Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Müzeler ve tartışılan tarih karikatürlerle anlatıldı

18 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

MÜZELER VE TARTIŞILAN TARİH KARİKATÜRLERLE ANLATILDI
- MÜZELER GÜNÜ DOLAYISIYLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MÜZELER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ VE BURSA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAM, BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİ MÜZE GALERİ ALANI’NDA BAŞLADI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü ve Bursa Müze Müdürlüğü tarafından ‘18 Mayıs Müzeler Günü’ dolayısıyla hazırlanan karikatür sergisi, Bursa Göç tarihi Müzesi Müze Galeri Alanı’nda törenle izlenime açıldı.

Her sene 18 Mayıs günü kutlanan ‘Müzeler Günü’, bu sene belirlenen ‘Müzeler ve tartışılan tarih; müzelerde konuşulmayanı dile getirmek ve konuşulmayanı çizmek’ temasıyla Bursa’da da çeşitli programlara kutlanıyor. Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü ve Bursa Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Müzeler Günü’ programı, Bursa Göç Tarihi Müzesi Galeri Alanı’nda yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, yaşayan tarihin tanıkları müzelerin biriktirdikleriyle kültür ve tarih birikime büyük katkı sunduğunu söyledi. Ülkemizde her sene 18 Mayıs’ta kutlanan Müzeler Günü ile müzelerin bu misyonuna dikkat çekildiğini belirten Karlık, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de kültürel mirasa önem verdiğini, bu sayede müzelere ilginin her geçen gün arttığını ifade etti. Müzelerin sadece eserlerin sergilendiği alanlar olmaktan çıktığını anlatan Karlık, “Artık müzeler eğitim ve atölye çalışmalarıyla farklı yaş ve meslek gruplarından ziyaretçilere hizmet vermektedir. Müzeler ev sahipliği yaptığı sergilerde sanatseverleri buluşturmakta, uzman isimlerle vatandaşları bir araya getirip bilgi paylaşımını sağlamaktadır. Günümüzde klasik müzecilikten çağdaş müzecilik anlayışına geçilmiştir. Müzeler bünyesinde yapılan programlarla insanların sıklıkla uğradığı yerler haline gelmiştir” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Abdullah Damar ise, müzeleri ve müzeciliği bakanlık olarak son derece önem verdiklerini, müzelerin bir şehirde artıyor olmasının oradaki geçmiş ile gelecek arasındaki bağın güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Müze Müdürlüğü’nün çalışmalarına gerekli katkıları verdiklerini söyleyen Damar, Müzeler Günü’nün kutlu olmasını diledi.

Bursa Müze Müdürü Ali Sinan Özbey, sahip olunan kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bu tür çalışmaların önemine dikkat çekti. Halkın kültür ve tarih bilgisini zenginleştirmek amacıyla her sene kutlanan Müzeler Günü’nün bu sene ‘müzelerde tartışılan tarih, müzelerde konuşulmayanı dile getirmek’ temasıyla ele alındığını belirten Özbey, Bursa’da her geçen gün yeni müzelerin açıldığını, ziyaretçilerin farklı zaman ve mekanlarda yolculuğa çıkarıldığını ifade etti.
Konuşmaların ardından ‘Müzeler ve Tartışılan tarih; müzelerde konuşulmayanı dile getirmek ve konuşulmayanı çizmek’ konulu karikatür sergisi kurdele kesimiyle izlenime açıldı. Programa, ayrıca Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik, Kütüphaneler Şube Müdürü Ayşe Hacıoğlu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 


23929_muzelerr_201705181525.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2017 Saat 15:23

Okunma Sayısı: 608

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları