Haberler

NALAS EXPO 2015’i sel vurdu

Font Boyutu

 22 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

NALAS EXPO 2015’İ SEL VURDU
- GÜNEY-DOĞU AVRUPA YEREL YÖNETİM BİRLİKLERİ AĞI’NIN (NALAS), 2 YILDA BİR GERÇEKLEŞTİRDİĞİ VE 2015 YILINDA BULGARİSTAN’DA YAPILMASI PLANLANAN ULUSLARARASI BELEDİYECİLİK FUARI, (NALAS EXPO), BALKANLAR’DA ÇOK SAYIDA ÜLKEYİ ETKİSİ ALTINDA ALAN SEL FELAKETİ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ.
- NALAS EXPO 2017’NİN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILMASINA YÖNELİK RESMİ BAŞVURU BİRLİK YÖNETİMİNE SUNULURKEN, BURSA İLE İLGİLİ KARAR ÖNÜMÜZDEKİ YIL BULGARİSTAN’IN FİLİBE KENTİNDE YAPILACAK NALAS GENEL KURULU’NDA VERİLECEK.
- NALAS BAŞKANI DURO BUKVIC, YAŞANAN DOĞAL AFETİN BALKANLAR’DAKİ BELEDİYELERİ YURT DIŞI ETKİNLİKLERE KATILAMAYACAK DURUMA DÜŞÜRDÜĞÜNÜ BU NEDENLE 2015 FUARINI İPTAL ETTİKLERİNİ, ANCAK BURSA’NIN 2017 YILINA İLİŞKİN TEKLİFİNİ ÇOK BEĞENDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS), 2 yılda bir gerçekleştirdiği ve 2015 yılında Bulgaristan’da yapılması planlanan Uluslararası Belediyecilik Fuarı, (NALAS EXPO), Balkanlar’da çok sayıda ülkeyi etkisi altında alan sel felaketi nedeniyle iptal edildi. NALAS EXPO 2017’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılmasına yönelik resmi başvuru birlik yönetimine sunulurken, Bursa ile ilgili karar önümüzdeki yıl Bulgaristan’ın Filibe kentinde yapılacak NALAS Genel Kurulu’nda verilecek.

Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı Yönetim Kurulu, iki yılda bir yapılan Uluslararası Belediyecilik Fuarı’nın (NALAS EXPO) detaylarını görüşmek için Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta toplantı. Sırbistan Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Saffet Yılmaz, Marmara Belediyeler Birliği adına da Dış İlişkiler görevlisi ve mütercim İskender Güneş katıldı. Genel Kurul toplantısı öncesinde 2017 NALAS EXPO’nun Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Marmara Belediyeler Birliği ile işbirliği halinde Bursa’da gerçekleştirilmesini öngören resmi başvuru birlik yönetimine yapıldı.

Fuarı sel vurdu
NALAS yönetimi ilk olarak, felaket durumlarında Birlik üyelerinin nasıl bir işbirliği içine gireceğini, bu işbirliğinin iyi niyet çerçevesinden çıkıp profesyonel bir organizasyona dönüşmesini içeren gündemini değerlendirdi. NALAS yönetim kurulunda yer alan Japon üyelerin bu konudaki önerileri dinlendi ve Japonya’da uygulanan modeller incelendi. Daha önce alınan karar doğrultusunda 2015 yılında Bulgaristan’ın Filibe kentinde yapılması kararlaştırılan NALAS EXPO’nun ayrıntıları konuşuldu. Ancak, NALAS yönetiminde yer alan Balkanlardaki Belediyeler Birliği temsilcileri, 2014 yılı başında bölgede yaşanan doğal felaketler yüzünden yerel yönetimlerin ciddi zarar gördüğünü bildirdi. Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Bulgaristan başta olmak üzere, bütün Balkanlar’ı etkisi altına alan sel felaketi nedeniyle üye belediyelerin önemli bir kısmının yurt dışı etkinliklerine katılamayacağını bildiren Balkan temsilcileri, fuarın yapılması durumunda bölgeden neredeyse hiçbir belediyenin katılamayacağını bildirdi. Bunun üzerine konuyu değerlendiren NALAS yönetimi, 2015 yılında Bulgaristan’ın Filibe kentinde yapılması planlanan NALAS EXPO’yu (Uluslararası Belediyecilik Fuarı) iptal etti. Söz konusu tarihte Filibe’de sadece NALAS genel kurul toplantısı yapılacak. Fuarın ne zaman yapılacağı konusunda ise bir karara varılamadı.

Bursa 2017’ye aday
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Saffet Yılmaz ve Marmara Belediyeler Birliği Dış İlişkiler görevlisi İskender Güneş, NALAS Yönetim Kurulu’nun ardından NALAS Başkanı Duro Bukvic ve Genel Sekreter Kelmend Zajazi ile özel bir görüşme yaptı. Görüşmede, Balkanlar’da yaşanan felaketin ardından yaşamın normale dönmesi için Türkiye ve Bursa’nın bölgeye verdiği destekler ele alındı. Bursa’nın 2017 fuarına ev sahipliğine adaylığının da ele alındığı toplantıda konuşan NALAS Başkanı Duro Bukvic, Bursa’nın teklifini çok beğendiklerini, böyle bir organizasyonun içinde Bursa’nın bulunmasının hem Birliğe hem de organizasyona güç vereceğini söyledi. Yaşanan doğal afetin Balkanlar’daki belediyeleri yurt dışı etkinliklere katılamayacak duruma düşürdüğünü ve bunun NALAS yönetimi olarak kendilerini de zor duruma düşürdüğünü belirten Bukvic, durumun normale dönmesini ve bu organizasyonu Bursa’ya taşımayı çok arzu ettiklerini söyledi.
NALAS Genel Sekreteri Kelmend Zajazi de, Bursa’nın bu organizasyona ev sahipliği yapma isteğini duyduğu günden bu yana büyük bir heyecan yaşadığını ancak yaşanan felaket nedeniyle zor duruma düştüklerini bildirdi. Zajazi, “2015 yılında Filibe’de sadece genel kurul yapacağız, oraya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’yi de bekliyoruz. Umuyorum o tarihte Balkanlar’daki durum normale dönmüş olur ve fuar organizasyonuna ilişkin ayrıntıları konuşabiliriz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.09.2014 | Okunma sayısı:1486

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir