Haberler

Osmanlı kültürü Balibey Han’da canlanıyor

Font Boyutu

27 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

Osmanlı kültürü Balibey Han’da canlanıyor
- Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Bursa’ya kazandırılan ve kent merkezinde, tarihi şehri en güzel şekilde temsil eden Balibey Han, konuklarını, eski Bursa’nın güzelliklerini bugüne taşıyan ‘Osmanlı Gecesi’ konseptiyle ağırlıyor.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’nın en önemli kimliği olan Osmanlı tarih başkenti özelliğini öne çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
- Başkan Altepe: “Tarihi kent merkezini en güzel şekilde temsil eden Balibey Han’da eski Bursa’nın özellikleri bugüne taşınıyor.”

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kente kazandırılan ve kent merkezinde, tarihi şehri en güzel şekilde temsil eden Balibey Han, konuklarını, eski Bursa’nın güzelliklerini bugüne taşıyan ‘Osmanlı Gecesi’ konseptiyle ağırlıyor.

Bursa’da halkın huzuru ve mutluluğu için çalışmalarına yön veren Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi değerlerini farklı konseptlerle vatandaşlarla buluşturmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURFAŞ’ın yönetiminde olan tarihi Balibey Han, bundan böyle her cuma ve cumartesi akşamları konuklarını ‘Osmanlı Gecesi’ konseptiyle ağırlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı Gecesi konsepti tanıtım programında, Bursa’nın tarihi mirasının önemine dikkati çekti. Bursa’dan uzaklaştığında kentin değerinin daha da farkına varıldığını ifade eden Başkan Altepe, “Balibey Han, tarih kenti Bursa’da köklü mirasımızın en önemli köşe taşlarından biri. Burada güzel bir restoran faaliyete geçti. BURFAŞ Genel Müdürü Muhammet Gümüşsoy başta olmak üzere mekana ve çalışmaya emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

“Bursa, dünyaya örnek”
Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın geleceğine katkı koyacak her alanda faaliyetlerini sürdürdüklerini hatırlatan Başkan Altepe, “Bursa, yaşayan canlı bir tarih şehri, bir müze kent. Bu kentin güzellikleriyle değerlerinin ortaya çıkarılması ve bunların işlevlendirilmesi de en önemli görevlerimizden. Bursa, bu konuda da sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek uygulamalar yaptı” diye konuştu.
Başkan Altepe, bu tür uygulamalarla birçok medeniyetin izlerinin de ortaya çıkarıldığını hatırlatarak, “Bu dönemlerde Bursa’nın en önemli kimliği olan Osmanlı tarih başkenti özelliğini öne çıkarmayı hedefliyoruz. Bursa’nın tüm mekanlarıyla birlikte bu konsepte uygun dizayn edilmesini önemsiyoruz. Çarşısından pazarına köylerine kadar her alanda bu konsepti uygulamayı istiyoruz. BURFAŞ’ın bu çalışması da bu hedefle güzel bir şekilde çakışmış oluyor. Başlarda fesler ve önlüklerle yemek ikramı, dikkat çekecek güzel bir uygulama olacak. Sur dibinde, içinde mağaraları da olan ve tarihi kent merkezini en güzel şekilde temsil eden Balibey Han’da eski Bursa’nın özellikleri bugüne taşınıyor” şeklinde konuştu.
Vatandaşları Balibey Han’daki güzel ortamı yaşamaya davet eden Başkan Altepe, “Balibey Han’da yemek yemek, Mahfel’de çay içmek, bu güzellikleri Bursa’da yaşamak Bursalılara has. Bu güzellikler bizde var. Bizler de Bursa’nın değerlerinin kıymetini bilelim” dedi.

Osmanlı’ya özel sunum
BURFAŞ Genel Müdürü Muhammet Gümüşsoy, Bursa’nın merkezindeki Balibey Han’da yeni bir konsept geliştirildiğini belirterek, ‘Osmanlı Gecesi’ uygulamasının tanıtımını yaptı. Bursa’da kaliteli hizmet ilkesiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Gümüşsoy, “Osmanlı kenti Bursa’da Osmanlı yemek kültürünün sunulduğu bir mekan olsun istedik. Masalardaki kağıt feslerle önlükleri takmadığınız sürece, size yemek ikram edilmeyecektir. Yemekler, Osmanlı Menüsü adıyla özel olarak hazırlandı. Masalardaki 3 testiden birinde su, ikincisinde Osmanlı bal şerbeti ve üçüncüde de ayran bulunuyor. Pideden çorbaya kadar tüm ürünler BURFAŞ tarafından üretildi, doğal olmayan hiçbir ürünü buraya sokmadık. Bundan sonra her cuma ve cumartesi akşamları Balibey Han’da Osmanlı fasıl müziği eşliğinde yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlayacağız. Bundan sonra burada porselen tabak ve cama bardak kullanmayacağız. Konseptimiz bu, tüm Bursalıları bekliyoruz” diye konuştu.

Milletvekillerinden Başkan Altepe’ye övgü
AK Parti Bursa milletvekilleri Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ile Tülin Erkal Kara da Balibey Han’da gerçekleştirilen konseptin değerine işaret ederek, Bursa’nın tarihi güzelliklerini öne çıkararak halkı tarihle buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik etti. Konuşmaların ardından tüm konuklar, başlarına fes takıp önlüklerini giyerek, kendilerine ikram edilen yemeklerin tadını çıkardı. Büyükşehir Belediyesi bürokratları, ve BURFAŞ Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı ‘Osmanlı Gecesi’ konsept tanıtım programına, keyifli dost sohbetleri eşlik etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.09.2014 | Okunma sayısı:5052

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu