Haberler

NOSTALJİK TRAMVAYLAR BURSA’DA

Font Boyutu

3 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

NOSTALJİK TRAMVAYLAR BURSA’DA
- BURSA’DA KENT MERKEZİNİN YAYALAŞTIRILMASI HEDEFİYLE İLK OLARAK CUMHURİYET CADDESİ’NDE PROJELENDİRİLEN HATTA ÇALIŞACAK NOSTALJİK TRAMVAYLAR ARTIK BURSA’DA.
- İLKİ NİSAN AYINDA BURSA’YA GETİRİLEN VE BAKIMA ALINAN TRAMVAYLARIN DİĞER İKİSİ DE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OTOBÜS İŞLETMESİ HANGARINA İNDİRİLDİ.

BURSA – Bursa’da trafiğin en yoğun olduğu Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacak hatta kullanılacak nostaljik tramvaylardan ikisi daha Bursa’ya geldi.
Nisan ayında ilki Bursa’ya getirilerek burada bakıma alınan nostaljik tramvayların diğer ikisi de bugün Bursa Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi hangarına getirildi. 1952 yılında Alman Fuchs Fabrikası’nda yapılan ve 3 yıldır İstanbul’da Kadıköy-Moda hattında kullanılan tramvaylar, İstanbul Ulaşım A.Ş.’den Bursa Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi’ne teslim edildi. Mekanik bakımları İstanbul’da tamamlanan 2 nostaljik tramvayın kaporta yenilemesi ise Bursa’da yapılacak.

Tramvaylar bu yıl içerisinde kullanıma sunulacak
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla yapılan çalışmaların hızla sürdüğüne dikkat çekerek, toplu ulaşımın tramvay hatları ile sağlanmasının kentin merkez caddelerine hareket getireceğini söyledi. Bursa’da ilk olarak Cumhuriyet Caddesi ile Kamberler Parkı arasında uygulanacak projeye göre ilgili hatta karşılıklı 2 nostaljik tramvayın aynı anda çalışacağını, olası aksaklık halinde devreye sokulmak üzere 1 adet tramvayın da yedekte tutulacağını belirtti. Proje üzerinde titizlikle çalıştıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Nisan ayında biri Bursa’ya getirilen nostaljik tramvayların diğer ikisi de bugün geldi. Bu tramvayların kaporta bakım ve onarımları burada yapılacak” dedi.
Cumhuriyet Caddesi’nde İstiklal Caddesi modelinin uygulanacağı tramvay hattı ve caddedeki binaların cephe düzenlemeleri ile ilgili inşaat çalışmalarının kısa süre içinde başlayacağını kaydeden Başkan Altepe, “Cumhuriyet Caddesi’nde rayların döşenmesi ve zemin çalışmalarının yürütülmesi uygulamalarımızın ardından, bu yıl içerisinde nostaljik tramvayların ulaşıma entegre olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
Cumhuriyet Caddesi’nin örnek bir cadde olacağını belirten Başkan Altepe, Kent Meydanı, Heykel ve Altıparmak bölgesinden geçecek diğer hatla ilgili çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 03.06.2010 | Okunma sayısı:10725

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu