Haberler

Müzecilerden Bursa deklarasyonu

Font Boyutu

 11 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

MÜZECİLERDEN BURSA DEKLARASYONU
- ORTA ASYA TÜRK DÜNYASININ ORTAK KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ VE MÜZECİLİK ALANINDAKİ YENİ GELİŞMELERİ PAYLAŞMAK ÜZERE BURSA’DA BULUŞAN 19 ÜLKEDEN UZMANLAR, YAPILACAK ÇALIŞMALARI BURSA DEKLARASYONU İLE KAMUOYUNA DUYURDULAR.

BURSA – Orta Asya Türk dünyasının ortak kültürel değerlerini ve müzecilik alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak üzere Bursa’da buluşan 19 ülkeden uzmanlar, yapılacak çalışmaları Bursa Deklarasyonu ile kamuoyuna duyurdular. 9 Kasım’da başlayan ve 4 gün süren Orta Asya Türk Dünyası Müzeciler Forumu’nun sonunda yeni bir oluşuma da imza atıldı. Türksoy ve Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda görev yapmak üzere Türk Dünyası Müzeler Birliği oluşturuldu. Birlik, Türk dünyasından müzeler arasında gerekli koordinasyonu, kültürel alışverişi ve eğitimleri koordine edecek.

Türksoy (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür Bakanlığı ve Milli Saraylar Başkanlığı’nın desteği ile Ördekli Hamamı’nda başlayan Türk Dünyası Müzeler Forumu tamamlandı. 3 gün süren foruma, 12’si bağımsız, 7’si özerk olmak üzere Orta Asya Türk dünyasından toplam 19 ülkeden 35 temsilci katıldı. Müzecilik ve tarihi kültürel miras alanının uzmanları, ülkelerindeki müzeleri anlattılar. St. Petersburg, Hakas gibi dünyaca ünlü müzelerin müdürlerinin de katıldığı forumda, müzeler arası alışveriş ve eğitim alanında işbirliği önerilerini sundular.
Foruma katılan; Kazakistan Cumhuriyeti Milli Müzesi, Kırgızistan Devlet Tarih Müzesi, Azerbaycan Tarih Müzesi, K.K.T.C, Tacikistan Milli Müzesi, Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesi, Moğolistan Zanabazar Sanat Müzesi, Gagavuz Etnografya Müzesi, Kırım-Bahçesaray Müzesi, Başkurdistan Milli Edebiyat Müzesi, Tataristan Milli Müzesi, L.R.Kızlasov Hakas Milli Tarih Müzesi, Yaroslavskiy Yakutistan Devlet Kuzey Halkları Tarihi ve Medeniyeti Müzesi, Tıva Cumhriyeti Aldan-Maadır Milli Müzesi, St. Petersburg Antropoloji ve Etnografya Müzesi(Kunstkamera), St. Petersburg Etnografya Müzesi ve Moskova Devlet Doğu Eserleri Müzesi temsilcileri, toplantıların sonunda, yapılacak çalışmalara çatı oluşturması amacıyla bir Bursa Deklarasyonu yayınladı. Uluslararası forum sonuçlarının kitaplaştırılmasından, müzeler arası etkileşimin hızlandırılmasına, ortak konferans vb. etkinlikler düzenlenmesine ve müze uzmanlarının değişimine kadar pek çok konuda işbirliği yapılmasını öngören deklarasyon, Türksoy’a üye ülkeler arasında bir Müzeler Birliği oluşturulmasını da öngörüyor. Başta Bursa olmak üzere foruma katılan tüm ülkeler bu Birliğin doğal üyesi olacak. Türksoy’a bağlı çalışacak Birlikte Bursa’nın da içinde olduğu bir yürütme kurulu belirlenecek.
Türk dünyasından gelen uzmanlar 3 günlük yoğun programın ardından, başta müzeler olmak üzere, Bursa’nın tarihi ve turistik merkezlerini ziyaret ettiler.

Türk Dünyası Müzeler Forumu 2014 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilecek.
Forum sonuç bildirgesini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk dünyasının ortak kültürel değerlerinin tespiti ve bu değerler üzerinden kültürel alışverişin yoğunlaşması için çalışacaklarını söyledi. “Biz doğu ile batı arasındaki en hayati köprülerden biriyiz” diyen Başkan Altepe, Bursa’daki birikimlerin başta Orta Asya olmak üzere tüm dünya ile paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Altepe, “Müzelerimiz adeta insanlığın belleği konumundadır. Bu belleği ve Türk coğrafyalarının ortak kültürel değerlerini paylaşmaya hazırız” dedi. Başkan Altepe ayrıca, Türksoy bünyesinde oluşturulan Türk Dünyası Müzeler Birliği’nin destekçisi olacaklarını bildirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.11.2013 | Okunma sayısı:1747

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir