osmanlı dönemindeki tüm yönlerinin ele alınacağı çalıştay, Gökdere Kültür Merkezi’nde saat 10.30 yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Çalıştayın açılış törenine Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç.Dr. Fırat Purtaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Nabi Avcı’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen katılacak.

Sadece tüccarların değil fikirlerin de yolu oldu
Sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olan İpek Yolu’nun tüm yönleriyle ele alınacağı çalıştayda, İpek Yolu’nun Osmanlı dönemindeki önemi masaya yatırılacak. İlki Antalya’da gerçekleştirilen ve bundan sonra da İpek Yolu üzerindeki tarihi kentlerde yapılması planlanan çalıştayla, tarihi İpek Yolu güzergahında turizmin artırılması ve güzergah üzerindeki tarihin yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Tüm yönleriyle İpek Yolu
Çalıştay kapsamında yapılacak iki oturumda akademisyenler İpek Yolu’nun tüm yönlerini ele alacak. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç.Dr. Fırat Purtaş’ın başkanlığını yapacağı ilk oturumda, ‘İpek Yolunun siyasi boyutu’, ‘İpek yolunda gezici dervişler ve tekkeler’ ve ‘Osmanlı’da ipek yolunun ticari boyutu’ konulu sunumlar yapılacak. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan Yonca Moralı’nın başkanlığındaki ikinci oturumda da, ‘Osmanlı’da bir kültürel koridor olarak ipek yolu’, ‘Osmanlıda ipek yolu boyunca hanlar, hamamlar, çarşılar’, ‘Doğulu seyyahların kalemiyle İpek yolu’ ve ‘Osmanlı Bursa’sında ticaret-mekan ilişkisi’ koruları ele alınacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 01.12.2010 | Okunma sayısı:10153

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir