Haberler

Muhtarlara ve Mehmetçiğe aile kavramı anlatılacak

Font Boyutu

25 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

MUHTARLARA VE MEHMETÇİĞE AİLE KAVRAMI ANLATILACAK
- BURSA İL JANDARMA KOMUTANLIĞI, BURSA VALİLİĞİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ (BKK), AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ VE İL HALK SAĞLIĞI ORTAKLIĞINDA ‘EVLİLİK KURUMUNU TANIYALIM’ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ.

BURSA – Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen ve Bursa Kent Konseyi’nin (BKK) destek verdiği ‘Evlilik Kurumunu Tanıyorum’ projesiyle, jandarma bölgesindeki muhtarlara ve Mehmetçiklere aile kavramı ve aile içi iletişim konularında eğitimler verilecek.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı koordinasyonunda, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı ortaklığında ‘Evlilik Kurumunu Tanıyalım’ projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında, 695 mahalle muhtarına kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik tavsiyeler verilecek. Aynı zamanda Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nda bulunan erbaş ve erlere de aile eğitim programı kapsamında bilgilendirme yapılacak.
Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’ndaki projenin tanıtım toplantısına, Vali Yardımcıları Mustafa Karslıoğlu ve Ergün Güngör, İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, BKK Başkanı Semih Pala, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Şevket Barca, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, İl Jandarma komutanları ve ilçe jandarma komutanları katıldı.

BKK Başkanı Semih Pala, hayırlı bir işe katkı sundukları için mutlu olduğunu söyledi. Kent konseyi hakkında katılımcılara bilgi veren Semih Pala, Türkiye’nin en güçlü ve en aktif kent konseyi konumunda oldukları hatırlattı. Topluma, sosyal hayata ve kültüre yönelik her çalışmanın içerisinde olduklarını belirten Pala, “Devlet, millet ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon görevini yürütüyoruz. ‘Evlilik kurumunu tanıyorum’ projesine Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi olarak her türlü katkıyı veriyoruz. Evlilik kurumu, insan hayatında önemli bir yapıdır. Aile yapısının güçlendirilmesi, sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi ülkemizin için önemli. Türkiye’nin güçlü olması gerekiyor” dedi.
İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ise, sorumluluk bölgelerinde 695 mahallenin bulunduğunu, 305 bin vatandaşın yaşadığını ifade etti. Aile içi şiddet olaylarını senelere göre değerlendirdiklerini dile getiren Akkuş, her sene 600 civarında olayla karşılaştıklarını hatırlattı. Şu ana kadar mülki makamlar tarafından verilen 33 kararın, adli makamlar tarafından verilen 653 tedbir kararının olduğunu söyleyen Akkuş, aile yapısının korunması ve şiddetin önlenmesini amaçladıklarını anlattı. Hala 24 tedbir kararını uyguladıklarını dile getiren Akkuş, “Ancak bu tedbirlerin yeterli olmadığını düşündük. Aile içi şiddet eğilimlerinin eğitimsizlikten kaynaklandığını gördük. Bursa Kent Konseyi’nin desteği, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği tarafından ‘Evlilik kurumunu tanıyorum’ projesini hazırladık. Muhtarlarımıza, ‘Ailenin korunmasına dair kanunda’ jandarmanın rolü ve uygulanacak prosedürler ile kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik tavsiyeler konularında bilgilendirme yapılacak. Yine vatani görevini yapmakta olan Mehmetçiklerimize, askerlik sonrasında kuracakları aile veya kurdukları ailelerin sağlıklı bilgilerde yürütülmesini için eğitimler verilecek. Bu çalışma İl Jandarma Komutanlığı ile Bursa Kent Konseyi’nin ilk ortak projesidir. Projede, yol gösterici olan Vali Yardımcılarımıza ve katkı sunan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise, aile kurumunun toplumun temel taşı olduğunu belirtti. Aile içi şiddetin son senelerde arttığına dikkat çeken Güngör, son yapılan kanuni düzenlemelerle bu konuda ellerinin güçlendiğini anlattı. Güçlü toplumun güçlü aile yapısından geçtiğini aktaran Güngör, “Mutlu insan, mutlu aile ve mutlu toplumu, kadın erkek eşitliğinin sağlandığı aile yapısını temin etmeye çalışıyoruz. İl Jandarma Komutanlığı’nın projesi bu açıdan önem taşıyor. Şiddet gören kadınların yüzde 80’i ilkokul mezunu. Yine yüzde 80’den fazlası ekonomik açıdan bağımsız değil. Kadınların yüzde 56’sı şiddet görüyor. Bu rakamları aşağılara, hatta bitirmek için çabalıyoruz. Sağlıklı nesilleri oluşturarak geleceğe güçlü ailelerle bakacağız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 25.12.2014 | Okunma sayısı:1976

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu