Haberler

NİLÜFER YAYLACIK CAMİİ RESTORE EDİLİYOR

Font Boyutu

19 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

NİLÜFER YAYLACIK CAMİİ RESTORE EDİLİYOR
- TARİHİ KENT MERKEZİNDE ÇOK SAYIDA ANITSAL ESERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLÇELERDEKİ TARİHİ DEĞERLERE DE EL ATTI. NİLÜFER YAYLACIK KÖYÜ’NDE ÖZGÜN KİMLİĞİNİ KORUYARAK GÜNÜMÜZE KADAR ULAŞMAYI BAŞARAN TARİHİ CAMİİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORASYONA ALINDI.

BURSA – Özgün mimari özelliklerini bugüne kadar taşımayı başaran ancak günümüzde harabe halinde kaderini bekleyen Nilüfer’e bağlı Yaylacık Köyü’ndeki tarihi Camii, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Osmanlı mimarisinden güzel örneklerin yer aldığı anıtsal yapının restorasyonu yılsonuna kadar tamamlanacak.

Tarihi yapıda sürdürülen restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapının yıkılmaktan kurtarılması için çalışmaları bir an önce başlattıklarını söyledi. Kısa bir süre içinde özgün bir esere kavuşacaklarını ifade eden Başkan Altepe, “Yapının durumu aciliyet arz ettiği için temel atma töreni yapamadan işe başladık ve bugün önemli bir mesafe kat ettik. Sanıyorum önümüzdeki birkaç ay içinde tarihi yapının restorasyonu tamamlanmış olacak. Nilüfer Yaylacık Köyü, mevcut yeni camiinin yanı sıra, çok özel bir yapı olan bu camiye de kavuşmuş olacak. Tarihi bir değerin yıkılıp yok olmaktan kurtarılıp günümüze kazandırılması anlamında önemli bir çalışmayı daha tamamlayacağız” dedi.

Yüzlerce yıllık tarihi olan ve son yüzyılın başında da restorasyon geçirmiş olan tarihi camiinin üzerindeki tüm yüklerin alındığını, daha önce çatlamış olan minarenin de belli bir noktaya kadar sökülerek yeniden yapıldığını kaydeden Başkan Altepe, “Tarihi mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalarımız merkezde çok yoğun bir şekilde sürüyor. Ancak, merkeze paralel olarak ilçelerimizdeki tarihi değerlerimize de el attık. Kestel, Gürsu, Mudanya, Gemlik, Nilüfer, Yıldırım ve Osmangazi’deki tarihi değerlerimiz birer birer ayağa kaldırılacak. Bugün burada Nilüfer’e bağlı Yaylacık Köyü’ndeki bir anıtsal değerimizi kurtararak hem bu köye hem de Nilüfer’e önemli bir eser kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Başkan Altepe ayrıca, bölgedeki Tahtalı Köyü’nde Kale ve çevresinin restorasyonu, Alaattin, Özlüce ve Ürünlü gibi çevre köylerde de meydan düzenlemesi, sosyal tesis binası ve spor tesisi inşaatı ile yol yapımı gibi pek çok proje yürüttüklerini hatırlattı.

Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ile bürokratların da hazır bulunduğu inceleme gezisinde Başkan Altepe, tarihi yapının restorasyon projelerini inceledi ve restorasyonu yürüten mimarlardan bilgi aldı. Projesi Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Yaylacık Camii’nin restorasyonu, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun da gözetiminde gerçekleşiyor.

Başkan Altepe ile birlikte inşaat çalışmalarını inceleyen Yaylacık Köyü Muhtarı Mehmet Gökay da, yüzlerce yıldır insanlara ibadet mekanı olarak hizmet veren tarihi yapının bundan sonraki yüzlerce yıl daha aynı hizmeti verecek olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Muhtar Mehmet Gökay, “Büyükşehir Belediyemize ve Sayın Başkana minnettarız. Camii restorasyonunun yanı sıra, köyümüzün başka eksikleri de Sayın Başkanın talimatıyla çözülüyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 19.06.2011 | Okunma sayısı:9121

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu