Haberler

OSMANLI’DA EĞİTİM POLİTİKALARI

Font Boyutu

7 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

OSMANLI’DA EĞİTİM POLİTİKALARI
- BURSA KENT KONSEYİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN “OSMANLI’DA KURULUŞ DÖNEMİ EĞİTİM POLİTİKALARI” KONULU SEMİNER, VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BUKKON) Çekirge Çalışma Grubu üyesi, İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin Arıbaş, “Osmanlı’da Kuruluş Dönemi Eğitim Politikaları” konusunda vatandaşları bilgilendirdi.
Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle aktif, etkili ve üretken bir toplumsal kurum olarak, herkese ve her kesime hitap eden çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Çekirge Çalışma Grubu’nda Bursa’ya yüzlerce yıllık geçmişi ile bağlı olan insanların bir araya geldiğini anlatan Pala, “Bursa’da yetişen insanlar bugün Türkiye’de ve dünyada söz sahibi insanlar. Çekirge semtini sembol alan grubumuzla birçok tarihi konuya imza atıyoruz” dedi.
Pala, Bursa Kent Konseyi’nde farklı konularda kurulmuş 30 ayrı çalışma grubu olduğunu söyleyerek, katılımcıları diğer çalışma gruplarına da destek vermeye çağırdı.
Prof. Dr. Sebahattin Arıbaş, Türkler’de informal eğitim yapıldığını, Uyruklar döneminde formal eğitime geçildiğini, Türkler’in İslam’ı kabul etmeye başladığı dönemlerde Maveraünnehir, Mezopotamya, Mısır bölgelerinde bilimsel ve felsefi çalışmalarda bulunduğunu anlattı. Sunumunda üstün yetenekli çocukların yetiştiği Enderun mektebinden de bahseden Arıbaş, “Türklerin İslam’ı kabul etmelerinden itibaren Karahanlılar döneminde Farabi, İbn-i Sina, Musa kardeşler gibi önemli insanlar yetişmiştir. Farabi, ilk defa örgün eğitim ve yaygın eğitim kavramlarını değerlendirmiştir. Sübyan mektebi, medreseler ve Enderun örgün eğitim kurumları, tekke ve zaviyeler yaygın eğitim kurumlarıydı. Osmanlı’nın kuruluş döneminde Murat Hüdavendigar Çekirge’deki cami üstü medrese ile hem örgün eğitimi, hem de yaygın eğitimi iç içe kullanmıştır. Bu da bu iki eğitim modelini birbirine yaklaştırmıştır. Osmanlı’nın ilk devlet adamları, komutanları yaptırdıkları eğitim kurumları ile eğitimi yaygınlaştırdı. Fatih Sultan Mehmet’in kurduğu medrese ile çok önemli yöneticiler, müderrisler, kadılar yetişmiştir “diye konuştu.
Programın sonunda Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Emekli Genel Müdürü Mustafa Çinkılıç ile İlköğretim Emekli Genel Müdürü Dr. Halil Hayıt, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve Prof. Dr. Sebahattin Arıbaş’a plaket verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 07.06.2010 | Okunma sayısı:6936

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir