Haberler

Font Boyutu

Nilüfer´de örnek dönüşüm başladı

4 HAZİRAN 2016

BASIN BÜLTENİ

NİLÜFER’DE ÖRNEK DÖNÜŞÜM BAŞLADI
- BURSA’NIN İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI OLAN VE 18 DÖNÜM ALANDA 6 BLOK OLARAK PLANLANAN NİLÜFER SİTESİ’NDEKİ TEMEL ATMA TÖRENLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
- BURSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ TÜM YETKİLERİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE TOPLANDIĞINI İFADE EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “BU ŞEHİRDE RANTI, İMARI VE YOLLUĞU BİZ VERİYORUZ. DENETLEMEYİ DE BİZ YAPIYORUZ. DÖNÜŞMEK İSTEYEN SİTE SAKİNLERİ İÇİN DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL YOK” DEDİ.

BURSA - Bursa’nın ilk kentsel dönüşüm çalışması olan ve 18 dönüm alanda 6 blok olarak planlanan Nilüfer Sitesi’ndeki temel atma törenle gerçekleştirildi. Bursa’da kentsel dönüşümle ilgili tüm yetkilerin Büyükşehir Belediyesi’nde toplandığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu şehirde rantı, imarı ve yolluğu biz veriyoruz. Denetlemeyi de biz yapıyoruz. Dönüşmek isteyen site sakinleri için dönüşümün önünde hiçbir engel yok” dedi.

“Türkiye’ye örnek olacak”
Başkan Altepe, Nilüfer Sitesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasıyla ilgili temel atma törenine katıldı. Sitenin dönüştürülmesinin sadece Bursa değil tüm Türkiye için örnek olacağını kaydeden Başkan Altepe, “Bu proje, kentsel dönüşüm uygulamalarında rol model olacak. Sadece Bursa değil Marmara ve tüm Türkiye, bu çalışmadan ilham alacak” diye konuştu. Nilüfer Sitesi’nde 17 Ağustos depreminde sonra yara alan binaların yıkıldığını, 6 blokta 180 daireden oluşan yeni binalar için temel atma töreninin gerçekleştirildiğini belirten Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle burada artık yeni bir yaşam alanı doğacak. Bizim işimiz çözüm üretmek, problem değil. Bu işin çözümü, aynı zamanda diğer insanların da ölmesini engellemektir. En yüksek değerimiz insan. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İnsanı yücelt ki devlet yücelsin. İnsan olmadıktan sonra neyin kıymeti var?” şeklinde konuştu.

Tüm yetkiler Büyükşehir’de
Başkan Altepe, Bursa’daki kentsel dönüşüm çalışmalarında yetkilerin Büyükşehir Belediyesi’nde toplandığını ifade etti. Daha önce dönüşümle ilgili benzer adımların turizm sektöründe atıldığını, Büyükşehir Belediyesi’nin emsal artışıyla birlikte 5 yıldızlı otellerin kentin dört bir tarafını sardığını ifade eden Başkan Altepe, aynı uygulamayı konut alanlarında da gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Kentsel dönüşümde ilk adımın Nilüfer Sitesi’yle atıldığını, bunun da diğer siteler için iyi bir örnek olacağını kaydeden Başkan Altepe, “Bu şehirde rantı, imarı ve yolluğu biz veriyoruz. Denetlemeyi de biz yapıyoruz. Onun için korkulacak bir şey yok. Müteahhitlerini bulan, tüm hazırlıklarını tamamlayan site sakinlerine her türlü kolaylığı sağlamak için hazır bekliyoruz. İnşallah bu anlamda Nilüfer Sitesi bir ilk olacak. Şu anda 14 sitenin de hazırlığı tamam. Onayları verildi. Elimizde 12 site daha var. 27 siteyle inşallah Bursa’da hızlı bir dönüşüm süreci başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Altepe’den tebrik
Başkan Altepe, konuşmasında Nilüfer Sitesi sakinlerini de kutladı. Kentsel dönüşümün şu anda Türkiye’nin en acil gündemi olarak masada durduğunu, mevcut binaların yıkılıp yenilenmesinin, insanların güvenli ve sağlam binalarda ömür sürmesinin birinci öncelik haline geldiğini ifade eden Başkan Altepe, “Nilüfer Sitesi bunu en güzel şekilde başardı. 180 mülk sahibi bir araya gelerek, örnek bir birliktelik sergiledi. Kentsel dönüşüm anlamında örnek bir başlangıç yapılmış oldu” açıklamasında bulundu.

Nilüfer Sitesi Yöneticisi Metin Onan ise yaklaşık 3 yıllık bir mücadelenin ardından dönüşümü inşaat safhasına getirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti. Onan, sürenin başından sonuna kadar desteğini kendilerinden esirgemeyen, dönüşümün başlamasına vesile olan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

18 ayda teslim edilecek
Site Yöneticisi Onan, temel atma töreni öncesinde, kentsel dönüşüm alanında aldıkları ‘Şehrin Yıldızları Proje Ödülü’nü verdiği destekler nedeniyle Başkan Altepe’ye takdim etti. Konuşmaların ardından temel atma çalışmaları, protokol üyelerinin butona basmasıyla start aldı. Nilüfer Sitesi’ndeki inşaat çalışmalarının 18 ayda tamamlanarak dairelerin mülk sahiplerine teslim edilmesi öngörülüyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 04.06.2016 | Okunma sayısı:5706

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu