Haberler

MÜHENDİSLERİN MEZUNİYET COŞKUSU

Font Boyutu

28 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

MÜHENDİSLERİN MEZUNİYET COŞKUSU
- ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ’NİN MEZUNİYET COŞKUSU ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE (MERİNOS AKKM) YAŞANDI.

BURSA – Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin yaklaşık 500 öğrencisi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) mezuniyet coşkusunu yaşadı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sürekli büyüyen Türkiye ve Bursa’da, yeni mezun mühendislere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda düzenlenen mezuniyet törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim görevlileri, meslek odalarının temsilcileri ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.
Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık yüzlerce mühendisin hayat üniversitesine geçiş yaptığını söyledi. Şimdiki öğrencilerin şanslı olduğunu belirten Başkan Altepe, “Bizler de üniversitelerde eğitim gördük. Ben de makine mühendisiyim. Bu güzellikleri yaşayamadık. Üniversitemizin kantininde yemek yiyemedik. Derslerimizde yanımızda her zaman polisler vardı. Onlar da bizlerle mühendis olmaya uğraşıyorlardı. Ama 10 dakika sonra dersi bırakıp çıkıyorlardı. Sonunda diploma törenlerimiz olmadı. Ama bugün herşeyimiz yerli yerinde. Bu güzelliklerimiz, birliğimiz devam etsin” dedi.

“Türkiye üreten bir ülke”
Bursa’da sadece Uludağ Üniversitesi’nden yüzlerce mühendis ve mimarın mezun olduğunu dile getiren Başkan Altepe, BTÜ’nün de önümüzdeki yıllarda mezun vermeye başlayacağını hatırlattı. Bursa’nın bu açıdan şanslı bir il olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bizler de şanslı bireyleriz. Üreten ve kalkınan bir ülkede yaşıyoruz. Diğer ülkelere gittiğimizde böyle bir hareketin olmadığını gördük. Başta Bursa olmak üzere tüm illerimizde yeni fabrikalar, tesisler yapılıyor. Bursa’daki üretimin yüzde 80’i Avrupa’ya ihraç ediliyor. Bu açıdan sizlerin alanı da güzel. Bu güzellikleri hep birlikte değerlendireceğiz. Artık Türkiye üreten bir Türkiye, Bursa üreten Bursa’dır. Artık kendi markalarımızı üreteceğiz. Bunun için sizlere de büyük görevler düşüyor” diye konuştu.
Mühendislerden kurulu bir Büyükşehir Belediyesi olarak bu konudaki adımları attıklarını da anlatan Başkan Altepe, “Bursa, tramvay ve metro vagon imalatına başladı. Önümüzdeki günlerde yeni araçlarımızı çıkaracağız. Buna bizler de öncülük yapıyoruz. Onun için yeni mezun olan arkadaşlarımıza çok büyük görevler düşüyor. Türkiye’nin geleceği çok parlak, sizlerin de geleceği çok parlak. Bunun neticesini ülkemiz ve milletimiz alacaktır. Bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum. Kendileri ve aileleri için hayırlı olsun” dedi.

“UÜ büyük bir aile”
UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ise üniversite olarak büyük bir aile olduklarını, bugün büyük bir onur yaşadıklarını söyledi. Öğrencilerin üzerinde emeği geçen tüm hocalara teşekkür eden Prof. Dr. Dilek, öğrencilere aile şefkatiyle tüm bilgi ve birikimlerin aktarıldığını belirtti. Mezun olan öğrencilerin hayatları boyunca UÜ’ye vefa borcu olacağını kaydeden Dilek, bunu ancak başarılara imza atarak ödeyebileceklerini vurguladı. Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit ise 4 yıl boyunca üzerlerinde büyük emek harcadıkları öğrencilerin mezun olmasıyla haklı bir gurur yaşadıklarını belirtti.
Konuşmaların ardından Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ne yaptığı katkılardan dolayı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Karagöz’e Dekan Yiğit tarafından plaket verildi. Daha sonra bölümlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere protokol tarafından plaket takdim edildi. Meslek odalarının başkanları da başarılı olan öğrencilere hediye verdi. Programın sonunda ise öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezuniyetlerini doyasıya kutladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 28.06.2011 | Okunma sayısı:5952

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu