Haberler

'NÂME İSTANBUL' BURSALILARI MEST ETTİ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Temaşa-i Ramazan etkinlikleri kapsamında konser veren Nâme İstanbul, Bursalıları Türk Tasavvuf Müziği’nin en güzel eserleriyle buluşturdu.

 

İstanbul’da bu yıl kurulan ve Türk Müziği’ne gönül veren usta sanatçıları bir araya getiren ‘Nâme İstanbul’, Kent Meydanı’nda muhteşem bir konsere imzasını attı. İki bin yıllık kültür mirasının en zengin öğelerini özgün yapılarıyla sanatseverlerin beğenisine sunma hedefini taşıyan sanatçılar, Türk Müziği ve tasavvuf eserlerinden oluşan repertuarları ile Bursalıları mest etti.

“Sohbetinde bile bizi heyecanlandıran müziğimizi ve projelerimizi 2009 yılında kurduğumuz ‘Nâme İstanbul’ ile sizlerle paylaşmaya ve beğenilerinize sunmaya karar verdik” diyen sanatçılar, yüzyılların birikiminin yer aldığı seçkin eserleri form ayrımı yapmaksızın kendi okunuş üsluplarına sadık kalarak seslendirmek ve bu üslubu yaşatmak amacıyla çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışında beğeniye sunduklarını anlattı.

 

Ustalardan müzik ziyafeti

Alanlarında usta sanatçılar Bülent Özbek, Volkan Yılmaz, Hasan Esen, İhsan Özer, Özata Ayan, Osman Kırklıkçı, Serdar Bişiren, Türker Çolak, Güzin Değişmez, Cumhur Enes Ergür, Murat Irkılata, Murat Necipoğlu ve Muharrem Burak Ecevit’ten oluşan grup; ney, kemençe, kanun, tanbur, ud ve ritm çalarak, şarkılara enstrümanlarıyla can verdi.

Nâme İstanbul’un klasik müziğin okunuş tarzının yanı sıra Tekke müziğinin tüm formlarını özel nefes teknikleriyle de birleştirdiğini belirten sanatçılar, Bursa’da Ramazan ayında konser vermenin kendilerini çok sevindirdiğini dile getirdi. “Bir nâme yazdık İstanbul'dan tüm dünyaya ‘nâmeİstanbul’ diye...” cümlesiyle de Türkiye’de ve dünyada tüm müzikseverlere ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden grup, Bursalılardan tam not aldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan, Bursa’da çok keyifli ve özel bir konser gerçekleştirildiğini belirterek, Nâme İstanbul adına İhsan Özer’e çiçek verdi. Konserin sonunda vatandaşlar sanatçıları alkışlarıyla ödüllendirdi.

Tarih: 18.09.2009 | Okunma sayısı:6351

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir