Haberler

NOSTALJİK TRAMVAYLAR RAYA İNDİ

Font Boyutu

20 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

NOSTALJİK TRAMVAYLAR RAYA İNDİ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, CUMHURİYET CADDESİ VE NOSTALJİK TRAMVAY PROJESİNİN BURSA’YA VİZYON KATACAĞINI SÖYLEDİ.
- BURSA’YA DEĞER KATACAK OLAN İLK NOSTALJİK TRAMVAYLAR, RAYA İNDİRİLDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kent içini yayalaştırma hedefiyle yürüttüğü çalışmalar bünyesinde Cumhuriyet Caddesi’nde kullanılacak olan nostaljik tramvaylar raya indirildi.

Bursalıların merakla beklediği Cumhuriyet Caddesi ve nostaljik tramvay çalışmalarında son aşamaya gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dün gece bölgede yapılan çalışmaları yerinde inceledi.
Bursa’ya kazandırılan ilk nostaljik tramvayın raylara indirildiğini belirten Başkan Altepe, “Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı Bursa için çok önemsediğimiz bir proje. İlk tramvay hatta indirildi. Titizlikle sürdürdüğümüz çalışmalar gece gündüz demeden devam ediyor. Cumhuriyet Caddesi ve nostaljik tramvay projesi Bursa’ya vizyon katacak” dedi.
Raya indirilen mevcut tramvayda deneme sürüşü yapılacağını kaydeden Başkan Altepe, artık tramvay ve hattın kontrolü ile ilgili çalışmaların yapılacağını, önümüzdeki günlerde de enerji verilecek olan tramvayın kısa sürede kullanılmaya başlanacağını belirtti.

“Cumhuriyet Caddesi, Bursa’nın vizyon caddelerinden biri olacak”
Başkan Altepe Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan çalışmalardan da bahsederek, “Yılbaşından sonra başlayan çalışmalar 5. ayın içinde tamamlanmış olacak. Bölgedeki düzenlemeler ve cephe çalışmalarının da bitirilmesiyle Cumhuriyet Caddesi, Bursa’nın vizyon caddelerinden olacak. Bu proje Bursa için önemli, Bursa çarşısına hareket getirecek bir çalışma olacak” diye konuştu.
Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile ilgili çalışmaların UNESCO tarihi miras projelerine dahil edilmesi için çalıştıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’mıza yakışan bölgeyi, çarşının her köşesi elden geçirilmek suretiyle örnek bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Hanlar bölgesi ve çalışmalarına devam ettiğimiz Eskişehir Han, Kütahya Hanı, Kayıhan Hamamı, Yoğurtlu ve Şadırvanlı han gibi tarihi eserlerin restorasyonuyla bölge yeniden özgün kimliğine kavuşturulacak” şeklinde konuştu.
Tramvay çalışmalarının kentte yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını dile getiren Başkan Altepe, Cumhuriyet Caddesi’ni canlı, yaşayan bir merkez haline getirmek istediklerini ifade etti. BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy’dan çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler alan Başkan Altepe, daha sonra, raya indirilen tramvayda 1,5 kilometrelik hatta yapılan ilk deneme sürüşüne katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 20.05.2011 | Okunma sayısı:12291

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu