Haberler

‘Müze Kent’e yeni bir müze daha

Font Boyutu

28 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

‘MÜZE KENT’E YENİ BİR MÜZE DAHA
- TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS YATIRIMLARI İLE BURSA’YI ADETA BİR AÇIK HAVA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KENTE KAZANDIRDIĞI MÜZELERE ÇANDARLI İBRAHİM PAŞA HAMAMI’NI DA EKLEDİ.
- BURSA VALİSİ İZZET PAŞA TARAFINDAN 1868 YILINDA YOKSUL VE KİMSESİZ ÇOCUKLARI KORUMAK AMACIYLA ISLAHHANE OLARAK AÇILAN BURSA’NIN EN KÖKLÜ EĞİTİM KURUMU TOPHANE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NİN 148 YILLIK TARİHİ, OKUL BAHÇESİNDEKİ ÇANDARLI İBRAHİM PAŞA HAMAMI MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, OKUL BAHÇESİNDE BULUNAN HARABE HALDEKİ 560 YILLIK HAMAMI, BİR EĞİTİM MÜZESİ OLARAK BURSA’YA KAZANDIRDI.
- RESTORASYONU TAMAMLANAN TARİHİ HAMAMDA SON İNCELEMELERİ YAPAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, OKULUN 148 YILLIK TARİHİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE GÖZLER ÖNÜNE SEREN MÜZENİN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ZİYARETE AÇILACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Tarihi ve kültürel miras yatırımları ile Bursa’yı adeta bir açık hava müzesine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, kente kazandırdığı müzelere Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nı da ekledi. Bursa Valisi İzzet Paşa tarafından 1868 yılında yoksul ve kimsesiz çocukları korumak amacıyla ıslahhane olarak açılan Bursa’nın en köklü eğitim kurumu Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 148 yıllık tarihi, okul bahçesindeki Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Müzesi’nde sergileniyor. Restorasyonu tamamlanan tarihi hamamda son incelemeleri yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, okulun 148 yıllık tarihini en güzel şekilde gözler önüne seren müzenin önümüzdeki günlerde ziyarete açılacağını söyledi.

Tarih başkenti Bursa’nın bu alandaki değerlerini gün güzüne çıkarmak amacıyla 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapıların ayağa kaldırılmasına kadar her alanda yoğun bir çalışma sergileyen Büyükşehir Belediyesi, müzecilik alanında da marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Arkeopark ve Cumalıkızık Köy Müzesi ile müzecilikte referans alınan bir kurum haline gelen Büyükşehir Belediyesi, bir müze de Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kazandırıyor. Bursa Valisi İzzet Paşa tarafından 1868 yılında yoksul ve kimsesiz çocukları korumak amacıyla ıslahhane olarak açılan, 1899 yılında Hamidiye Sanayi Mektebi, 1952 yılında Bursa Erkek Sanat Enstitüsü, 1974 yılında Bursa Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi ve son olarak 2014 yılında “Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adını alan okulun bahçesindeki 560 yıllık Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Restore edilen tüm tarihi yapıları yaşayan mekanlar haline getiren Büyükşehir Belediyesi, bu tarihi hamamı da okulun 148 yıllık tarihine ışık tutan bir müzeye dönüştürdü.

Bursa’ya armağan olsun
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyonun ardından tefrişatının da büyük ölçüde tamamlandığı Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nda incelemelerde bulundu. Bursa’nın ilk lisesi olan bu okuldan mezun olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Tarihi miras çalışmalarımız kapsamında UNESCO listesine alınan bölgelerin çevresindeki çalışmalarımız devam ediyor. Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı da Devlet Hastanesi’nin doğu tarafında 560 yıllık geçmişi olan önemli bir eser. Tarihi eserleri restore etmenin yanında bu mekanları fonksiyon vererek yaşanılır mekanlar haline getirmek bizim çok önemli. Bu esere de anlamlı bir fonksiyon verdik. Tarihi boyunca Bursa sanayiine teknik elemanlar yetiştiren okulun, tarihinden kesitler, kullanılan alet, edevatlar, makineler, kitaplar, eski belgeler…Her türlü hatıra burada var. Bu ihtişamlı eserlerde okulun tarihi en güzel şekilde ortaya konuluyor. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız eser okulumuza ve Bursa’mıza armağan olsun” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.04.2016 | Okunma sayısı:4305

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu