Haberler

NOSTALJİK TRAMVAYIN YILDIRIM ETABINA KAZMA VURULUYOR

Font Boyutu

BURSA (İHA) - Bursa´da trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi´nde ulaşımı sağlayan nostaljik tramvay hattının Yıldırım´a uzatılması için kazma vuruluyor. 4 ayda inşa edilecek yeni hatla günlük 2 bin olan yolcu sayısı 7 bine çıkacak. Tramvayın kendini amorti ettiğini belirten Başkan Recep Altepe, Gökdere´deki tramvay merkezinin daha estetik görünüme kavuşturulacağını, kentin eski doğu sınırı olan Emirsultan ve Yıldırım arasındaki bölge ile Unesco miras listesine girmesi beklenen Tarihi Hanlar Bövlgesi´ne ulaşımın daha kolay olacağını bildirdi.


Bursalılar tramvayı çok sevdi. Kimisi başında hatıra fotoğrafı çektiriyor, bazısı ucuz ulaşım için onu kullanıyor, bir çok kimse de Gökdere´den Zafer Plaza´ya eski günleri yaad etmek için 50 kuruşa yolculuk yapıyor. Günde 2 bin kişi taşıyan tramvayın ilgi görmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi, hattı 2,5 kilometreye çıkarıp İncirli Caddesi´ne kadar ulaştırmaya karar verdi. Başkan Recep Altepe, önümüzdeki günlerde yeni hat için bir temel daha atacaklarını belirterek, "Hanlar Bölgesi Unesco tarafından dünya kültür miras listesine aldırmaya çalıştığımız bir bölge. Vizyon bölgemizde eski model tramvaylar çalıştırılıyor. Amacımız Cumhuriyet Caddesinin trafiğe kapanması, tramvayın aksesuar olarak ulaşımı sağlaması. Hedefimizde devamı var. Hattı 2,5 kilometre kadar rahat uzatabiliyoruz. Davutkadı Semti´nde tarafımızdan restore edilip kültür merkezine dönüştürülecek hamamın bulunduğu çınaralta bölgesine kadar tramvay gidecek" dedi.


Temeli birkaç güne atacaklarını, inşaatın da 4 ayda bitirileceğini kaydeden Başkan Altepe, "İnşaat süresi daha kısa ancak rayların temini uzun sürüyor. İlave trafo ve makas bağlantıları yapılacak. Sonbahar´da Davutkadı´ya ulaşmış olacağız. Günlük yolcu sayımız 7 bine çıkacak. Bursalılar Zafer Meydanı´ndan Davutkadı´ya kadar kolay ve çevreci bir şekilde ulaşacak" diye konuştu
İnşaat sırasında İncirli Caddesi trafiğe kapanmayacak, toplu taşıma araçları yerine burada tramvay kullanılacak. Tramvay sadece bir şeridi kullanacak, lastik tekerlekli araçlar ise 3 şerit üzerinden ulaşımlarını sağlayacak. Ayrıca yeni inşaat kapsamında Gökdere´deki merkez bina daha estetik ve bölgeye uyumlu bir hale getirilecek.

Tarih: 19.07.2011 | Okunma sayısı:6078

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir