Haberler

‘MÜHENDİS BAŞKAN’DAN ÜNİVERSİTELİLERE BELEDİYECİLİK DERSİ

Font Boyutu

13 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

‘MÜHENDİS BAŞKAN’DAN ÜNİVERSİTELİLERE BELEDİYECİLİK DERSİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE BELEDİYECİLİĞİ ANLATTI.
- BAŞKAN ALTEPE, YÖNETİME TALİP OLAN KİŞİLERİN ÖNCELİKLE KENDİ MESLEKLERİNDE BAŞARILI OLMALARI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, MENFAAT BEKLENEREK TOPLUMSAL HİZMETİN YAPILAMAYACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği öğrencilerine ‘Yerel yönetimlerde mühendislik’ konulu ders verdi. Kendiside makine mühendisi olan ve genç meslektaşlarına mesleklerinde başarılı olmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Altepe, menfaat beklenerek toplumsal hizmetin yapılamayacağını söyledi.

Başkan Altepe, dekanlık binasında Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mete Cengiz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İrfan Karagöz ve eski dekan Prof.Dr. Sedat Ülkü tarafından karşılandı. Burada bir süre Rektör ve öğretim üyeleri ile sohbet eden Başkan Altepe daha sonra dersliklerin bulunduğu binadaki Ahmet Rasim Büyüktür Salonu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık çalışmalarının anlatıldığı film gösterisinin ardından kürsüye gelen Başkan Altepe, genç mühendis adaylarına yerel yönetimlerde mühendisliğin önemi hakkında bilgiler verdi.

“Meslekte başarı şart”
Siyasetin tüm kademelerinde uzun yıllar görev yaptıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildiğini hatırlatan Başkan Altepe, siyasetin uzun soluklu bir iş olduğunu ve “Ben bir gün belediye başkanı olacağım” diye kimsenin siyasete girmediğini belirtti. Kendisinin de belediye başkanlığını hiç aklından geçirmeden uzun yıllar hizmet ettiğini kaydeden Başkan Altepe, “Siz öncelikle iyi bir meslek sahibi olmalı ve mesleğinizde başarılı olmalısınız. Kendinizi iyi yetiştirir, toplumla iyi diyaloglar kurarsanız zaten sizi bir gün yönetim kadrolarına getirirler. Bir menfaat bekleyerek toplumsal hizmet yapılamaz. Bu nedenle toplumsal fayda üretmeye çalışmalısınız” dedi.

“Kentin tanıtımı için tüm argümanları kullanıyoruz”
Bir kentin geleceği taşınması noktasında belediye başkanlığının çok önemli bir görev olduğunu ve kentin belediye başkanının vizyonu doğrultusunda şekillendiğini ifade eden Başkan Altepe, kaliteli kadrolar ve katılımcı yönetim anlayışının önemine vurgu yaptı. Şehirlerin yarıştığı günümüzde Bursa’yı dünyanın konuştuğu bir kent yapma hedefiyle yola çıktıklarına dikkat çeken Başkan Altepe, “Amaç Bursa’nın tanıtımı olunca tüm argümanları kullanıyoruz. Kentin tarihi değerleri, kaplıcaları, Bursaspor’u, Uludağ’ı tüm yönleriyle yeniden ele alıyoruz. Bursa’nın tüm değerlerini ayağa kaldırmak için önemli bir çaba içindeyiz” diye konuştu.

“Halk tepeden bakan yönetici istemiyor”
Yerel yönetimlerin aynı zamanda halkla iç içe olmak anlamına da geldiğini ifade eden Başkan Atepe, “Halk artık kendine tepeden bakan devlet anlayışı istemiyor. Yöneticilere her zaman ulaşabilmek ve sorunlarını anlatabilmek istiyor. Bu nedenle de sürekli halkla iletişim içinde olmak gerekli. Eğer sizi severlerse küçük bir park bile yapsanız, onu her yerde anlatır, sizin reklamınızı yapar. Ama sevilmeyen biriyseniz, şehri altında kaplasanız, ‘yaptıysa cebinden mi yaptı, belediyenin parasıyla yaptı’ derler yine memnun olmazlar. Bu nedenle yerel yönetimle halkla iyi iletişim kurmak çok önemli. Biz bunun en güzel örneğini yaşadık. Son 6 yılda kent merkezinde 2 bin bina yıktık ve kimseyle hiçbir sorun yaşamadık” dedi.
Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Altepe’ye günün anısına Rektör Prof.Dr. Mete Cengiz tarafından plaket verildi.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 13.05.2010 | Okunma sayısı:4866

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir