Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Oklar menzile şehitler için ulaştı

Sitenizde Yayınlayın...

 18 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

OKLAR MENZİLE ŞEHİTLER İÇİN ULAŞTI

-          TÜRK TARİHİNİN ORTA ASYA’YA UZANAN DERİNLİKLERİNDE BİR SAVAŞ ARACI OLARAK KULLANILAN, ATEŞLİ SİLAHLARIN KEŞFİNDEN SONRA İSE BİR SPOR DALI OLARAK TÜRK KÜLTÜRÜNDEKİ YERİNİ KORUYAN GELENEKSEL OKÇULUK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE YAŞATILIYOR.

-          BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YERKAPI BURSALI ŞÜCA OK MEYDANI’NDA DÜZENLENEN 18 MART ŞEHİTLERİMİZİ ANMA KUPASI, YEREL KIYAFETLİ OKÇULARIN ATIŞLARIYLA RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU.

BURSA - Türk tarihinin Orta Asya’ya uzanan derinliklerinde bir savaş aracı olarak kullanılan, ateşli silahların keşfinden sonra ise bir spor dalı olarak Türk kültüründeki yerini koruyan geleneksel okçuluk, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle yaşatılıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Yerkapı Bursalı Şüca Ok Meydanı’nda düzenlenen 18 Mart Şehitlerimizi Anma Kupası, yerel kıyafetli okçuların atışlarıyla renkli görüntülere sahne oldu.

Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında ecdat emaneti olan tüm eserleri ihya eden ve bu çalışmalarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel miras yatırımlarıyla da binlerce yıllık Türk geleneklerini günümüze taşıyor. Bu çalışmalar kapsamında Türk tarihinin Orta Asya’ya uzanan derinliklerinde, önceleri bir savaş aracı olarak kullanılan, ateşli silahların keşfinden sonra da bir spor dalı olarak Türk kültüründeki yerini alan okçuluk, kendine özgü tüm kurullarıyla gelecek kuşaklara aktarılıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından Yerkapı Bursalı Şüca Ok Meydanı’nda 18 Mart Şehitlerimizi Anma Kupası düzenlendi. Etkinliğe İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Kütahya’da faaliyet gösteren okçuluk kulüpleri katıldı. Atışlar, katılımcıların birbirinden farklı geleneksel kıyafetleriyle yapıldı.

Müsabakalar öncesi düzenlenen açılış töreninde konuşan Atıcılar Tekkesi Sorumlusu Muhammet Akçay, bu geleneğin yaşatılmasına sağladıkları katkı nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Akçay’ın şehit ve toprak bağlamındaki konuşmasının ardından Aşr-ı Şerif okundu. Aşr-ı Şerif’in ardından ise turnuva duası, İstanbul Talimhane Okçuluk Kulübü’nden Adnan Mehel tarafından gerçekleştirildi. Daha sonra 12 yaş grubunun atışlarıyla turnuva start aldı. Gün boyunca sürecek müsabakalarda başarılı olanlara kupaları organizasyon sonunda törenle verilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 


23530_BOS_BULTEN_201703181046.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 18 Mart 2017 Saat 11:45

Okunma Sayısı: 623

   
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları