Haberler

Muradiye Külliyesi´nde son rötuşlar

Font Boyutu

6 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

MURADİYE KÜLLİYESİ’NDE SON RÖTUŞLAR

-       BURSA KENT ZİYNETLERİNİ AYAĞA KALDIRMA KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARINI HIZLA SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TAHSİSİ YAPILAN MURADİYE KÜLLİYESİ’NDEKİ 2500 METREKARE ALANA SAHİP MEDRESEDE DE RESTORASYON ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI.

BURSA - Bursa kent ziynetlerini ayağa kaldırma konusundaki çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tahsisi yapılan Muradiye Külliyesi’ndeki 2500 metrekare alana sahip medresede de restorasyon çalışmalarını başlattı.

Muradiye’deki çalışmaların UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil alanlardaki son restorasyon çalışması olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı’dan emanet kalan tarihi eserleri ayağa kaldırmak, onları yeniden işlevsellendirmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Muradiye Külliyesi’ndeki medresenin mevcut Kayhan Hamamı’nın 2 katı, Ördekli Kültür Merkezi’nin de yüzde 50 daha fazlası olduğunu dile getiren Başkan Altepe, yüzyıllarca okul olarak hizmet veren, son yıllarda sağlık ocağı olarak kullanılan alanın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildiğini ifade etti. Tahsisin ardından restorasyon çalışmalarını vakit geçirmeden başlattıklarını vurgulayan Başkan Altepe, medresenin çatıdan duvarlarına, tavandan iç cephelere, kalem işlemelerinden seramik ve çinilerine kadar orijinal haliyle en kısa zamanda yenileneceğini açıkladı. Hummalı çalışmaların gece gündüz demeden sürdüğünü kaydeden Başkan Altepe, “Görüldüğü gibi Bursa’nın en seçkin merkezlerinden biri olan Muradiye Külliyesi içerisindeki medrese alanı, son derece hoyratça, tahripkar bir şekilde kullanılmış. Eşsiz değerdeki çini ve seramikler eksiltilmiş. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah eksik malzemeler orijinal haliyle yenilenecek. Buraya pırıl pırıl haliyle yeni fonksiyonlar vererek, Muradiye Külliyesi’nin en önemli bölümü haline getireceğiz” dedi. Muradiye Külliyesi’ndeki medrese alanının Gökdere’deki çalışmalarla benzerlik taşıyacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Burayı da çeşitli organizasyonların kalbinin attığı bir niteliğe kavuşturacağız. Şimdiden Bursamız, insanımız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ  

Tarih: 06.12.2014 | Okunma sayısı:4184

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu