Haberler

Muradiye külliyesi tarihe ışık tutuyor

Font Boyutu

11 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

MURADİYE KÜLLİYESİ TARİHE IŞIK TUTUYOR
- ÇEKÜL VAKFI BAŞKANI PROF. DR. METİN SÖZEN, MURADİYE KÜLLİYESİ’NİN, TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI GELECEĞE TAŞIYAN ÇALIŞMALAR BAKIMINDAN GURUR VERİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Muradiye Külliyesi’nin, tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşıyan çalışmalar adına gurur verici olduğunu söyledi.

Bursa ziyaretinde Muradiye Külliyesi’nde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Muradiye’de erken dönemden Osmanlı’ya geçiş sürecindeki mimarinin gözler önüne serildiğini ifade etti. Prof. Dr. Sözen, Osmanlı’nın kalem işlerinden de örneklerin kapatılmış olduğunu hatırlatarak, böylesi kapsamlı bir düzenlemenin önemli olduğunu belirtti. Bu çalışmanın derin bir bilgi birikimi gerektirdiğine dikkati çeken Sözen, çalışmalar sırasında gözlemlenen motiflerin klasik Osmanlı’dan ayrılan farklarını okuyabilmek için insanların mutlaka Muradiye Külliyesi’ni ziyaret etmeleri gerektiğini kaydetti. Sözen, Bursa’nın Osmanlı’nın kuruluş aşamasının heyecanının yaşandığı bir kent olduğunu da söyleyerek, Muradiye’nin kültür tarihçilerine önemli bir kaynak teşkil ettiğini belirtti. Sözen, çevre düzenlemesinin de çalışmaya canlılık kattığına işaret etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 11.10.2013 | Okunma sayısı:2520

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu