Haberler

ÖRNEK BELEDİYECİLİK PROJELERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Font Boyutu

22 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

ÖRNEK BELEDİYECİLİK PROJELERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ
- MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ TARAFINDAN BİRLİK ÜYESİ BELEDİYE BAŞKANLARINA YÖNELİK “2011 YILI İLK ALTI AYI DEĞERLENDİRME VE 2012 YILI PLANLAMA TOPLANTISI”, “ÖRNEK BELEDİYECİLİK PROJELERİ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ İLE SONA ERDİ.
- MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÖZELLİKLE SON DÖNEMDE TÜRKİYE’DEKİ BELEDİYELERİN BELEDİYECİLİK ALANINDA ÖNEMLİ BİR HAMLE YAPTIĞINI SÖYLEDİ.

ABANT – Marmara Belediyeler Birliği tarafından Birlik üyesi Belediye Başkanlarına yönelik “2011 Yılı İlk Altı Ayı Değerlendirme ve 2012 Yılı Planlama Toplantısı”, “Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması Ödül Töreni” ile sona erdi.

Marmara Bölgesi’nde 11 ilde 230 üyesi bulunan Marmara Belediyeler Birliği’nin periyodik olarak 6 ayda bir düzenlediği ve Bolu Abant’ta gerçekleştirilen 2011 yılı değerlendirme ve 2012 yılının planlamasının ele alındığı toplantı Abant Palace Otel’de yapılan ‘Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması Ödül Töreni’ ile tamamlandı. Törene, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra birliğe üye belediyelerin başkanları ve Azerbaycan’dan gelen heyet de katıldı.

“Örnek almak için Avrupa’ya gitmeye gerek yok”
Törende konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerin, son dönemde belediyecilik alanında büyük bir hamle yaptığını vurguladı. Artık Avrupa’daki belediyelerin Türkiye’den örnek almaya başladığını dile getiren Başkan Altepe, “Belediye Başkanları olarak hepimiz bulunduğumuz kentleri daha kalkınmış, modern, yaşanabilir bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun için yoğun çaba ve zaman harcıyoruz. Ancak bu çalışmaları yaparken, artık kendi belediyelerimizin deneyimlerinden faydalanabiliriz. Çevremizdeki belediyelerden örnek alabiliriz. Örneğin Bursa’da hayvan barınağı yaptık. Bunu yaparken tüm dünyayı taradık. Yine Sukayağı Tesisleri, temelini attığımız stadyum ve kısa süre içinde hayata geçireceğimiz bilim teknoloji merkezi için Avrupa ve Amerika’yı taradık. En iyi projeleri belirledik ve hayata geçirdik. Şimdi dünya bizim yaptıklarımızdan örnek alıyor. Bu nedenle artık örnek almak için Avrupa’ya gitmeye ve zaman kaybetmeye gerek yok. Kendi ülkemizde de Avrupa’nın örnek aldığı önemli projeler var” diye konuştu. Başkan Altepe, örnek belediyecilik projeleri yarışmasında ödül alan belediyeleri de kutladı.

Marmara’nın örnek projeleri
Marmara Belediyeler Birliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en ciddi yerel yönetimler ödülü olan Örnek Belediyecilik Proje Yarışmasının sonuçları da açıklandı. 409 katılımın olduğu yarışmanın bilim kurulu başkanlığını Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yaparken, jüri üyeleri de altı ayrı üniversitenin yerel yönetimler ve mahalli idareler uzmanından oluştu. Marmara Bölgesi’ndeki 230 belediyenin yarıştığı ve Marmara’nın en iyi projelerinin seçildiği “Örnek Belediyecilik Proje Yarışması” her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Belediyelerin, toplam 409 başarılı projeleriyle yarıştığı organizasyon; “Kurumsal Gelişim Projeleri”, “Çevre ve Altyapı Projeleri”, “Sosyo-ekonomik ve Kültürel Projeler”, “Yapı İşleri, Mimarî Projeler ve Ulaşım Hizmetleri”, “AB ve Uluslararası İlişkiler” ve de “Basın Yayın Tanıtım” çalışmaları olmak üzere altı ayrı kategoride düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 14 ödül
Yarışmada, iştirakleri ve bağlı kuruluşlarıyla birlikte (İtfaiye Daire Başkanlığı, Özürlüler Müdürlüğü 2, Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü, Elektronik Sistemler Müdürlüğü, İSKİ 4, İSTON A.Ş. 3, BİMTAŞ, KÜLTÜR A.Ş.,) toplam 14 ayrı ödül birden alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Sakarya Büyükşehir Belediyesi 4 (SASKİ Genel Müdürlüğü, Sağlık-Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2 (Bilgi-İşlem Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü) ve Bolu Belediyesi 1 ödül aldı.

İlçe belediyelerinde kıyasıya rekabet
İlçe belediyeleri kategorisinde de kıyasıya bir rekabet yaşandı. Zeytinburnu, İzmit ve Mustafakemalpaşa belediyeleri 3 ayrı ödül alarak ilçe belediyeleri kategorisinde yarışmaya damga vururken, Beyoğlu, Fatih, Esenler ve Bahçelievler belediyeleri de ikişer ödülle dikkat çekti. Yarışmada, Ümraniye, Şişli, Akyazı, Kartal, Esenler, Ataşehir, Arnavutköy, Çatalca, Osmangazi, Yıldırım, Şile, Bağcılar, Küçükçekmece, Karasu, Gümüşçay, Bandırma ve Biga Belediyeleri de birer ödül aldı.
Dereceye giren belediyelerin baştan ve yöneticileri, ödüllerini Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 22.06.2011 | Okunma sayısı:19368

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu