Haberler

Orta Doğu’ya edebi bakış

Font Boyutu

 11 MAYIS 2015

BASIN BÜLTENİ

ORTA DOĞU’YA EDEBİ BAKIŞ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DÜZENLENDİĞİ VE “ORTA DOĞU’YU YAZMAK” TEMASIYLA BURSALILARI EDEBİYATLA BULUŞTURAN EDEBİYAT GÜNLERİ SONA ERDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlendiği ve “Orta Doğu’yu yazmak” temasıyla Bursalıları edebiyatla buluşturan Edebiyat Günleri sona erdi.

Türkiye’de edebiyat ve düşünce ortamına taze bir açılım getirmek ve kültür dünyasına yeni nefes alışlar kazandırmak amacıyla düzenlenen “Edebiyat Günleri” Tayyare Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Mustafa Kara’ya ait edebiyat dergilerinden oluşan serginin açılışı ile başlamıştı. 15.Edebiyat Günlerinin onur konuğu Amerikalı akademisyen, yazar Prof.Dr. Norman Finkelstein’dı. Finkelstein, İsrail’in Filistin’i işgali, Filistin bölgesinin demografik yapısı konularında yazılar kaleme almıştır. Türkiye´de Sakarya Üniversitesi’nde misafir akademisyen olarak görev almaktadır. Türkiye’nin 14 farklı ilinden gelen yazar, akademisyen ve şairlerin katılım sağladığı edebiyat günleri etkinliği Bursa’nın muhtelif yerlerinde yapılmış belirlenen ana tema doğrultusunda gerçekleştirilen oturumlarda konuşmalar ve şiir dinletileri yer aldı.

Etkinlik kapsamında Bursa Anadolu Erkek Lisesi, Bursa Anadolu Kız Lisesi, İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çelebi Mehmet Anadolu Lisesinde öğrencilerle şair ve yazarlar buluştu. Etkinlik süresince yedi oturumdan oluşan konuşmaların yanında Tophane’de şiir akşamı düzenlendi. Şiir akşamına 300’ü aşkın vatandaş katılım sağladı. Etkinlikler ödül törenin ardından Cengiz Özkan konseri ile sona erdi.

Etkinlik çerçevesinde Araştırma Dalında İsmail Hakkı Bursevi Ödülü D.Mehmet Doğan’a, Şiir Dalında Aşık Yunus Ödülü Mustafa Özçelik’e, Şiir Dalında Süleyman Çelebi Ödülü Ali Günvar ve Roman Dalında Ahmet Hamdi Tanpınar Ödülü de Cihan Aktaş’a verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.05.2015 | Okunma sayısı:2240

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir